איך הפרטה הפכה את בתי הספר בשוודיה ממצטיינים לכושלים?

בתוך כעשור וחצי הידרדרה מערכת החינוך בשוודיה מראש רשימת בתי הספר המובילים בעולם הישר אל התחתית. עכשיו גם הפוליטיקאים מסכימים שהפרטת מערכת החינוך היתה כישלון וב-OECD ממליצים על רפורמות דחופות בבתי הספר

ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר

חוק חינוך חובה בשוודיה נחקק כבר ב-1843 והיה ככל הנראה הראשון מסוגו בעולם. המדינה התגאתה תמיד במערכת החינוך שלה וב-2003 היתה מעל ממוצע מדינות OECD במבחני פיזה. אבל מאז הידרדרה מערכת החינוך במדינה ובמבחני פיזה של 2012 כבר קיבלו התלמידים במדינה ציון נמוך ממוצע מדינות OECD - כמה מקומות מעל הדירוג של ישראל במבחן.

"שוודיה נכשלה בשיפור מערכת החינוך שלה על אף שערכה כמה רפורמות בשנים האחרונות", נכתב בדו"ח שפירסם היום (שני) OECD. בדו"ח צוין כי דרושה אסטרטגיה לאומית שאפתנית באופן דחוף כדי לשפר את איכות החינוך במדינה.

בתחילת שנות ה-90 הציגה שוודיה רפורמה במערכת החינוך במדינה. במסגרת הרפורמה, המדינה משלמת עדיין על הלימודים, אבל במקום לממן באופן ישיר את בתי הספר, שוודיה מעניקה להורים ואוצ'רים שהם יכולים לבחור להשתמש בהם בכל בית ספר – ציבורי או פרטי. כך בעצם, כל מי שעומד בסטדרטים בסיסיים יכול לפתוח בית ספר, לקלוט תלמידים ולקבל תקציבים ציבוריים. כך זינק שיעור התלמידים בבתי ספר פרטיים במדינה – ובתי הספר מתחרים זה בזה על תקציבים, ואולי אף רוצים לרשום קצת רווח. גם דרישות הסף לקבלה לבתי ספר כמעט אינן קיימות – בגלל הרצון לקבל כמה שיותר תלמידים ותקציבים.

בית ספר בשטוקהולם. מערכת החינוך עברה הפרטהצילום: אי־אף־פי

אבל גם הנהירה לבתי ספר פרטיים בשוודיה שצמחה משבריר אחוז בתחילת העשור הקודם לכ-14% ב-2014, לא מסבירה לבדה את הידרדרות מערכת החינוך, כי התוצאות של בתי הספר הציבוריים במדינה היו גרועות יותר מתוצאות מבחני הפיזה של בתי הספר הפרטיים. במסגרת הרפורמה נפתחו אזורי ההרשמה לבתי הספר וכל הורה יכול לבחור לאיזה בית ספר לשלוח את התלמיד – ללא קשר למקום המגורים. בשנים האחרונות הגיע לשוודיה שטף של מהגרים ממדינות ערב, מפינלנד וממדינות מזרח אירופה – מה שאילץ את המדינה ואת מערכת החינוך להתמודד עם אתגרים חדשים.

לפי הדו"ח של OECD, לעלייה בהגירה יש רק השפעה מוגבלת על הידרדרות מערכת החינוך במדינה, אבל קיים פער אדיר בין מהגרים לבין ילידי שוודיה בביצועי החינוך. כמעט מחצית מהתלמידים המהגרים הם בעלי ציון נמוך מהממוצע במתמטיקה, לעומת 22% בקרב ילידי שוודיה.

"שוודיה צריכה לנצל את ההסכמה הרחבה בקרב מורים, בתי ספר ופוליטיקאים על הצורך הדחוף בביצוע רפורמות", אמר עם הצגת הדו"ח אנדראס שלייכר, ראש מחלקת החינוך ב-OECD. לדברי שלייכר, הרפורמה נחוצה לקידום השוויון ואיכות החיים במדינה.

בדו"ח של OECD נכתב גם כי המשמעת בבתי הספר בשוודיה התרופפה והסבירות שתלמידים במדינה יגיעו באיחור ללימודים גבוהה יותר בהשוואה לכל מדינה אחרת בארגון. גם תחושת השליחות של המורים במדינה נעלמה ורק 5% ממורי חטיבת הביניים בשוודיה מאמינים כי הוראה היא מקצוע מוערך בחברה. רק 53% ממורי חטיבת הביניים היו בוחרים שוב במקצוע הזה, נכתב בדו"ח.

הארגון ממליץ לשוודיה לפעול לשיפור תדמית המורה בעזרת הפחתה בעומס העבודה המוטל עליהם והעלאת השכר הנמוך יחסית. בנוסף ממליץ הארגון על שיפור ההכשרות המקצועיות למורים במדינה.

עוד ממליצים ב-OECD על בחינה של שיטת המימון לבתי הספר במדינה. לפי OECD, השיטה הקיימת לא משפרת את השוויון במדינה ועל שוודיה לבחון תקצוב ייעודי, קביעת קריטריונים למימון על ידי רשויות מקומיות או נוסחה למימון על פי הישגים.

הארגון ממליץ גם להגדיל את התמיכה לתלמידים מתקשים – מה שיעזור בשיפור ההישגים בלימוד השפה בקרב מהגרים ובני מהגרים. בנוסף, יש לשפר את המידע הניתן למשפחות מתקשות על בתי הספר באזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן