במקום לקנות מחשב-על: שלמו 10 דולר וצאו לקפה

מחשוב ענן מאפשר יישומי אינטליגנציה מלאכותית, שעושים עבודה שפעם נדרשה ממחשבי-על - במחיר זעום ובזמן קצר להפליא. ברוכים הבאים לעולם חדש של אינטלגנציה מלאכותית, זולה ועליזה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

זה נשמע כמו גיליון אלקטרוני מפלצתי: מיליון שורות, מיליון טורים – ובסך הכל טריליון נתונים. אבל למרבה המזל, ברקסטון מקי אינו משתמש באקסל. הוא משתמש בענן כדי לעבד את נתוני השוק באמצעות תוכנה שהוא יצר, שלומדת תוך כדי עבודה. המחיר של הכוח הקוסמי הזה: 10 דולר.

ברוכים הבאים לעולם חדש ואמיץ של אינטלגנציה מלאכותית, זולה ועליזה. מקי, 35, הוא חלק מגל של אשפי מחשב שמביאים לשיאים חדשים את מדע הנתונים בוול סטריט. מה שחריג כל כך במאמציהם של אשפים אלה הוא שהאינטליגנציה המלאכותית הזו איננה פתאום מדע בדיוני שהתגשם (סליחה, סטיבן ספילברג). אלא משהו הרבה יותר שגרתי: הודות למחשוב ענן, ניתוח נתונים ברמה בלתי נתפסת נהפך כל כך זול, שעסקים רבים יכולים להרשות לעצמם להשתמש בו

קרנות גידור מתוחכמות כמו רנסנס טכנולוג'יס וענקיות טכנולוגיה כמו גוגל, משתמשות בא"מ ותחום המשנה שלה, למידת מכונה, במשך שנים. חברות נתונים כמו יופורה, שאותה הקים מקי ב-2011, ממנפות את כח הענן כדי לסייע לקרנות גידור ושחקנים פיננסיים אחרים להריץ מודלים מורכבים של ביג דאטה. התוצאות מדהימות.

לפני חמש שנים היו נדרשים לחישובים שעורך מקי עם מטריצה של טריליון תאים חודשים של תכנות ומיליון דולר בחומרה. עתה, מקי פשוט מתחבר לאמזון וב סרוויסס, מקבל הצעת מחיר לקיבולת מחשוב ומריץ את הקוד שלו. מהלופט שלו במנהטן, הוא עובד על מה שהוא מכנה "זמן קפה". המטרה שלו היא שכל מודל – לא משנה כמה נתונים יש בו – יוכל לחשב תוצאות בזמן שלוקח לו להכין קרמליטו נספרסו במטבח המשרדי, ולחזור לשולחנו.

מקי היה בעבר מתכנת באלינגטון מנג'מנט, קרן גידור בתחום האשראי. הוא קיבל השקעות מחברת טו סיגמה אינווסטמנטס שעוסקת במסחר כמותי (קואנט) – מבוסס מודלים ממוחשבים – שאותה מנהל חוקר בתחום הא"מ, ואלוף באולימפיאדת המתמטיקה.

חברות קואנט כמו טו סיגמה ורנסנס מגייסות מומחים ללמידת מכונה משלהם. אולם האקשן נמצא בעיקר בסטארט אפים. כמו מקי, שלושה יוצאי ברידג'ווטר, מתיו גרנד, כריס יאנג וניק אלפרין, יצאו לדרך עצמאית משלהם לאחרונה. החברה שלהם בסן פרנסיסקו, דומינו דאטה לאב, מאפשרת לחוקרי נתונים לבחון נתונים שחקרו בעבר ולשתף פעולה עם עמיתים – אחת הפונקציות החשובות בתהליך האיטרטיבי של תכנות.

סנסאי מפאלו אלטו היא חברה שמסייעת לחברות לנתח נתונים בעלי מבנה חופשי, כמו מסמכים תאגידיים, רישומי שיחות ומדיה חברתית. לשם כך נדרש עיבוד של שפה טבעית, או במילים אחרות – הבנת הנקרא עבור מכונות.

עליית מחשוב המכונה גורמת לתהליכים אלו להיות זולים ומהירים יותר. היא גם מביאה להתרחבותה של תעשיית הא"מ. סה"כ קיבלו 16 חברות א"מ מימון מחברות הון סיכון ב-2014, לעומת שתיים ב-2010, לפי נתוני CB אינסייטס, חברת המחקר. סכום ההשקעה בסטארט אפים האלה זינק ל-309 מיליון דולר ב-2014 לעומת 15 מיליון דולר ב-2010.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים