התמריץ האמיתי של נוקיה לרכוש את אלקטל־לוסנט נמצא במזרח

למרות עלייתם של הסמארטפון והאינטרנט המהיר, יצרניות ציוד הרשתות באירופה מצויות כבר עשור בנסיגה ■ התחרות הגוברת מצד החברות הסיניות הובילה לירידת מחירים, ודוחפת את החברות האירופיות למיזוגים ולפיטורי עשרות אלפי עובדים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

זהו הפרדוקס של העידן הדיגיטלי: אף שסמארטפונים ואינטרנט מהיר נהפכו לקריטיים בחיי כולנו, בחיי המסחר והחברה, יצרניות הציוד שממנו בנויות רשתות אלה נאבקות לייצר רווחים.

תחרות קטלנית, בעיקר בין יצרניות אירופיות וסיניות ששולטות כיום בתעשייה, הורידו את עלויות ציוד הרשתות למרות המחקר והפיתוח המתוחכמים להפליא - והיקרים לא פחות - שנדרשים כדי לפתח את הטכנולוגיה.

בשל כך, שתיים מהשחקניות הגדולות בתעשייה, החברה הפינית נוקיה והמתחרה הצרפתית־אמריקאית אלקטל־לוסנט, נמצאות במגעים מתקדמים למיזוג שיהפוך אותן לחברה השנייה בגודלה בשוק ציוד התקשורת. רק אריקסון השוודית תהיה גדולה יותר.

הענקית הסינית וואוויי, שעלייתה הגלובלית בעשור האחרון כמתחרה דומיננטית הפועלת בעלויות נמוכות שיחקה תפקיד בגל המיזוגים בתעשייה, תיפול למקום השלישי.

נוקיה הכריזה ביום שלישי בבוקר על שיחות המיזוג. בהמשך היום היא קיבלה איתות על תמיכתה של ממשלת צרפת, שמתערבת תכופות כשחברות מקומיות נהפכות ליעד השתלטות מצד מתחרים זרים. אם תושלם, תיצור העסקה חברה עם הכנסות משולבות של 27 מיליארד דולר בשנה ועמדה טובה יותר לספק ציוד חומרה ותוכנה לחברות התקשורת הגדולות בעולם, כולל AT&T וורייזון בארה"ב, וודאפון ואורנג' באירופה, וסופטבנק ביפן.

ואולם רבים מלקוחות אלה החלו לקצץ בהוצאות, לאחר שהשקיעו מיליארדים בשדרוג רשתות בעשור האחרון. עם הפיכתו של ציוד הרשתות לסטנדרטי, חברות רבות נאלצו לפטר עשרות אלפי עובדים כדי לשרוד.

מנכ"ל נוקיה (במרכז) ומנכ"ל אלקטל־לוסנט אצל נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. ממשלת צרפת אותתה שתסכים למיזוגצילום: אי־פי

לנוקיה יש שאיפות

"התעשייה זקוקה לקונסולידציה", אמר בנגט נורדסטרום, מייסד שותף של נורתסטרים, חברת ייעוץ בתחום הטלקום. "לאחר שנים של צמיחה, תעשיית הטלקום מצטמקת. צירוף של נוקיה ואלקטל חייב להתרחש בשלב כלשהו".

נוקיה ואלקטל־לוסנט עצמן נולדו ממיזוגים. נוקיה מיזגה את עסקי הטלקום שלה עם אלה של סימנס ב–2006, ורכשה את חלקה של סימנס ב–2013. אלקטל ולוסנט - האחרונה היא זרוע הציוד של AT&T שהופרדה ממנה - התמזגו ב–2006 בשל הקשיים שעברו. מאז צעדו בדרך חתחתים.

לא תמיד היתה דרכן של חברות ציוד התקשורת קשה. ב–1996, כש–AT&T הפרידה את לוסנט (בהובלתה של קרלי פיורינה, לימים מנכ"לית HP ומתמודדת לסנאט בקליפורניה), נהפכה לוסנט במהירות לחביבתם של המשקיעים, והמניה שלה זינקה ליותר מ–63 דולר במחירה ועקפה את שווי השוק של החברה האם ב–1998. ואולם בשנת 2000 נלכדה החברה בסערת פקיעתה של בועת הטכנולוגיה, ושרשרת של תוצאות רבעוניות חלשות פגעה בה. ראשיה הודחו, ורשות ני"ע בארה"ב פתחה בחקירה לגבי אי־סדרים חשבונאיים. מניותיה קרסו ל–58 סנט ב–2002.

נוקיה, שהיתה בעבר יצרנית הטלפונים הסלולריים הגדולה בעולם, איבדה את מעמדה במהירות לאחר שאפל וסמסונג נכנסו לתעשיית הסמארטפונים. היא מכרה את עסקי הטלפונים למיקרוסופט ב–7.2 מיליארד דולר ב–2013 כדי להתמקד בעסקי הציוד. "לנוקיה יש שאיפות, ויש להם מזומן מהמכירה למיקרוסופט", אמר סילבן פאבר, אנליסט טלקום בגרטנר.

אלקטל־לוסנט היא תאגיד צרפתי. חטיבתה בצפון אמריקה, במאריי היל, מקום מושבה המסורתי של לוסנט, תרמה כמעט מחצית מהכנסתה השנתית ב–2014, סך 14 מיליארד דולר. אירופה תרמה 22% מההכנסות, ואסיה פחות מ–20%.

הנשיא הולנד מאשר, האיגודים חוששים

מנכ"ל נוקיה, רג'יב סורי, ומנכ"ל אלקטל־לוסנט, מישל קומס, נפגשו ביום שלישי עם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בארמון האליזה, ומשרד הכלכלה של צרפת אותת כי יתמוך במיזוג.

שר הכלכלה הקודם של צרפת, ארנו מונטבור, היה ידוע כמתנגד לעסקות שמעבירות שליטה בחברות צרפתיות לידיים זרות. ואולם כעת המדינה עשויה לתמוך בעסקה. השר הנוכחי, עמנואל מקרון, אמר לכתבים כי שילוב החברות "יאפשר יצירתה של מובילה אירופית שתתמודד בתחרות מול הסינים", אם כי המתחרה המובילה היא אריקסון. מקרון אמר כי אינו צופה אובדן משרות בצרפת.

האיגודים הצרפתיים של אלקטל־לוסנט הביעו חשש מהמיזוג, שעלול להביא לפיטורי עובדים בחברות שמעסיקות יותר מ–50 אלף עובדים בעולם. הם קראו למקרון לעמוד על המשמר.

אנליסטים הטילו ספק ביכולתה של נוקיה לשלב בהצלחה את פעילותה הקיימת של אלקטל־לוסנט אם ממשלת צרפת תתערב במיזוג. נוקיה אמרה כי החברות דנות בעסקה שתכלול תשלום במניות של נוקיה תמורת מניות של אלקטל־לוסנט. ביום שלישי נפלו מניות נוקיה ב–4% בבורסת הלסינקי ומניות אלקטל־לוסנט זינקו ב–16% בפריז.

החברות קיימו מגעים בעבר, אולם הם הופסקו בשל ארגון מחדש של החברה הצרפתית שכלל קיצוץ 10,000 משרות בשלהי 2013. לנוקיה הכנסות שנתיות של 12.7 מיליארד יורו, כמעט ללא שינוי מ–2013. הרווח השנתי הנקי עלה ל–3.5 מיליארד יורו.

הכנסות אלקטל־לוסנט ב–2014 נפלו ב–5% ל–13.2 מיליארד יורו, עם הפסד שנתי של 83 מיליון יורו בשל הוצאות ארגון מחדש.

סיכוי להתמודד מול הענקיות הסיניות

נוקיה לא אמרה כמה תשלם עבור אלקסטל־לוסנט. שווי השוק שלה הוא 26.6 מיליארד יורו - כפול ויותר מזה של אלקטל־לוסנט.

המיזוג הפוטנציאלי יסייע לחברה החדשה להתמודד מול מספר הולך וגדל של יריבות סיניות, שהשתמשו ביתרונות כמו עלויות ייצור נמוכות ועוצמתן בשוק הביתי כדי לצמוח לענקיות גלובליות.

כך, וואווי ו–ZTE הסיניות זכו בכמה חוזים עם מפעילות טלקום מערביות גדולות. עם זאת, היצרניות הסיניות, שלרובן קשר עם ממשלת סין, לא מורשות למכור את הציוד שלהן בארה"ב מחשש כי ישתמשו בו לבצע לוחמה דיגיטלית, ריגול ושיבוש תקשורת רשתות.

עבור סורי, מנכ"ל נוקיה, הרכישה תהיה אתגר גדול, לאחר שהצליח להבריא את עסקי ציוד הטלקום של נוקיה.

סורי, אזרח הודי שהצטרף לחברה בשנות ה–90, הכריז על קיצוץ 17 אלף משרות ב–2011. הוא הוביל את רכישת חלקה של סימנס במיזם המשותף של החברות ב–2013 תמורת 2.2 מיליארד דולר.

לאחר שנים של קיצוץ עלויות והעסקה עם מיקרוסופט, נוקיה מסתמכת על חטיבת הציוד שלה, שתורמת 85% מהכנסותיה בשנה. כמו יצרניות ציוד אחרות, החברה מתמקדת בזכייה בעסקות גדולות באירופה, לאחר שאנליסטים חזו האטה בשווקים האמריקאים והאסיאתיים, כולל סין ויפן, בהוצאות על ציוד חדש.

נוקיה גם נמצאת במגעים למכירת עסקי המיפוי שלה, Here, המוערכים ב–2.5 מיליארד דולר. חברת היר מתחרה בגוגל מאפס בשירותי מיפוי דיגיטלי לסמארטפונים ולתעשיית הרכב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות