הספר שהילרי קלינטון לא תרצה שהאמריקאים יקראו

ספר חדש טוען כי ממשלות זרות שהעבירו כסף לקרן של בני הזוג קלינטון קיבלו יחס מועדף בתקופתה של הילרי קלינטון כשרת החוץ; עוזריה של קלינטון: "תעמולה שמרנית"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הספר הזה יגיע למדפי החנויות רק ב 5 במאי, אך המועמד הרפובליקאי רנד פול כבר טוען כי הכתוב בו צפוי לזעזע את הקוראים ולגרום לבוחרים בארה"ב להטיל ספק במועמדותה של הילרי קלינטון.

“Clinton Cash: The Untold Story of How and Why Foreign Governments and Businesses Helped Make Bill and Hillary Rich” (מזומני קלינטון: הסיפור שלא סופר על איך ומדוע ממשלות וחברות זרות עזרו להפוך את ביל והילרי לעשירים), של פיטר שווייצר – תחקיר בן 186 עמודים על תרומות שקיבלה קרן קלינטון מגופים בינלאומיים – הוא אחד הספרים המצופים ביותר של התקופה האחרונה, כאשר מערכת הבחירות עדיין בחיתוליה.

הספר, שעותק שלו הגיע לידי "ניו יורק טיימס", טוען כי גופים במדינות זרות שהעבירו כסף לקרן קלינטון ולהילרי קלינטון עצמה דרך תשלומים על הרצאות קיבלו בתמורה יחס מועדף ממשרד החוץ כאשר קלינטון היתה השרה. "ישנו דפוס חוזר של עסקות פיננסיות במעורבות הקלינטונים, שהתרחשו במקביל להחלטות מדיניות של ארה"ב שנתנו עדיפות למדינות שמהן הגיעו הכספים", כותב שווייצר.

הדוגמאות שמונה שווייצר כוללות הסכם סחר חופשי בקולומביה שנתן עדיפות לחברה שתרמה לקרן, פרויקטי פיתוח לאחר רעידת האדמה בהאיטי ב-2010, ויותר ממיליון דולר שהועברו לקלינטון מבנק קנדי ומבעלת מניות גדולה בצינור הנפט קיסטון XL בסביבות התקופה שבה נידון הפרויקט במשרד החוץ.

קלינטון בניו יורק, אתמולצילום: בלומברג

בתקופה שקדמה להכרזה של קלינטון על התמודדותה בבחירות, התייחסו עוזריה בביטול לספרים שמתחו עליה ביקורת בטענה כי זוהי תעמולה שמרנית. אולם “Clinton Cash” בעייתי יותר, הן בגלל הממצאים שבו והן בגלל הסכמים שנחתמו גופי חדשות גדולים כמו ה"טיימס", "וושינגטון פוסט" ופוקס ניוז לפרסום חלקים מהספר.

חברים בוועדת יחסי החוץ של הסנאט, כולל פול והסנאטור מרקו רוביו מפלורידה, שגם הוא הודיע לאחרונה על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות, תודרכו לגבי ממצאי הספר ומתכוונים להשתמש בהם בקמפיינים שלהם. בצד של קלינטון טוענים כי שווייצר, יועץ כתיבת נאומים לנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש ועמית במכון המחקר השמרני הובר שכתב בעבר לאתר השמרני Breitbart.com, משוחד נגד קלינטון.

דובר מטעם הקמפיין של קלינטון, בריאן פאלון, כינה את הספר חלק מאסטרטגיית התקפה מתואמת של הרפובליקאים על קלינטון, "אשר מעוותת עובדות שהיו ידועות כבר לתיאוריות קשר אבסורדיות". שווייצר והוצאת הרפר קולינס, שמוציאה את הספר, סירבו להגיב.

בין 2001 ל-2012, הכנסותיהם של בני הזוג קלינטון הסתכמו ב-136.5 מיליון דולר לפחות, כותב שווייצר, אשר מצטט נתון שכבר פורסם בעבר ב"ניו יורק פוסט". "במהלך שנותיה של הילרי בשירות הציבורי, בני הזוג קלינטון ביצעו מאות עסקות גדולות" עם אנשים פרטיים וממשלות במדינות זרות, הוא כותב. "חלק מהעסקות האלה הכניסו לכיסיהם מיליונים".

קרן קלינטון כבר ספגה ביקורת על כך שקיבלה תרומות זרות בזמן שהילרי קלינטון היתה שרת החוץ. בשבוע שעבר תיקנה הקרן את המדיניות שלה, כך שתאפשר תרומות ממדינות כמו גרמניה, קנדה, הולנד ובריטניה אך תאסור תרומות ממדינות במזרח התיכון.

צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?