אזרחי רוסיה במכתב לפוטין קוראים לעזרה בתשלום המשכנתא

לפני הסנקציות המערביות שהוטלו על רוסיה בשנה שעברה נהגו רבים לקחת משכנתאות נקובות במטבע זר שהריבית עליהן הייתה נמוכה; כעת, לאחר צניחת הרובל, הם מתקשים לעמוד בתשלומים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

אזרחים רוסיים עם משכנתאות הנקובות במטבעות זרים פנו במכתב פתוח לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בבקשת עזרה בתשלומים שזינקו בשל הצניחה של הרובל, בטענה כי הבנקים הונו אותם. המכתב, שהתפרסם בעיתונים הכלכליים "ודמוסטי" ו"קומרסנט" היום, משקף את חוסר הנחת לגבי צניחת הרובל וההאצה באינפלציה בעקבות הצניחה במחירי הנפט בעולם והסנקציות המערביות נגד אוקראינה.

"אנחנו הראשונים החשים את הזעזוע מהסנקציות הכלכליות והאינטריגות הפוליטיות של המערב", נאמר במכתב. "אנחנו נאלצים להיות חבים את חיינו לבנקים על האופן המסוכן בו הם מנהלים את עסקיהם הרווחיים", נאמר עוד.

הרובל צנח בכ-50% מול הדולר בשנה האחרונה, ודוחפים לא רק את עלות המוצרים המיובאים, כי אם גם את המשכנתאות הנקובות במטבע זר, שהיו אטרקטיביות כיוון שהבנקים הציעו שיעורי ריבית נמוכים יותר עליהן מאשר על משכנתאות נקובות ברובל.

הבנק המרכזי של רוסיה המליץ בחודש שעבר לבנקים להמיר את המשכנתאות במטבע זר למשכנתאות רובליות, לפי שער המט"ח של תחילת אוקטובר, כדי להקל את מצוקת בעלי הבתים. אך במכתבם, חברי התנועה הרוסית של מחזיקי משכנתאות נקובות במטבע זר טענו כי מהלך זה הוא "חצי צעד", ואמרו כי מרבית הבנקים אינם צפויים להישמע להמלצת הרגולטור. "סוג זה של חישוב מחדש מותיר את החוב גדול מערך הנכס ששימש כערבות, והתשלומים החודשיים עדיין בלתי נסבלים עבור תקציב של משפחה", נאמר במכתב.

המכתב לא הציע פעולות ספיציפיות, אך רמז כי הממשל אחראי באופן חלקי, כיוון שהבטיח לדאוג לייציבות כלכלית ופיננסית. פרסום המכתב מגיע בעקבות כמה מחאות קטנות במרכז מוסקווה בנוגע למשכנתאות במטבע זר. הממשל הרוסי חושש ממחאות מחודשות, לאחר המחאות הנרחבות לקראת הבחירות האחרונות לנשיאות ברוסיה.

צילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"