מנכ"ל אלקטל־לוסנט: "אירופה נהפכה למקום 
שהכי שונא סיכון - וזה 
מסוכן מאוד לעתיד שלנו"

מנכ"ל אלקטל־לוסנט, מישל קומב, שמגיע לישראל לכנס הרצליה, טוען כי רגולציה שמגינה רק על הצרכנים ועל מחירים נמוכים פוגעת ביכולת לפתח טכנולוגיות חדשות ולקדם סטארט־אפים ■ לדבריו, הספקות לגבי המיזוג עם נוקיה חסרי ביסוס: "זה יהיה צירוף טכנולוגי חזק מאוד לעתיד"

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

כשמישל קומב (Combes) קיבל לידיו ב–2013, את תפקיד מנכ"ל אלקטל־לוסנט, עמד בפניו אתגר עצום. אלקטל, יצרנית ציוד לרשתות תקשורת בעלת מסורת מפוארת שראשיתה ב–1872, סבלה משנים של הפסדים ונסיגה בשער מנייתה כחלק מהנסיגה הכללית בשוק שבו פעלה.

ביוני באותה שנה, הכריז קומב על תוכנית תלת־שנתית לארגון מחדש ואסטרטגיה חדשה לחברה, שהזניקה את מנייתה מאז ב–124% בתקופת כהונתו, והביאה אותה לבצע עסקה שלדבריו תהיה אבן דרך חשובה בתולדות החברה - מיזוג עם נוקיה הפינית.

העסקה, שבה נוקיה תשלם 16.6 מיליארד דולר במניות כדי לרכוש את אלקטל, היא אבן דרך היסטורית בתולדות ענף ציוד התקשורת.

מישל קומבס, מנכ"ל אלקטל-לוסנטצילום: Alcatel Lucent

נוקיה ואלקטל שתיהן ענקיות ותיקות שזוהרן התעמעם ומעמדן כמובילות טכנולוגיה בסוף שנות ה–90 ותחילת העשור הקודם נפגע. תהליך הקונסולידציה שעבר על הענף כלל את מיזוגה של אלקטל עם מתחרתה האמריקאית לוסנט ב–2006, ואת מכירתה של חטיבת הטלפונים של נוקיה למיקרוסופט ב–2013.

בראיון טלפוני שנערך עמו מסביר קומב כיצד ניסה להתאים את אלקטל לנוף המשתנה של עולם הטכנולוגיה, איך השפיע המהלך שלו על המתחרות, ומה צריכות צרפת ואירופה לעשות כדי להתחרות במאה ה–21.

"אני מתרגש מאוד לקראת הנסיעה לישראל", אומר קומב שיגיע להשתתף בכנס הרצליה, שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי הרצליה ב–7 ביוני. "יש אקו־סיסטם מדהים בישראל. אתם בעמדה שונה, כי אתם מדינה קטנה, ואתם תמיד חושבים קודם כל כך גלובלי - אני מקדם את זה גם באירופה. סטארט־אפים צריכים לחשוב על העולם, ולא רק על צרפת וגרמניה. אנחנו משקיעים בסייבר סקיוריטי, ואבלה זמן עם סטארט־אפיסטים בישראל".

המיזוג ההיסטורי עם נוקיה נתקל בקשיים

יומיים לפני השיחה עם קומב דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי המיזוג ההיסטורי בין אלקטל־לוסנט לנוקיה נתקל בקשיים. הקושי, דיווח העיתון האמריקאי, הוא התנגדותם של חלק מבעלי המניות למחיר שתשלם נוקיה, וליתר דיוק ליחס בין מספר המניות שיקבלו בעלי המניות, שכן העסקה התבצעה במניות.

צילום: בלומברג

"היו כמה דיווחים ביומים האחרונים, שאינם מדויקים", מבהיר קומב בשיחה. "היו כמה מבעלי המניות שציפו למחיר טוב יותר בעסקה. אולם הרציונל של העסקה זכה לגיבוי מכל בעלי המניות, הגדולים והקטנים. אין אף אדם מכל מי שדיברתי אתו בשבועות האחרונים שמתנגד לעסקה. זה יהיה צירוף חזק מאוד מבחינה טכנולוגית לעתיד".

העובדה שמניות החברות ירדו ב–7% מאז ההכרזה על העסקה משפיעה על ההמשך או על ראיית בעלי המניות אותה?

קומב מסביר שנוקיה פירסמה תוצאות רבעוניות מאכזבות לאחר הכרזת העסקה, וכתוצאה מכך ירדה המניה. "אמרתי מאז שעבורי זה לא רלוונטי מבחינת העסקה; תוצאות רבעוניות אינן מלמדות על המגמה. יש מחזוריות בעסק שלנו.

"מבחינתי, אין צורך לפתוח את הדיון במחיר, והיחס נשאר כמעט ללא שינוי בגלל שזו עסקת מניות העסקה הזו היא אסטרטגית, שנובעת משיקולים כלל תעשייתיים, ומשקפת היטב את המשקל היחסי של שתי החברות"

מדבריו של קומב אפשר להסיק שהמיזוג בין שתי החברות הוא הכרחי להישרדות בעולם שעומד עתה בפתחו של גל שלישי של שינוי טכנולוגי עצום, לדעת קומב. הוא מספר כיצד הגדיר עבור אלקטל חזון אסטרטגי להתמודדות עם העלייה בביקוש לרוחב פס.

בין היתר, כוללת האסטרטגיה פיתוח טכנולוגיה שמאפשרת לרשתות לגדול, להיות מהירות יותר, ולעבור לענן.

קומב השיק באוקטובר 2013 בישראל את מרכז הפיתוח לתחום הענן של אלקטל, שבו פותחה CloudBand.

צילום: רויטרס

אתה חושב שהמיזוג עם נוקיה יביא לגל של קונסולידציה נוספת, ולמתחרות שלכם, כמו אריקסון, לבצע רכישות דומות?

"לפני שנתיים, כשהכרזנו על האסטרטגיה אמרתי שזה יהיה טריגר להיערכות אסטרטגית מחודשת של התעשייה - של אריקסון ושל הסינים. אריקסון ממוקדת מדי ברשתות אלחוטיות. הסינים כבר אימצו מאז את האסטרטגיה הזו - הם מספקים שירותים ומוצרים בכל התחומים שעליהם דיברנו.

"סיסקו, שהיתה בעיקר שחקנית כבלים ואופטיקה, החלה להיכנס לתחום האלחוט. וממה שקראתי באחרונה, יו"ר אריקסון הכריז על חזון דומה, ואמר שהוא אינו שולל עסקות גדול כדי לחזק את העמדה של סוני־אריקסון".

לדבריו, "הרכישה של נוקיה תחזק אותנו מבחינה פיננסית וגם תעניק לנו גישה לתחום רשתות אלחוט. המהלך חשוב מאוד כאבן דרך עסקה שתוליד עוד מהלכים חדשים".

"הצרכנים לא מוכנים לשלם על שירותים"

אלקטל־לוסנט הציגה באחרונה טכנולוגיה חדשה - SDN (רשתות מוגדרות תוכנה). זוהי פלטפורמה עבור חברות טלקום שתמכן את השירות ותבצע אופטימיזציה, תוך ניהול תעבורת האינטרנט והאופטיקה. אתרים טכנולוגיים מגדירים את הטכנולוגיה "מהפכת העתיד של רשתות התקשורת".

קומב: "זאת פלטפורמה חדשנית של תקשורת, שתהיה גמישה יותר, ותתאים את עצמה לשימוש הלקוחות. רשתות התקשורת כיום הן סטטיות מאוד. המערכת נותנת רוחב פס מסוים - וזהו.

"לדוגמה, אם יש בערב ארוע ספורט גדול באיצטדיון, טכנולוגיית SDN תאפשר להקצות עוד משאבים באזור הזה כדי להתמודד עם מספר גדול יותר של לקוחות. כשהמשחק יסתיים, אפשר יהיה להקצות את הקיבולת הזו לאזור אחר של העיר כדי לשרת את המכשירים שעוברים לשם בהדרגה. באמצעות תוכנות כאלה אפשר להתאים את פונקציות הרשת באופן דינמי מאוד. זה ייתן ללקוחות שירות טוב יותר".

מה אתה חושב על הסיכויים של הממשלה הצרפתית להניע שינוי שיגביר את התחרותיות של צרפת ביחס למדינות אחרות?

"אני לא מתעסק בפוליטיקה, אני מתעסק בעסקים. איבדנו זמן בצרפת מאז הבחירות של הנשיא החדש, פרנסואה הולנד. אבל עכשיו (יש סיכוי) עם שר הכלכלה החדש, עמנואל מקרון, וראש הממשלה, מנואל ולס, שהם פרו־עסקיים. הם יודעים שצריך לתמוך בתחרותיות של צרפת כדי להבטיח שבסוף היום נוכל להוריד את האבטלה - זו המטרה העיקרית של הממשלה. אני תומך בהצעות ובחוקים שעומדים לעבור בצרפת. אני עוד לא משוכנע שזה מספיק רחוק, ומספיק מהר, אבל זה מהלך ראשון בכיוון הנכון.

"בתחום שלי, אני יודע להגיד שצריך להתאים את צרפת לעולם של חדשנות ושינוי טכנולוגי. סוף־סוף יש תמריצי מס שתומכים במחקר ופיתוח, והופכים את צרפת לידידותית יותר לחברות טכנולוגיה", הוא אומר.

"יש לי עמדות נחרצות מאוד לגבי אירופה ולא רק צרפת. אירופה מפגרת אחר אזורים אחרים בעולם בקדמה טכנולוגית, במיוחד ברשתות, ואנחנו לכודים במעגל בעייתי - בתחרותיות שמתמקדת בעיקר במחיר ובצרכנים ופוגעת בחדשנות הטכנולוגית", הוא מוסיף.

אתה אומר שמתמקדים מדי בצרכנים? מה רע בזה?

"המדיניות הזו מניבה ירידת מחירים בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך יש סיכון, כי זה מונע מהחברות מלהשקיע בחדשנות ובתשתיות לעתיד. בארה"ב יש מעגל חיובי: יש קונסולידציה של ענף הטלקום - יש ארבע חברות גדולות, והן חזקות ויכולות להשקיע באפליקציות וברשתות משובחות, ולהעניק ללקוחות שירותים נוספים שהם מוכנים לשלם עליהם יותר.

"מצב זה מטפח אקו־סיסטם לחברות חדשות שמפתחות שירותים חדשים וטכנולוגיות כאלה. יש אקו־סיסטם מבריקה ומוצלחת שכולם שמחים בה. אפשר למנף את זה לחו"ל ולהיות שחקנים גדולים בכלכלה הדיגיטלית".

לדברי קומב, "נוצרים מונופולים דיגיטליים על בסיס גלובלי שלא היו כמותם בעולם במאה השנים האחרונות. אני בעד השחקנים הגדולים שעזרו לנו לקדם אותנו בעולם הדיגיטלי - אפל, גוגל ואמזון. אין לנו שחקנים גדולים כאלה באירופה, אבל יש כמה בסין. צריך להבטיח שאפשר שיקומו כאלה במקומות אחרים בעולם. כשאני רואה את הדינמיקה הזו לעומת זו שבאירופה, שהיא קצרת רואי ומונעת צרכנים, ההתפצלות של השחקנים, שגורמת לכך שאי־אפשר להשקיע, ואנחנו מפגרים במעבר לתשתיות דיגיטליות חדשות.

"הצרכנים לא מוכנים לשלם על שירותים, אין בידול, אין כסף להשקיע ואין שחקנים חדשים. קונסומריזם - אינטרס הצרכנים - הוא דבר טוב שצריך להביא בחשבון - אבל זה לא מדיניות לטווח ארוך. צריך מדיניות מאוזנת".

זה נשמע כמו חלום בלהות של הצרכנים: מונופולים גדולים כאלה לא רק גורמים לעליית מחירים, אלא פוגעים בפרטיות ובנייטרליות הרשת. יש להם יותר מדי כוח.

"חייבים להבטיח שאותם כללים חלים על כל השחקנים. בשוק הדיגיטלי יש מחסומי כניסה נמוכים יותר. צריך שיהיה מגרש משחק מאוזן והוגן. אני בעד תחרות, שכולם יוכלו להתחרות באותו מקום - חברות גדולות וקטנות יוכלו להתחרות באופן שווה, אבל צריך קונסולידציה מצד אחד, וצריך גם סטארט־אפים.

"בהשוואה לארה"ב וסין, היכולת הטכנולוגית וההשקעה בטכנולוגיה באירופה אינן מפותחות מספיק. אולם אני אופטימי יותר כעת, עם הנציבות האירופית החדשה, שהחליטה לתעדף השקעות דיגיטליות ולהשקיע הרבה כסף ברשתות דיגיטליות".

אין שוק דיגיטלי 
אחיד באירופה

לדברי קומב, "צריך להיות שוק דיגיטלי אחיד באירופה. הדאטה יהיה הדלק של הכלכלה של המחר, וחייבים מסגרת רגולטורית מתאימה במרחב הזה. יש הרבה מלים יפות והתחייבויות. עכשיו צריך להוציא את זה לפועל, אם רוצים שאירופה תהיה בקדמת השינוי הדיגיטלי. זה ייצור עוד משרות, מכיוון שיש קשר בין צמיחה להשקעה דיגיטלית".

אילו מכשולים עומדים בדרך ליישום של מה שאתה רוצה?

"המכשול הראשון הוא שעדיין חסר לנו שוק אחיד באירופה. יש יותר מדי פיצול בשווקים הדיגיטליים - לכל מדינה יש רגולציה וחוקים דיגיטליים משלה, וזה מאט או מונע ומסכן את יכולתנו להגדיל את החברות האירופיות. בארה"ב יש שוק דיגיטלי אחד - זה ממש חובה - וזה דורש אומץ מפוליטיקאים, כי הם חייבים לאחד שורות ולהחליט שלכולם יהיה מסגרת חוקית אחידה.

"יש עוד מכשול גדול - מדיניות התחרות. היא ממוקדת מאוד בשנים האחרונות בטווח הקצר - ורק בצרכנים. צריך חזון וצריך להביא בחשבון שהעולם משתנה ושהשוק חייב להסתגל לשינוי בכלכלה. זה קשה מאוד לשינוי, מכיוון שיש קיפאון בדרך שבה מיישמים חוקי תחרות באירופה.

"מכשול שלישי הוא מחסור בהשקעות - זה עניין כספי. חלק מהמשקיעים הפרטיים יכולים להשקיע בזה, אבל תשתיות באזורים מרוחקים באירופה לא יפותחו ללא השקעה ציבורית. חייבים להאיץ את ההשקעה הממשלתית הזו.

"מכשול רביעי הוא החינוך. חייבים לחשוב על הנושא מחדש כדי להעניק כלים ויכולות לצעירים באירופה להסתגל לעולם החדש שבו נחיה.

"מכשול חמישי ואחרון, צריך להיות שינוי בחשיבה, לתגמל על נטילת סיכונים - דבר שבאירופה לא עושים מספיק. נהפכנו לאזור הכי שונא סיכון בעולם, וזה מאוד מסוכן לעתיד, כי בעולם המנצחים יהיו מי שייקחו סיכונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?