העיר שבה בני 80 עובדים שישה ימים בשבוע

אף שלהונג קונג יש עודף בתקציב, היא מספקת לקשישיה קצבאות נמוכות שמאלצות אותם לצאת לעבוד בטאטוא רחובות וחלוקת עלונים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

היא בת 86 ועדיין מחפשת עבודה. וונג סיו-יינג נאלצה להפסיק לחלק עלונים ברחוב לאחר שפצעה את הברך שלה באוגוסט. היות שהיא מוציאה שני שלישים מקצבת הביטוח הלאומי שלה על שכר דירה והיא לא מקבלת שום תשלום קבוע משלושת ילדיה, פרישה לגימלאות אינה אופציה.

"זה לא מספיק", היא אומרת על 2,200 הדולר ההונג קונגי (284 דולר) שהיא מקבלת מדי חודש מהממשלה, אשר מעניקה סכום זה לקשישים כהשלמת הכנסה, להוציא כאלה שבני משפחותיהם מממנים את הוצאותיהם. "הכי חשוב זה למצוא עבודה".

בעיר שבה קיים המספר הגדול ביותר של מכוניות רולס רויס לנפש, וונג היא אחת ממספר גדל והולך של קשישים שנאלצים לטאטא רחובות, לאסוף קרטונים למיחזור או לחלק עלונים כדי להימנע מהתדרדרות לעוני. הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) וארגון הבריאות העולמי (WHO) צופים שבשנת 2050 הונג קונג תהיה בעלת השיעור הגבוה ביותר של אוכלוסיה בגיל 65 ומעלה באסיה, עם 42% מהאוכלוסיה, יותר אפילו מ-39% שצפויים ביפן.

מנכ"ל הונג קונג לונג צ'ון-ינג והמזכיר הפיננסי שלו, שצפוי לפרסם מחר את תקציב 2015-16, נמצאים תחת לחץ לסייע לאוכלוסיה המזדקנת של העיר, תוך שהם מנסים להתמודד עם אי היציבות הפוליטית אחרי ההפגנות של השנה שעברה ולהתכונן לעליית הריביות.

קשישה בהונג קונגצילום: בלומברג

סינגפור, שבה המרכז הפיננסי המתחרה, הודיעה ביום שני על תוכנית להגדלת הביטוח הלאומי לעובדים מבוגרים ומהמעמד הבינוני. גם סינגפור מתמודדת עם בעיית הזדקנות, והגיל החציוני בה צפוי לעלות ל-47 עד שנת 2030, לעומת 39 ב-2011.

ואולם להונג קונג יש עודף תקציבי שמאפשר לה לטפל בסוגיות הללו. הכלכלנית מרסלה צ'ו מבנק אוף אמריקה מריל לינץ' העריכה כי להונג קונג עודף של 62 מיליארד דולר הונג קונגי, שהם 2.8% מהתמ"ג, הודות להכנסות ממסים על עסקות נדל"ן ומניות, מכירת קרקעות ומסים על הכנסות ועל חברות. "הממשלה חייבת להתאים את מדיניות התקציב כך שתטפל בלחצים שעלולים להתעורר כתוצאה מהאוכלוסיה המזדקנת ומהצטמצמות כוח העבודה", כתבה צ'ו החודש. "עם זאת, בהתחשב בעמדה השמרנית מאוד והזהירה של הממשלה, לא צפויות הצעות מהפכניות".

לונג ביקש בינואר משר האוצר להקצות 50 מיליארד דולר הונג קונגי לצרכים הפיננסיים של גימלאי העתיד. אך אפילו אם הוא יעשה זאת, הונג קונג רחוקה מלדאוג לכל קשישיה. "אנחנו לא יכולים להסתמך אך ורק על הממשלה להגנה על הגימלאים", אמר לונג בנאום ב-14 בינואר. "לכן אנחנו לא אופטימיים שניתן יהיה להגיע להסכמה על הסדר למימון עבור קשישים".

יותר משליש מהקשישים בהונג קונג חיים בעוני, לפי דו"ח של הממשלה מ-2012. זה שיעור גבוה לעומת ממוצע של 12.8% במדינות ה-OECD, לפי דו"ח של הארגון מ-2013. גם הדור הצעיר לא מתכונן מספיק לעתיד. לאחד מכל חמישה עובדים בשנות ה-30 וה-40 אין שום תכנון פנסיוני, לפי סקר שערכה פידליטי וורלדווייד ב-2013. הם עלולים למצוא עצמם במצב דומה לשל לי יואט-יאן, שמתקשה לעמוד בהוצאות הרפואיות הכרוכות בטיפול במחלה הנשימתית שממנה סובלת אשתו. לי, טבח לשעבר בן 79, עובד שישה ימים בשבוע כמאבטח באתר בניה. "אני אוהב את העבודה שלי ואת העובדה שאני תורם לחברה", אמר לאחר שסיים משמרת בת תשע שעות. "אני לא מקבל סיוע מהממשלה ואני יכול לבקש כסף מילדיי אם אזדקק לו. אך אמשיך לעבוד כל עוד אני יכול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים