הסיבה האמיתית שנשים ירוויחו יותר מגברים בעתיד

מחקר חדש, שחקר אינטליגנציה קבוצתית, גילה כי נשים הן הקלף המנצח בעבודה קבוצתית, בזכות הרגישות החברתית הגבוהה שלהן ■ קבוצות עבודה שבהן יש יותר נשים מגברים מגיעות להישגים טובים יותר, מה שצפוי להעניק להן שכר גבוה יותר בשוק העבודה

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

אין מי שלא חווה את תחושת התסכול ובזבוז הזמן המשווע במהלך ישיבות ופגישות עבודה, הנמשכות ונמתחות ללא תוצאות וכשגם פזילה בלתי נמנעת לסמארטפון לא מצליחה להושיע. בשנים האחרונות הישיבות האלה מתקיימות לא רק במשרדים, בחדרי ישיבות או בבתי קפה, אלא גם דרך האינטרנט - מגמה גוברת שמציבה אתגרים חדשים ליכולת לעבוד בצוות ולהפיק תוצאות.

אולם באילו תנאים תוכל העבודה המשותפת להיהפך לא רק לחוויה מועילה ונעימה, אלא גם את הקבוצה לחכמה יותר? לפי מחקר חדש שפורסם בארה״ב, המפתח לכך טמון בהשתתפות נשים בקבוצה, בין אם העבודה נעשית פנים מול פנים ובין אם היא מתבצעת דרך הרשת.

את המחקר, שממצאיו פורסמו ב״ניו יורק טיימס״ ו״אטלנטיק״, הובילו פרופ' אניטה וולי מבית הספר לניהול בקרנגי מלון, פרופ' תומס מלון מבית הספר לניהול ב–MIT וכריסטופר צ׳בריס, פרופ' לפסיכולוגיה מיוניון קולג׳. מהמחקר עולה כי הגורם החשוב ביותר שמאפיין קבוצות חכמות הוא רמת הרגישות החברתית שלהן - ככל שזאת עולה, כך הקבוצה חכמה יותר. מכיוון שנשים נוטות להיות בעלות אינטליגנציה רגשית גבוהה יותר, קבוצות עם יותר נשים מגברים נוטות להיות מוצלחות יותר, לפי החוקרים. קבוצה חכמה הוגדרה כזו שהצליחה להשיג תוצאות טובות יותר במשימות שהוטלו עליה.

סטודנטיות במעבדה בטכניוןצילום: בלומברג

״אף שאנחנו עדיין מאדירים את המנהיג הכריזמטי או את המוח היצירתי, כמעט כל החלטה חשובה כיום נעשית בקבוצה״, מציינים החוקרים. ״כשדירקטוריון פייסבוק מחליט על מדיניות פרטיות, כשסוכני CIA פושטים על מקום מסתור של טרוריסטים או כשחבר מושבעים מחליט אם להרשיע נאשם, מה שחשוב הוא לא רק רמת האינטליגנציה והתבונה של השחקנים הבודדים״, הם מסבירים, בהסתמך על ממצאי המחקר. ״אנחנו מקווים שההבנה של מה שהופך קבוצות לחכמות יסייע לארגונים ומנהיגים בכל התחומים ליצור ולנהל קבוצות בצורה יעילה יותר״.

מספר המחקרים העוסקים באינטליגנציה קבוצתית עלה בעשור האחרון, לאחר ההצלחה האדירה לה זכה הספר ״חוכמת ההמונים״ שפירסם ב–2004 העיתונאי ג'יימס סורוביצקי, בו נטען כי לקבוצות גדולות חוכמה רבה יותר מאשר קבוצות קטנות, וכי לדבר השפעה קריטית על הכלכלה והעסקים. כעת מסתמן כי לחוכמת ההמונים מרכיב חשוב נוסף - שיעור הנשים.

המחקר הנוכחי מחזק ממצאים ממחקרים קודמים, שהצביעו על תרומתן של נשים לאינטליגנציה קבוצתית, והוא עצמו המשך של מחקר פורץ דרך של אותם חוקרים, שפורסם ב–2011 בכתב העת "Science". במחקר המקורי חולקו כ–700 משתתפים לקבוצות בנות שניים־חמישה אנשים, כשכל קבוצה עבדה יחד על שורה של משימות קצרות, ששיקפו סוגים שונים של בעיות שקבוצות מתמודדות עמן בעולם האמיתי. המשימות כללו ניתוח לוגי, סיעור מוחות, תכנון, תיאום וחשיבה מוסרית. ההגדרה של קבוצה חכמה נקבעה לפי רמת התוצאות שהשיגה במשימות.

הגילוי המרכזי של המחקר הוא כי מה שהופך קבוצות לחכמות יותר אינו מנת המשכל של משתתפיהן, אלא שיעור הנשים בהן - קבוצות עם יותר נשים מגברים השיגו באופן עקבי תוצאות גבוהות יותר. אחד ההסברים לכך הוא העובדה שלנשים, בממוצע, יש רגישות חברתית גבוהה יותר, המתבטאת ביכולת לקרוא רגשות של אנשים באמצעות הבעות הפנים שלהם. בנוסף, נשים נמצאו כמי שאינן נוטות להשתלט על הדיון ומוכנות להודות שהן לא מבינות בנושא מסוים, בעוד גברים התאפיינו בדומיננטיות, בעיקשות ובהסתרת חוסר הידע שלהם.

תקשורת טובה מחכימה את הקבוצה

המחקר החדש לקח את קודמו צעד קדימה, כשחילק 68 קבוצות לשתי צורות עבודה: מחצית מהקבוצות עבדו פנים מול פנים, בעוד מחצית התקשרו באמצעות האינטרנט בלבד, על ידי שימוש בתוכנות כמו סקייפ, גוגל דרייב, צ׳טים ומייל. מטרת החוקרים היתה לראות אם גם באינטרנט קבוצות עבודה מפגינות אינטליגנציה קבוצתית ואם הרגישות החברתית, שהתגלה כמכריעה במחקר הקודם, מקבלת ביטוי גם כשאנשים מתקשרים רק באמצעות הקלדת מסרים.

בשני המקרים התגלו ממצאים חיוביים, שתאמו למאפייני הקבוצות שעבדו פנים מול פנים: גם באינטרנט, המרכיבים שהופכים קבוצה לחכמה הם תקשורת רבה בין החברים, חלוקה מאוזנת של ההשתתפות ורמה גבוהה של רגישות חברתית. המרכיב האחרון הפתיע את החוקרים במיוחד, מכיוון שהוא קיבל ביטוי גם כשחברי הקבוצה כלל לא ראו את הפנים של חבריהם. ״מה שהופך קבוצות לחכמות מוכרח להיות לא רק היכולת לקרוא הבעות פנים, אלא יכולת כללית יותר הידועה כ'תיאוריה של התודעה' - היכולת להבין ולפרש התנהגות בסיטואציות חברתיות", ציינו החוקרים.

כתב ״אטלנטיק״, דרק תומפסון, הצביע על היבט חשוב נוסף של ממצאי המחקר - פערי השכר בין המינים. תומפסון טוען כי המחקר האחרון מאיר עיניים מכיוון שהיתרון המוכח של נשים בעבודת צוות, המתבטא גם באינטרנט, יביא לכך שפערי השכר בין גברים לנשים לא רק יימחקו, אלא יתהפכו. לדבריו, הנחיתות של גברים בעבודת צוות והיעדר הרגישות שלהם לעומת נשים, כפי שהוכיחו המחקרים, יפגעו בהם בשוק העבודה העתידי. שוק העבודה נע יותר ויותר לכיוון משרות הדורשות מיומנויות ״רכות״, לא רק בענפים מכניסים כמו היי־טק ופיננסים, אלא גם במשרות בעלות הכנסה נמוכה, בזמן שמספר המשרות הדורשות יכולת פיסית, כמו בענפי הבנייה והייצור, נמצא בדעיכה עקבית.

גורם נוסף שתומפסון מציין לזכותן של נשים הוא הקשר הישיר בין רמות השכלה ושכר, מכיוון שנשים מהוות רוב בשיעור בוגרי תואר ראשון ותארים מתקדמים בארה״ב. "יפתיע אותי אם בתוך דור נשים לא ירוויחו יותר מגברים במגזרים מרכזיים רבים״, כתב תומפסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית