נשים יפות - גברים מבריקים: כך מתארים סטודנטים בארה"ב את המרצים שלהם

לפי כלי ניתוח אינטראקטיבי חדש, תלויה במין המרצה: נשים הן "יפות" או "מכוערות" - גברים הם "כוכבים", "ידענים" או "מדהימים" ■ עם זאת, לפי הממצאים, נשים נתפשות כמודל לחיקוי יותר מאשר גברים

ניו יורק טיימס
קלייר קיין מילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
קלייר קיין מילר

מרצים גברים הם "מבריקים", "מדהימים" ו"ידענים". נשים הן "שתלטניות ומעצבנות" ו"יפהפיות" או "מכוערות".

אלה הן חלק מהתוצאות של גרף אינטראקטיבי חדש, שהתחיל לצבור פופולריות ברשתות חברתיות בשבועות האחרונים. בנג'מין שמידט, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת נורת'איסטרן, אמר כי בנה את הגרף באמצעות נתונים מ–14 מיליון משובי סטודנטים באתר Rate My Professors. הכלי מאפשר למשתמש לחפש כל מלה (כמעט) ולראות באיזו תדירות הופיעה בביקורות, וכיצד היא מתחלקת בין מגדרים ובין חוגים.

בגרף שבנה שמידט יש הטיות ברורות חסרות מודעות. ההשלכות מרחיקות לכת אל מעבר למרצים ולסטודנטים, לכל מי שנותנים ומקבלים משובים או ביקורת על ביצועים. הגרף מעיד כי אנשים נוטים להעריך גברים יותר מנשים בתנאים מקצועיים, משבחים גברים על אותם דברים שעליהם הם מבקרים נשים, ומתמקדים יותר במראה ובאישיות של נשים - ולעומת זאת, בכישורים ובתבונה של גברים.

צילום: VIA BLOOMBERG NEWS

"כשאנחנו משתמשים בביקורות והערכות אלה כדי להעריך אנשים, צריך לזכור כי האופן שבו הן נכתבות מותנה תרבותית", אומר שמידט. כבר שמענו בעבר על סטריאוטיפים כאלה. שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שכתבה את הספר "לפרוץ קדימה", אמרה כי נשים מכונות שתלטניות כשהן מתנהגות כמו גברים המכונים אסרטיביים. במאמר משותף עם אדם גרנט, כתבה כי "גבר שאינו עוזר הוא 'עסוק'; אשה היא 'אנוכית'".

דו"ח שהתפרסם באחרונה על 248 משובים על ביצועי עובדים בחברות טכנולוגיה העלה כי נשים צפויות יותר מגברים לקבל משוב ביקורתי, וכי נשים בכירות מתוארות יותר מגברים כמשפילות, אגרסיביות ורגשניות. אתר הסטאירה מקסוויני'ז תיאר את המוסר הכפול הזה במאמר הומוריסטי שכותרתו "סיבות שבגללן לא קודמת, שלחלוטין אינן קשורות למגדר".

מחקרים גם הראו כי סטודנטים יכולים להיות מוטים נגד מרצות. במחקר אחד, מרצים בדקו והחזירו עבודות לסטודנטים באותו הזמן, אך כשהתבקשו לדרג את מהירות התגובה שלהם, סטודנטים נתנו לנשים המרצות ציונים נמוכים יותר מלגברים המרצים. ההטיות עובדות בשני הכיוונים: נמצא כי מורים נוטים להאמין שהבנות אינן טובות במתמטיקה ובמדעים כמו הבנים, גם כשביצועיהן דומים לאלה של הבנים.

גברים מלמדים יותר שייקספיר

שמידט, שהכין את הגרף במסגרת פרויקט שנקרא Bookworm, לחיפוש ולהצגה ויזואלית של טקסטים גדולים, אמר כי נדהם "מהספקטרום שבין נכון, למבריק ולגאון, שכל אחד מהם מוגדר גברי יותר מהקודם". הוא גם הופתע ממיעוט הסטודנטים שהעירו לגבי לבושן או המראה החיצוני של מרצות, כפי שציפה. הפתעה נוספת, אמר, היה שייקספיר: מתברר שגברים מלמדים אותו יותר בחוגים לספרות אנגלית.

במשובי הסטודנטים, גברים מתוארים לעתים קרובות יותר כ"כוכבים", "ידענים", "מדהימים", או "המרצה הטוב ביותר". נשים מתוארות יותר כ"שתלטניות", "לא מאורגנות", "שמחות לעזור", "מעצבנות" או "בעלות העדפה לסטודנטים מסוימים". מלים נוספות המתארות נשים יותר מגברים הן "נחמדה" או "גסה". נמצא שוויון בין גברים לנשים בשימוש בתיאורים של קשיחות, עצלנות, היסח דעת והשראה.

מעניין כי נשים תוארו כמודל לחיקוי יותר מאשר גברים. שמידט מציין כי המשובים אנונימיים, כך שהוא אינו יודע את מגדר המבקרים. ייתכן כי יותר סטודנטיות מתארות מרצות כמודל לחיקוי מאשר שגברים עושים זאת לגבי נשים או גברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב