תומאס פרידמן: העולם שייך לשלדון אדלסון

איל ההימורים היהודי-אמריקאי הוא כיום המיליארדר המשפיע ביותר על הפוליטיקה הן בארה"ב והן בישראל, מזהיר בעל הטור מ"ניו יורק טיימס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איל ההימורים היהודי-אמריקאי שלדון אדלסון, בעל העיתון "ישראל היום", הוא המיליארדר המשפיע ביותר בעולם על הפוליטיקה של ארה"ב וישראל כאחד, בזכות הזרמת סכומי עתק למועמדי הימין הרפובליקאי בבחירות לנשיאות ארה"ב ולחינמון "ישראל היום" התומך ללא סייג בראש הממשלה נתניהו, טען העיתונאי תומס פרידמן בטור שפירסם בעיתון "ניו יורק טיימס" תחת הכותרת "האם העולם שייך לשלדון אדלסון?".

"אין אף תורם מיליארדר שהוא בעל השפעה רבה יותר משלדון", כתב פרידמן. "תהיה אשר תהיה האג'נדה שלו, מאוד מדאיג שאדם אחד, בעל נכונות ויכולות לחלק סכומי עתק, מסוגל כעת להטות במקביל את הפוליטיקה הישראלית והאמריקאית לכיוון שהוא רוצה".

פרידמן ציין כי בישראל ישנן מגבלות חוקיות מחמירות יותר על תרומות לקמפיינים פוליטיים, ולכן אדלסון נאלץ לעקוף את המכשול הזה על ידי כך שהחל בשנת 2007 לממן את החינמון "ישראל היום" - אשר לדברי פרידמן "מטרתו היחידה היא לתמוך בנתניהו, לתקוף את אויביו בפוליטיקה ובתקשורת, ולאכוף סדר יום פוליטי ימני קיצוני כדי למנוע כל פשרה טריטוריאלית בגדה המערבית".

"כאשר הכסף בפוליטיקה מגיע לסדר גודל כזה, כאשר הוא יכול לגרום לנבחרי ציבור להתכופף במקביל בשתי מדינות, זה מדאיג", המשיך פרידמן. "אני בטוח שאדלסון דואג מעומק לבו לישראל, אבל אין לו שום הבנה של הצורך להגביל את האופן שבו הוא מנצל את כוחו הפיננסי יוצא הדופן - כוח שאותו הוא מנצל כדי לדחוף במקביל את ישראל וארה"ב לחיסול כל פתרון של שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטינית, להפסקת המימון לרשות הפלסטינית ולקידום עימות עם איראן, ולא פתרון דיפלומטי. אנשים צריכים לדעת את זה".

רה"מ נתניהו ושלדון אדלסוןצילום: איל ורשבסקי

"מרבית הקשרים החשובים בין ישראל לארה"ב תמיד צמחו מלמטה - כבוד הדדי בין שני עמים אוהבי דמוקרטיה. כסף לא יכול לקנות את הקשרים הללו, אבל הוא כן יכול לאיים עליהם על ידי הפרזה – בין אם כדי לנצל את האהדה האמיתית בארה"ב כלפי ישראל כדי לעזור למפלגה אחת 'לתקוע' לנשיא ולגרום למפלגה אחת להיראות יותר פרו-ישראלית מאשר השנייה, ובין אם כדי להבטיח שפוליטיקאי ישראל אחד ישוב וינצח בבחירות", סיכם פרידמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים