העשירים משלמים קנסות על עבירות - העניים נכנסים לכלא

בערים רבות בארה"ב אנשים שלא משלמים קנסות על עבירות קלות מוכנסים למאסר ללא שימוע, מה שמקשה עליהם למצוא עבודה ולפרוע את החובות ומנציח את העוני שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כשג'ק דוולי חזר ב-2007 לעיר הולדתו, נורווק, אוהיו, אחרי שמונה שנים בכלא ותקופת מבחן בוויסקונסין, הוא ידע שיהיה לו קשה להסתדר. הוא היה עבריין מורשע עם היסטוריה של שימוש בסמים ואלכוהול, אף שהיה נקי כבר מאז 1999. אבל היה מכשול אחר שאליו לא היה מוכן: כמה שנים מאוחר יותר, הוא ימשיך להיכנס ולצאת מהכלא בגלל הלוואותיו.

בהתחלה דוולי עשה הכל כהלכה. במשך ארבע שנים הוא עבד בעבודות בניה ושילם את הקנסות והתשלומים של 1,400 דולר שהיה חייב לבית המשפט בנורווק על הרשעותיו באלימות במשפחה ובנהיגה בשכרות בשנים שבהן היה מכור לאלכוהול. אולם ב-2012 הוא נפצע בגבו, איבד את עבודתו והחמיץ את אחד התשלומים לבית המשפט. הוא נעצר והוכנס לכלא לעשרה ימים. כשהשתחרר, היו לו 90 ימים לשלם את החוב. הוא לא הצליח לעמוד במועד הזה, והוכנס בחזרה לכלא. כך החל מעגל קסמים: כלא בכל 90 ימים.

ג'ון אוליבר בקטע וידאו על הנושא:

מאוחר יותר ב-2012, הוא התקבל לעבוד כקופאי. הוא היה בדרכו לפרוע את תשלום השכר הראשון כאשר נעצר, גם הפעם על עבירה הקשורה לחוב שלו. בגלל כניסתו שוב לכלא הוא החמיץ שמונה ימי עבודה. כשהוא השתחרר, המשרה שלו כבר לא חיכתה לו. הוא הצליח להישאר מחוץ לכלא, אך היה חסר בית במשך השנתיים הבאות.

אף שארה"ב אסרה כבר לפני מאתיים שנה להכניס בעלי חוב לכלא, היא עושה זאת בפועל - ודוולי אינו היחיד שנכנס ויצא מבתי כלא בגלל חובותיו. הדוגמה המפורסמת ביותר לכך כיום היא פרגוסון, מיזורי. בחקירה שנערכה שם לאחרונה על ידי משרד המשפטים התגלתה תמונה של מערכת שבעצם כולאת את העניים בגלל העוני שלהם.

בית כלא נווה תרצהצילום: לימור אדרי

המטרה של גורמי אכיפת החוק בפרגוסון, לפי דו"ח משרד המשפטים, אינה ביטחון הציבור, אלא יצירת הכנסות. מקור ההכנסה השני בגודלו של העיר הוא קנסות ותשלומים של התושבים, שרובם מגיעים מדו"חות חניה, עבירות תנועה ועבירות קלות. המשטרה מוצאת כל תירוץ לעצור תושבים שחורים ולהאשים אותם בהפרות שונות, ובתי המשפט מחייבים אותם בתשלום קנסות. על מי שלא יכולים לשלם את הקנסות האלה מאיים בית המשפט במאסר, ורבים מהם אכן מוצאים עצמם מאחורי הסורגים. פרגוסון היא אולי דוגמה קיצונית – ואולי לא – אבל בכל רחבי ארה"ב, בתי המשפט מטילים קנסות של מאות אלפי דולרים על אנשים שעברו עבירות קלות, ומכניסים אותם למאסר כשהם אינם מסוגלים לשלמם.

אף אחד לא נכנס לכלא על כך שטייל עם הכלב בלי רצועה או פנה פניית פרסה במקום אסור, אך במדינות רבות בארה"ב אנשים נכנסים לכלא על אי תשלום הקנסות הכרוכים בכך. בכך למעשה נוצרת מערכת של שני מעמדות: העשירים משלמים קנסות. העניים נכנסים לכלא.

בתי המשפט בארה"ב לא תמיד גבו קנסות מנאשמים, אך כיום הם עושים זאת בכל המדינות. בשנות ה-80 וה-90, עם העליה באוכלוסיית בתי הכלא ואווירת ההתנגדות למסים, החלו המחוקקים במדינות להעביר את נטל התשלום על כך ממשלמי המסים לעבריינים, והעלו את הקנסות על עבירות קלות. ברוב המדינות בארה"ב, אנשים משלמים על המעצר, משלמים על עורך דין ציבורי, ומשלמים על תקופת מבחן. בחלק מהן נגבים תשלומים גם על השהות בכלא או על המשפט. קנסות ותשלומים כאלה נהפכו למקורות הכנסה חשובים לערים, מה שנותן לשופטים תמריץ להטיל קנסות גדולים על עבירות קטנות – ולאכוף את התשלום באמצעות כליאת מי שלא משלמים, לא משנה מה מצבם הכלכלי.

ב-1983 בית המשפט העליון בארה"ב פסק כי בתי המשפט חייבים לבדוק את יכולתם של הנאשמים לשלם את הקנסות ולכלוא רק את מי שלא מוכנים לשלם. אך הנאשמים לא יודעים זאת, ובדרך כלל לא טורחים להציע להם את האפשרות הזאת.

מדינת אוהיו מנסה לשנות את התופעה הזאת. ארגון American Civil Liberties Union (ACLU) פרסם ב-2013 דו"ח שבו פירט מקרים כמו של דוולי וחישב כמה כסף המדינה מפסידה בגלל כליאת אנשים ששקועים בחובות. בעקבות זאת החלה המדינה לחייב את בתי המשפט לקיים דיונים לגבי היכולת של הנאשמים לשלם את חובותיהם לפני הכנסתם למאסר, ואף קבעה כי יש להעניק למי שנכלאו ללא דיון כזה החזר של 50 דולר על כל יום של שהות בכלא. דוולי הוא אחד מהנהנים מהרפורמה הזאת. הוא לווה סכומים קטנים מחברים והצליח להישאר מחוץ לכלא מאז 2012. הוא גם מצא עבודה בשיפוץ משאיות, וסיים לשלם את חובותיו.

מובטלים בדנוור קולורדוצילום: Bloomberg

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל