המשקיע האמריקאי שאיבד את הונו ברוסיה: פוטין עוד יגמור כמו רודן זימבבוואה

מנהל קרנות הגידור ביל בראודר, שסולק מרוסיה ונכסיו הוקפאו, הוציא ספר המגולל את ימיו תחת שלטון האוליגרכים ■ "המשבר הנוכחי יכול להקצין את משטרו של פוטין כמו במשטרים רודניים. המצב מסוכן עבור העולם כולו"

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

המשקיע האמריקאי ביל בראודר, שנהפך מתומך בפוטין לאחד ממבקריו הקולניים לאחר שסולק מרוסיה והורשע בשחיתות, טוען כי ימי שלטונו של הנשיא הרוסי ספורים.

בראיון וידאו שהעניק ל״רויטרס״ לרגל צאת ספרו ״Red Notice”, העוסק בימיו ברוסיה של שלטון האוליגרכים, אמר בראודר כי המשבר הכלכלי שהיכה במדינה מגביר משמעותית את הסבירות לשינוי שלטוני. ״אין ספק שלאור המשבר הכלכלי, שנגרם הן בשל הסנקציות הבינ״ל והן בשל נפילת הנפט, ימיו של פוטין ספורים פוטנציאלית. המשבר הזה הגביר בצורה אקספוננציאלית את הסיכויים לשינוי במשטר, משום שכאנשים נהיים רעבים וכשיש להם פחות כסף, הם נעשים כועסים״, אמר בראודר.

עם זאת, בראודר הזהיר כי המשבר הנוכחי עשוי גם להביא לתוצאה הפוכה, בה משטרו של פוטין יקצין כמו במשטרים רודניים. ״זה יכול להיגמר כמו בזימבבוואה, שם הנשיא מוגבה נמצא בשלטון תקופת נצח ומשתמש באותם כלים כמו פוטין, כמו להמציא אויבים זרים תוך פרנויה מטורפת. המצב הנוכחי מסוכן עבור פוטין ועבור העולם כולו״, אמר בראודר, בראיון שנערך ימים אחדים לאחר שפוטין הופיע לראשונה אחרי 11 ימים בהם נעלם מהעין הציבורית.

צילום: עמוד הפליקר Jedimentat44

בראיון תיאר בראודר את הרגע בו פוטין השתלט הלכה למעשה על כלכלת רוסיה. מעלייתו בשנת 2000 פוטין היה עסוק במאבקי שליטה עם אוליגרכים, אולם ב-2003 הוא שלח לכלא את המיליארדר מיכאיל חודרוקובסקי, בעל השליטה בענקית הנפט יוקוס והאדם העשיר ברוסיה. ״זה היה מסר שאם האיש הכי עשיר יכול להישלח לכלא - איש מהאוליגרכים אינו חסין״, אמר בראודר. מאותו מקרה, אותו מגדיר בראודר ״רגע סופרנוס״, השתנה מאזן הכוחות בין פוטין לאוליגרכים והם נאלצו לסור למרותו ולהפוך לשותפים עסקיים שלו. בראודר ממשיל את פוטין לראש של מאפיה, שלו שרים שונים שממלאים תפקידים שונים, כמו גביית מסים מאוליגרכים וחלוקה של משאבי המדינה למקורביו.

לפני כחודש העריך בראודר כי פוטין מחזיק בהון אישי של 200 מיליארד דולר - סכום שהופך אותו לאדם העשיר בעולם, כמעט פי שלושה מהונו של ביל גייטס, שנאמד בקרוב ל-80 מיליארד דולר. ״כל הכסף הזה מושקע בנדל״ן, חשבונות בנק בשוויץ, מניות וקרנות גידור שמנוהלות עבור פוטין ומקורביו״, אמר בראודר ל-CNN. ההערכה של בראודר נחשבת לגבוהה במיוחד.

פרופ׳ קארן דאווישה, מחברת הספר ״הקלפטוקרטיה של פוטין״, טוענת כי הונו של פוטין מסתכם ב-40 מיליארד דולר. בראיון שהעניקה ל-TheMarker בשבוע שעבר דאווישה הטילה ספק בהערכות של בראודר. ״ראיתי את הנתונים שלו, ואולי הם נכונים, אבל אני לא יודעת מאיפה הם הגיעו״, אמרה. ״אני חושבת שאפשר להסכים ש-40 מיליארד דולר זה בהחלט סכום מספק״.

פוטין וקים ג'ונג איל, ב-2002צילום: אי־פי

לאחרונה פורסם ב״טלגרף״ הבריטי כי ממשלת בריטניה מאיימת לחשוף את הסודות הפיננסיים של המעגל הקרוב של פוטין, כחלק מהצעדים נגד רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה.

בראודר, נכדו של מי שעמד בראש המפלגה הקומוניסטית בארה״ב ובן למתמטיקאי פליקס בראודר, עומד בראש קרן הגידור הרמיטאז' קפיטל מנג'מנט. הקרן החלה להשקיע ברוסיה ב-1996 ונהנתה מרווחים של מאות מיליוני דולרים. את כלכלת רוסיה של אז, אחרי הפרטות הענק, בראודר מתאר כ״בנייה של בית בלי צנרת ובלי חשמל״, ותקוותיו שרוסיה תהפוך למדינה עם שווקים נורמליים מעולם לא התגשמו, לדבריו.

בשנים הראשונות לשלטון פוטין הוא נהנה מתמיכתו משום שטענות פומביות של בראודר נגד שחיתויות בחברות ענק בהן השקיע, כמו גזפרום וסברבנק, סייעו לפוטין במאבקיו נגד האוליגרכים. אולם ב-2005 הוכנס בראודר לרשימה השחורה של הקרמלין. הוא הוגדר ״איום לביטחון הלאומי״ וכניסתו לרוסיה נאסרה. לפי ״אקונומיסט״, בראודר סולק מהמדינה לאחר שטענותיו סיכנו את זרימת הכסף ל״בירוקרטים מושחתים והשותפים העסקיים שלהם״. את פעילותו העסקית העתיק בראודר ללונדון, לאחר שנכסיו ברוסיה הוקפאו והוא סבל מהפסדים כבדים ברוסיה.

כעבור שלוש שנים הושלח למאסר עורך דינו של בראודר, סרגיי מגניצקי, לאחר שחשף תרמית נוספת ובתגובה הורשע בהעלמת מס. הוא מת בבית הכלא ב-2009 לאחר שעונה והוכה למוות, לטענת בראודר. מאז מותו החליט בראודר ״להקדיש עצמו למאבק״ בשחיתות הרוסית ובמשטרו של פוטין. בראודר עצמו הורשע שלא בפניו ב-2013 באשמת העלמת מס של 16.8 מיליון דולר ונידון לתשע שנים בכלא. תביעתה של רוסיה מהאינטרפול לעצור אותו ולהסגירו לידיה נדחתה בטענה שהתיק המשפטי נגד בראודר גובש מטעמים פוליטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"