המאבק בין טבע למיילן: 
האם גם צרכני התרופות 
יבלעו גלולה מרה?

המיזוגים הפוטנציאליים בשוק הגנרי מעוררים חששות מפני צבירת כוח של ענקיות 
התרופות וכתוצאה מכך - עליית מחירים ■ אנליסטים לא בטוחים שזה יקרה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

הסיפור הזה היה יכול להיות קומדיה שייקספירית: טבע רודפת אחרי מיילן - אבל מיילן לא אוהבת את המחזרת שלה ובורחת ממנה רק כדי להצהיר על אהבתה לפריגו, תוך שהיא מחפשת גלולת רעל למקרה שיכפו עליה להינשא לטבע; פריגו, בינתיים, דוחה את מיילן - עם הרבה מחזרים, פריגו מחכה להצעה טובה יותר, ייתכן שאפילו מטבע עצמה. זה אולי לא בדיוק חלום ליל קיץ, אבל הדרמה שבה מעורבות שלוש חברות התרופות הגנריות עלולה בהחלט להימשך עד אמצע הקיץ.

בשבוע שעבר דחתה מיילן ההולנדית הצעה של 40 מיליארד דולר מטבע הישראלית, בטענה כי "אין בה הגיון עסקי". ליתר ביטחון היא גם הפעילה את אמצעי ההגנה של גלולת רעל נגד השתלטות עוינת. מיזוג בין טבע, יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם, לבין מיילן, השלישית בגודלה, ייצור חברה עם הכנסות שנתיות של כ–30 מיליארד דולר, ולדברי טבע יוביל לחיסכון של 2 מיליארד דולר בעלויות. כחלק מהתוכנית שלה להימלט מציפורניה של טבע, מיילן הגישה שלוש הצעות השתלטות על פריגו, מתחרה קטנה יותר, שנדחו בזו אחר זו. פריגו כנראה תמשוך כעת עניין מצד חברות אחרות.

יתרונות המיזוג
 עבור טבע

מבחינת טבע, מלבד יתרון הגודל, מיזוג יאפשר לה להשקיע יותר מאמצים בחיקוי תרופות ביולוגיות שקשה לייצרן - סוג בעל חשיבות גוברת של תרופות המיוצרות בתוך תאים של בעל חיים או מיקרו־אורגניזמים כמו חיידקים. מיזוג גם ירחיב את פעילותה של החברה בעולם. אף שטבע כבר מפיצה את מוצריה ב–100 מדינות, מיזוג עם מיילן יעמיק את פעילותה באזורים מסוימים, במיוחד אסיה־פסיפיק, אומרת קתלין דוונפורט מחברת הייעוץ דסיז'ן ריסורסס גרופ, המתמחה בתחום הבריאות.

יו"ר מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמןצילום: בלומברג וראובן קפוצ'ינסקי

הצעות המיזוג עוררו הערכות כי גל המיזוגים יגרום לעלייה במחירי התרופות הגנריות. בכל רחבי העולם, שירותי בריאות נחושים לקנות חיקויים גנריים זולים יותר של תרופות ממותגות שתוקף הפטנטים שלהן פג. בשווקים מתעוררים גדולים כמו הודו, ההוצאות על תרופות באופן כללי גדלות במהירות בשל שילוב בין גידול האוכלוסייה, תוכניות להרחבת הגישה של הציבור לטיפול רפואי ולתרופות חדשות וכן תמריצים כלכליים של הממשלות. תרופות גנריות תופסות נתח גדול יותר בהוצאות על תרופות מאשר במדינות עשירות יותר.

המחירים מדאיגים רבים גם במדינות העשירות, ובמיוחד בארה"ב, בשל עליות מפתיעות במחיריהן של תרופות גנריות מסוימות. לפי חברת אקספרס סקריפטס, המוכרת תרופות בסיטונות, המחיר של דיגוקסין, המטפלת בהפרעות בקצב הלב, זינק ב–1,127% בשנה שעברה. זה קרה משום שלמשך זמן מה רק שתי חברות ייצרו אותה. החששות לגבי התמחור הובילו לאחרונה לחקירה בקונגרס, כמו גם לחוות דעת שצפוי לפרסם משרד הבריאות האמריקאי.

אין שום קונסנזוס בין אנליסטים לגבי השפעתם של מיזוגים כמו בין טבע למיילן, אם יקרה, על מחירי התרופות. מייקל ווטרהאוס מחברת המחקר מורנינגסטאר אומר כי הסיכון לכך שהמיזוגים יובילו לעליית מחירי התרופות הגנריות נמוך, משום שחסמי הכניסה קטנים מדי. לדבריו, עליות מחירים בולטות, כמו של דיגוקסין, הן בדרך כלל אירועים מבודדים. עד עכשיו, לפחות, המגמה הכללית של מחירי התרופות הגנריות היתה דווקא כלפי מטה. מדד מחירי התרופות במרשם של אקספרס סקריפטס מראה כי אף שהמחיר הממוצע של תרופות ממותגות בארה"ב עלה ב–127% בשבע השנים האחרונות, המחיר הממוצע של תרופות גנריות ירד באותה תקופה ב–63%.

מנכ"לית מיילן, הת'ר ברשצילום: בלומברג

לעומת זאת, מייקל פאר, מנכ"ל פאר, מילר וושינגטון, חברת ניהול השקעות (שמחזיקה בנתח בפריגו), טוען שהמיזוגים בתעשיית התרופות הגנריות הם חלק ממאמץ ליצור הן גודל והן כוח מיקוח ברכישות של תרופות. זו הסיבה, לדבריו, שהשווקים תגמלו מיזוגים בעליות של מחירי המניות. דוונפורט, בינתיים, סבור שלמיזוג בין טבע למיילן יש פוטנציאל להוביל לעליית מחירים של תרופות גנריות בטווח הקצר עד הבינוני.

התרופות הגנריות הובילו להורדת העלויות הכוללות של תרופות, בכך שסיפקו תחרות לתרופות ממותגות. אף שחסמי הכניסה העומדים בפני חברות תרופות גנריות חדשות הם נמוכים, הם בכל זאת קיימים. השגת האישורים הנדרשים לייצור תרופות ולשיווקן אינם עניין של מה בכך. לכן חשוב שרשויות ההגבלים העסקיים יפקחו עין על יצרניות התרופות הגנריות, כדי לוודא שהחיזור לא ילך רחוק מדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט