הצד המכוער של סלוני היופי: המניקור והפדיקור הורגים את העובדות

מחקרים הראו קשר בין הכימיקלים שמהם עשויים מוצרים שבהם משתמשים סלונים לעיצוב הציפורניים לבין סרטן, הפלות ומומים בעוברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכל פעם שלקוחה נכנסה לסלון היופי ברידג'ווד שבקווינס, שם עבדה ננסי אוטאוולו, קראה לעברה מקהלה עליזה של מניקוריסטיות: "בחרי צבע!" אוטאוולו, מהגרת בת 39 מאקוודור, ישבה בעמדה הראשונה. תוך כדי הטיפול היא היתה מפטפטת על הפעוט החכם שלה, או בנה בן התשע. אבל היא מעולם לא דיברה על ילד נוסף, זה שאיבדה בשנה שעברה בהפלה שהחלה כשהעניקה ללקוח עיסוי לכתפיים.

בשולחן השני עבדה מוניקה רוקאנו, בת 30, שמדי פעם הביאה את בתה לביקור. אבל הלקוחות מעולם לא ראו את בנה בן ה-3, מתיו רמון. אנשים חשבו שמתיו ביישן, אבל למעשה הוא בקושי מדבר ומתקשה מאוד בהליכה. ליד רוקאנו ישבה מניקוריסטית נוספת, שקטה יותר. ברגעים הפנויים שלה היא גלשה באינטרנט מהטלפון שלה, בחיפוש אחר הסבר להפלה שעברה בשנה שעברה, או לארבע שקדמו לה. אוטאוולו, רוקאנו וחברתן הן רק שלוש מבין 125 מניקוריסטיות שראיין "ניו יורק טיימס" בתחקיר שערך על ההשפעות הבריאותיות של עבודה בסלוני ציפורניים.

סיפורים דומים של מחלות וטרגדיות נשמעים בסלונים בכל רחבי ארה"ב, סיפורים על ילדים שנולדו עם בעיות, על הפלות או סרטן, על שיעולים טורדניים או מחלות עור. הסיפורים האלה נהפכו לנפוצים כל כך, עד שהמניקוריסטיות הוותיקות יותר מזהירות נשים בגיל הפוריות להתרחק מהתחום, שבו הן באות במגע מדי יום עם לקים, חומרים מייבשים ודבקים.

מחקרים רפואיים רבים הראו קשר בין הכימיקלים שמהם עשויים המוצרים שהופכים את מוצרי טיפוח הציפורניים ליעילים כל כך, לבין בעיות בריאותיות חמורות מאוד. הסכנה ללקוחה הטיפוסית שנהנית ממניקור אמנם אינה חמורה ככל הנראה, אך כשמדובר על המניקוריסטיות שחשופות לכימיקלים האלה יום אחר יום, זה סיפור שונה לגמרי.

הנטיה של עובדות בסלונים לטיפוח הציפורניים לחלות במחלות נשימה ועור היתה כבר ידועה בשנים האחרונות, אך כעת מתברר כי הן חשופות למחלות חמורות אף יותר. חלק מהכימיקלים במוצרי הציפורניים גורמים לסרטן, ואחרים קשורים לבעיות בהתפתחות העובר, הפלות ונזקים אחרים לפריון.

מחקרים מצאו גם כי בקרב עובדים בתחום הטיפוח – מניקוריסטים, מעצבי שיער ומאפרים – שיעור מקרי המוות מלימפמת הודג'קין ומיאלומה נפוצה הוא גבוה.

החוק הפדרלי לבטיחות בתחום הקוסמטיקה, חוק בן 75 שנה, אינו מחייב חברות לחלוק עם מנהל המזון והתרופות מידע לגבי הבטיחות שלהן. החוק אוסר הכנסת רכיבים המזיקים למשתמשים, אבל אין בו שום הוראה למנהל להעריך את השפעותיהם של כימיקלים לפני שהמוצרים עולים למדפים. לוביסטים של התעשייה נאבקו בניסיונות להדק את המעקב. גורמים בתעשייה אמרו כי המוצרים מכילים כמות מזערית של כימיקלים מסוכנים ולא מהווים שום סיכון.

אולם מומחי בריאות סבורים אחרת, והתלונות מצד מניקוריסטיות הולכות ומתרבות. כל כך הרבה תלונות הגיעו מצד מניקוריסטיות וייטנאמיות באוקלנד שבקליפורניה, עד שעובדי שירותי הבריאות האסיאתיים, ארגון קהילתי, החליטו לפתוח כבר לפני כעשור בחקירה משלהם. הארגון הצליח להקים בקליפורניה קואליציה לקידום הגבלות על שימוש בכימיקלים בסלוני ציפורניים, אך תעשיית הקוסמטיקה הצליחה לבלום זאת.

"ישנם סיפורים רבים כל כך אבל איש לא מעז לספר אותם, אף אחד לא מעז כי אין לנו למי לספר", אמרה אוטוולו בראיון ל"טיימס". "ישנן אלפי נשים שעובדות בתעשייה הזו, אבל אף אחד לא שואל: 'מה קורה לכן? איך אתן מרגישות?' אנחנו פשוט עובדות ועובדות".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש