אזרחי רוסיה במכתב לפוטין קוראים לעזרה בתשלום המשכנתא

לפני הסנקציות המערביות שהוטלו על רוסיה בשנה שעברה נהגו רבים לקחת משכנתאות נקובות במטבע זר שהריבית עליהן הייתה נמוכה; כעת, לאחר צניחת הרובל, הם מתקשים לעמוד בתשלומים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

אזרחים רוסיים עם משכנתאות הנקובות במטבעות זרים פנו במכתב פתוח לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בבקשת עזרה בתשלומים שזינקו בשל הצניחה של הרובל, בטענה כי הבנקים הונו אותם. המכתב, שהתפרסם בעיתונים הכלכליים "ודמוסטי" ו"קומרסנט" היום, משקף את חוסר הנחת לגבי צניחת הרובל וההאצה באינפלציה בעקבות הצניחה במחירי הנפט בעולם והסנקציות המערביות נגד אוקראינה.

"אנחנו הראשונים החשים את הזעזוע מהסנקציות הכלכליות והאינטריגות הפוליטיות של המערב", נאמר במכתב. "אנחנו נאלצים להיות חבים את חיינו לבנקים על האופן המסוכן בו הם מנהלים את עסקיהם הרווחיים", נאמר עוד.

הרובל צנח בכ-50% מול הדולר בשנה האחרונה, ודוחפים לא רק את עלות המוצרים המיובאים, כי אם גם את המשכנתאות הנקובות במטבע זר, שהיו אטרקטיביות כיוון שהבנקים הציעו שיעורי ריבית נמוכים יותר עליהן מאשר על משכנתאות נקובות ברובל.

הבנק המרכזי של רוסיה המליץ בחודש שעבר לבנקים להמיר את המשכנתאות במטבע זר למשכנתאות רובליות, לפי שער המט"ח של תחילת אוקטובר, כדי להקל את מצוקת בעלי הבתים. אך במכתבם, חברי התנועה הרוסית של מחזיקי משכנתאות נקובות במטבע זר טענו כי מהלך זה הוא "חצי צעד", ואמרו כי מרבית הבנקים אינם צפויים להישמע להמלצת הרגולטור. "סוג זה של חישוב מחדש מותיר את החוב גדול מערך הנכס ששימש כערבות, והתשלומים החודשיים עדיין בלתי נסבלים עבור תקציב של משפחה", נאמר במכתב.

המכתב לא הציע פעולות ספיציפיות, אך רמז כי הממשל אחראי באופן חלקי, כיוון שהבטיח לדאוג לייציבות כלכלית ופיננסית. פרסום המכתב מגיע בעקבות כמה מחאות קטנות במרכז מוסקווה בנוגע למשכנתאות במטבע זר. הממשל הרוסי חושש ממחאות מחודשות, לאחר המחאות הנרחבות לקראת הבחירות האחרונות לנשיאות ברוסיה.

צילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים