גברתי המנכ"לית, תכיני לי קפה: נשים תורמות יותר לעסק - ועדיין מרוויחות פחות

נשים מבצעות את חלק הארי של "עבודות הבית המשרדיות" - מטלות שעוזרות אך לא משתלמות ■ לגבר יש סיכוי גבוה משמעותית לקבל המלצה לקידום, העלאות שכר ובונוסים - מאשר לאשה

אדם גרנט ושריל סנדברג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם גרנט ושריל סנדברג, ניו יורק טיימס

ביום שישי אחד, אחרי הצהריים, הגיעה לאחת מחברות הייעוץ המובילות בקשה של הרגע האחרון מלקוח. אחת המנהלות בחברה היתה הראשונה שנידבה את זמנה.

היא כבר בילתה את כל היום בפגישה עם עמיתים זוטרים שביקשו ייעוץ בענייני קריירה, אף שלא היו בצוות שלה. מוקדם יותר באותו השבוע היא הכשירה כמה מגויסים חדשים, סייעה לעמית לשפר מצגת, והסכימה לתכנן את מסיבת החגים של המשרד.

כשהגיעה העת לבחון את האפשרות לקדם אותה לשותפה, אפשר היה להניח כי היותה שחקנית קבוצתית, בשילוב עם ביצועיה המצוינים, היו הופכים את הקידום לברור מאליו. במקום זאת, קידומה עוכב בחצי שנה, ולאחר מכן בשנה.

מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר. לא מספקת פרטיםצילום: אי־פי

זוהי המציאות העצובה במקומות עבודה ברחבי העולם: נשים עוזרות יותר, אך מרוויחות מכך פחות. בהתאם לסטריאוטיפים מגדריים מקובעים, אנו מצפים מגברים להיות שאפתנים ומכווני תוצאות, ומנשים להיות שיתופיות ומטפחות.

כשגבר מציע עזרה, מרעיפים עליו שבחים ותגמולים. כשאשה עוזרת, תחושת המחויבות כלפיה קטנה יותר. היא הרי רוצה להיות שחקנית קבוצתית.

גם ההפך הוא הנכון: כשאשה מסרבת לסייע לעמית, אנשים פחות מחבבים אותה, והקריירה שלה נפגעת. גברים אינם נענשים על סירוב. גבר שאינו עוזר הוא "עסוק". אשה היא "אנוכית".

גברים מקבלים
 דירוג גבוה

במחקר שהובילה פסיכולוגית באוניברסיטת ניו יורק, מדליין היילמן, המשתתפים העריכו את ביצועיהם של עובדים, נשים וגברים, שנשארו או לא נשארו אחרי שעות העבודה כדי לסייע לעמיתים להתכונן לפגישה חשובה. גברים שנשארו לעזור קיבלו דירוג גבוה ב–14% לעומת נשים.

כששניהם סירבו, נשים קיבלו דירוג נמוך ב–12% מגברים. פעם אחר פעם, לאחר שהעניק עזרה זהה, לגבר היה סיכוי גבוה משמעותית לקבל המלצה לקידום, פרויקטים חשובים, העלאות שכר ובונוסים מאשר לאשה. אשה היתה חייבת לעזור לאחרים כדי לקבל את אותו דירוג של גבר שלא עזר.

לפני זמן לא רב, אשה בכירה שאנחנו מכירים ישבה בפגישת דירקטוריון לצד כמה עמיתים גברים זוטרים ממנה, כשיו"ר הדירקטוריון ביקש ממנה להביא לו משקה קל.

פרופ' רוזבת מוס קנטר, חוקרת בהרווארד, מצאה כי נשים מבצעות את חלק הארי של "עבודות הבית המשרדיות" - מטלות מינהלתיות שעוזרות אך אינן משתלמות. צריך שאנשים יסכמו ישיבות, ישתתפו בוועדות ויתכננו פגישות - וממש כפי שקורה בעבודות הבית, אותם אנשים הן לרוב נשים.

ג'ואן וויליאמס, פרופ' בבית הספר למשפטים הייסטינגס של אוניברסיטת קליפורניה, מצאה כי מנשים בתחומי מינהל עסקים, משפטים ומדעים, עדיין מצופה להביא עוגות, להשיב לטלפונים ולסכם פגישות. פעילויות אלה אינן רק מבזבזות זמן יקר, הן גם עשויות לגרום לנשים להחמיץ הזדמנויות. מי שמסכמים בחריצות את הפגישה לעתים רחוקות מצליחים להעביר בה נקודה חשובה.

כשגברים כבר עוזרים, הם לרוב נוטים לעשות זאת בפומבי, בעוד נשים עוזרות יותר מאחורי הקלעים. מחקרים מדגימים כי גברים נוטים יותר לתרום בהתנהגות נראית לעין - כמו הגעה לישיבות שאינן חובה. נשים לעומת זאת נוהגות לסייע בפעילויות שצורכות זמן רב בצורה פרטית יותר, כמו עזרה לאחרים, ומנטורינג לעמיתים. כפי שמציינת הפרופ' לניהול ג'ויס פלצ'ר ממכללת סימונס, התרומות השיתופיות של נשים נוטות פשוט להיעלם.

דרוש שינוי מחשבתי

עזרה הן בפומבי והן מאחורי הקלעים חיונית להצלחה ארגונית. מחקרים מראים כי צוותים שבהם יש יותר סיוע הדדי מגיעים לתוצאות טובות יותר במונחי רווח, מכירות, איכות, יעילות, הכנסות ושביעות רצון לקוחות. אך לעבודה קשה יכול להיות מחיר פסיכולוגי.

ניתוח של 183 מחקרים שונים, המקיפים 15 מדינות ועשרות מקצועות, מראה כי נשים נוטות באופן משמעותי יותר מגברים לחוש תשישות רגשית. במאמציהן לדאוג לאחרים, נשים לעתים קרובות מקריבות את עצמן. על כל אלף אנשים עובדים, 80 נשים יותר מגברים "נשרפות", בין היתר מכיוון שהן לא מספיקות לשים לעצמן את מסיכת החמצן לפני שהן מסייעות לאחרים.

שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול בפייסבוקצילום: אי־פי

ממש כפי שיש צורך באיזון מטלות הבית והטיפול בילדים, עלינו להשוות גם את מטלות המשרד. לשם כך צריך קודם כל להכיר בחוסר האיזון, ולאחר מכן לתקנו. מרבית הארגונים עוקבים באופן סדיר אחר הישגים אישיים. מדוע לא לעקוב גם אחר פעולות עזרה לאחרים? חלוקת המטלות השיתופיות באופן שווה, במקום להסתמך על מתנדבים גם עשויה להבטיח שעבודת התמיכה משותפת ומקבלת הערכה.

עבור נשים, השינוי החשוב ביותר הוא בשינוי המחשבתי: אם ברצוננו לדאוג לאחרים, עלינו גם לדאוג לעצמנו. אחד מאתנו (אדם גרנט), ביצע ובחן מספר רב של מחקרים המראים כי נשים וגברים מגיעים לביצועים הטובים ביותר וחווים את השחיקה הנמוכה ביותר כשהם מתעדפים את צורכיהם שלהם לצד אלה של אחרים.

דאגה לעצמי בצורה דומה לדאגה לאחר עשויה להרגיש פחות אלטרואיסטית עבור נשים, אך היא תאפשר להן לזכות ביותר השקעה ולשמר אנרגיות. בסופו של דבר, הן יוכלו לתת יותר.

בחברת הייעוץ, המנהלת שלא קודמה מצאה דרכים יעילות יותר לעזור. במקום להיפגש עם עמיתים זוטרים בפגישות של "אחד על אחד", היא החלה להזמינם לארוחות צהריים קבוצתיות. זה חסך לה זמן ויצר עבורם רשת תמיכה המאפשרת להם לסייע זה לזו.

במקום לטפל בשאלות באופן מיידי בטלפון, היא כתבה מדריך "שאלות נפוצות", והפיצה אותו לעמיתים. וכשללקוחות היו דרישות בלתי־הגיוניות, במקום לומר שהיא עסוקה, היא הסבירה כי זה עשוי להתיש את הצוות שלה מדי. כשהסבירה שהיא מגנה על אחרים, היא הצליחה לומר 'לא' אך להמשיך להיתפש כדואגת ונותנת. לאחר שינויים אלה, היא קודמה לשותפה בחברה.

גברים יכולים לסיע

גברים יכולים לסייע בפתרון הבעיה באמצעות השמעת קולם. גברים יכולים להפנות את תשומת הלב לתרומתן של נשים. הם גם יכולים לקחת חלק נכבד יותר בעבודת התמיכה והמנטורינג. באירוע שנכחנו בו באחרונה, התאספו 30 מנכ"לים סביב שולחן לשיחה על סגירת הפער המגדרי. עם מספר שווה של נשים וגברים בחדר, ציפינו כי העבודה המשרדית תיפול על אשה. אך מי שסיכם את הפגישה היה דווקא מייסד וירג'ין גרופ, ריצ'רד ברנסון.

כולנו מרוויחים מעידוד נשים וגברים כאחד לעזור, ומתגמול שווה עבורם. אנו מקווים כי כולם ינקטו צעדים כאלה.

הכותב הוא פרופסור בבית הספר למינהל עסקים וורטון באוניברסיטת פנסילבניה; הכותבת היא סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ומייסדת LeanIn.org

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?