אקונומיסט: "הישראלים צריכים לתת להרצוג הזדמנות"

השבועון הכלכלי החשוב בעולם: "הכישלונות של ראש הממשלה נתניהו גדולים יותר מההישגים שלו. הוא היה רע לישראל. עדיף בלעדיו. המועמד שמולו לא כריזמטי. אבל הוא מיושב בדעתו ויש לו נבחרת כלכלית וביטחונית אמינה"

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בנימין נתניהו הוא רהוט, נועז - ולא ראוי לאמון – כך אומרים עליו חברים ואויבים כאחד. ניקולא סרקוזי, לשעבר נשיא צרפת, נשמע פעם כשהוא אומר לברק אובמה: "אני לא יכול לסבול אותו. הוא שקרן". אובמה לא התנגד.

החודש סיפק ראש הממשלה הישראלי הצצה חדשה לפתלתלות שלו בעקבות דיווחים כי הוא הציע לפלסטינים תנאים נדיבים יותר ממה שהוא מודה בהם בנאומיו. נתניהו ניסה להרוויח מחדש את תמיכת הימין על ידי התנערות מנאום שנשא ב-2009 שבו הוא הכיר במדינה פלסטינית (תחת מגבלות כבדות). זה מותיר שאלה כבדה: האם ביבי האמיתי הוא אדם של משא ומתן או כיבוש? הוא שיחק בפזיזות עם התמיכה הדו-מפלגתית של ארה"ב בישראל כשדחה בחוצפה את אובמה והופיע בפני הקונגרס שנשלט על ידי הרפובליקאים כדי לגנות את המגעים שמנהל הממשל האמריקאי עם איראן: "זה הסכם רע. זה הסכם רע מאוד. יהיה עדיף בלעדיו".

ב-17 במארס המצביעים הישראלים יוכלו להביע את דעתם על ביבי. העמדה של העיתון הזה ("אקונומיסט") גורסת שהוא היה רע לישראל. עדיף בלעדיו. המועמד שמולו, יצחק "בוז'י" הרצוג לא כריזמטי. אבל הוא מיושב בדעתו ויש לו נבחרת כלכלית וביטחונית אמינה. הוא רוצה לדבר עם הפלסטינים ולשפר את היחסים עם אובמה. מגיעה לו הזדמנות להוכיח את עצמו.

יצחק הרצוגצילום: עופר וקנין

ראש הממשלה, אתה לא דוד בן גוריון

נתניהו שנמצא בתפקידו בשש השנים האחרונות אחרי שכיהן בתפקיד במשך שלוש שנים בשנות ה-90, הוא ראש הממשלה שכיהן בתפקיד הכי הרבה זמן מאז דוד בן גוריון. זה הישג ראוי לציון עבור איש שאביו פקפק פעם בהתאמה שלו לתפקיד. הכהונה הארוכה של נתניהו נובעת מסיבות רבות, כמו מזל, ערמומיות, לשון חלקלקה והנאמנות של מפלגת הליכוד. אבל על ההישגים שלו מאפילים פגמים רבים.

מהצד החיובי, הוא פתח את הכלכלה החיובית וקידם את מגזר ההיי-טק המשגשג. הוא ניווט במיומנות דרך המשבר הכלכלי והדעיכה הארוכה באירופה, שותפת הסחר הגדולה של ישראל. הוא שמר על תוכנית הגרעין של איראן במרכז תשומת הלב של העולם. הוא גם שמר על ביטחונה של ישראל אחרי מהומות האביב הערבי ב-2011 שהובילו להפלת מנהיגים ולסדקים במדינות יציבות באזור. המליציות השיעיות והג'יהדיסטים יכלו להפנות את הנשק לישראל ועשויים עדיין לעשות זאת. בינתיים הם הורגים אלה את אלה. על רקע הסערה הזו, ישראל חיזקה את קשריה עם מצרים ובסודיות גם עם הממלכות הערביות.

מול אלה עומדים המשך הכיבוש הצבאי של הגדה המערבית והסגר של רצועת עזה שעומדים לרעתו. הוא סירב לערוך ויתורים משמעותיים לפלסטינים על בסיס האמרה ש"אין פרטנר לשלום" – על אף שמחמוד עבאס, הנשיא הפלסטיני, נלחם באלימות ושמר על שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל בגדה המערבית (עזה נשלטת על ידי תנועת החמאס האסלאמית). לעבאס בעצמו יש חסרונות רבים, אבל נתניהו גם החליש אותו בכוונה. ישראל צימצמה את ההכנסות ממסים של הפלסטינים בתגובה להחלטה של עבאס להצטרף לבית המשפט הבינלאומי. הפרגמטיזם שמבטא לעתים נתניהו נסתר על ידי המעשים שלו: הוא הגדיל את ההתנחלויות, על אף שהן פוגעות ברצף של השטחים הפלסטיניים ועושות צחוק מעצם הרעיון של הקמת מדינה פלסטינית.

איור: עמוס בידרמן

עבור הישראלים שחוו את טראומת הטילים והרקטות, הדברים של נתניהו נשמעים סבירים כשהוא טוען שמתן שליטה לפלסטינים על האדמה תוביל ליותר אלימות. הסערות בעולם הערבי רק מחזקות את החשש הזה. אם ישראל היתה מוסרת את רמת הגולן לסוריה, היא היתה עשויה למצוא את עצמה מתמודדת עם לוחמי החיזבאללה, אל-קעידה ודאעש על חוף הכנרת.

ואולם, ללא מדינה פלסטינית, ישראל מסכנת את הרוב היהודי או מסתכנת באובדן המעמד המוסרי על ידי הכנעת ושלילת זכויות האזרח של האוכלוסייה הפלסטינית. ישראל תאבד את התמיכה בעולם גם כשתגן על עצמה בדרכים לגיטימיות. בימים האחרונים של הקמפיין, נתניהו יזכיר את הסכנה של איראן, הג'יהאד והחמאס. אבל האמת היא שגם חוסר המעש מסכן את ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"