הרפובליקאים גילו את האי שיוויון: רומני בעד העלאת שכר מינימום, בוש מדבר על עשור אבוד

הכרה בפערי העושר מבטאת שינוי חד בשפה של הרפובליקאים, שמזה שנים טענו כי כוחות השוק יביאו להעלאת שכר העובדים; ״זה רגע מכונן כשאפילו מיט רומני מדבר על האי שיוויון״

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הדחיפה של נשיא ארה״ב ברק אובמה לעבר ״כלכלת מעמד ביניים״ עשויה להסתיים במבוי סתום בקונגרס, אבל שורת ההצעות השאפתניות שלו להעלות את השכר שנמצא בקיפאון ולספק תמיכה ממשלתית גדולה יותר למשפחות עובדות שמתקשות לשרוד, צפויה לעצב את השנתיים האחרונות שלו בתפקיד ולהפוך את הפוליטיקה של עשירים מול עניים לסוגיה מרכזית בקמפיין של מי שיירש אותו.

וכשכלכלת ארה״ב מתנהלת סוף סוף על קרקע יציבה יותר, אפילו רפובליקאים מובילים - הן בגבעת הקפיטול והן בחזית קמפיין הנשיאות המתהווה לבחירות 2016, מעלים תלונות בנוגע לאופי הצמיחה הכלכלית ולצורך להתמקד מחדש בבעיה הבלתי פתירה של אי שיוויון בהכנסות.

מיט רומני, שמתחייב בקמפיין ״לשים סוף לנגע העוני״ אם ירוץ לנשיאות בפעם השלישית, תמך בהעלאת שכר המינימום למרות התנגדותם של מנהיגי הקונגרס. בה בעת, עמותת העל (סופר-פאק) החדשה של ג׳ב בוש הודיעה על רקע הכרזתו כי יתמודד לנשיאות, כי ״בעוד ששמונה השנים האחרונות היו טובות למדי עבור בעלי ההכנסות הגבוהות, הן היו עשור אבוד לשאר אמריקה״.

בדיון בדלתיים סגורות שהתקיים בשבוע שעבר דחק בחברי המפלגה הסנאטור מיץ׳ מקונל מקנטאקי, מנהיג הרוב החדש בסנאט, להתמקד מחדש בנושא השכר הקפוא של מעמד הביניים.

מיט רומני בכינוס השמרני בווירג'יניה, השבוע

הכרה בפערי העושר מבטאת שינוי חד בשפה בה נוקטים הרפובליקאים, שמזה שנים ארוכות טענו כי כוחות השוק, הדוחפים מעלה את הצמיחה הכלכלית, יביאו בסופו של דבר להעלאה של שכר העובדים בלי שום סיוע מהממשלה.

״זה רגע מכונן כשאפילו מיט רומני מדבר על האי שיוויון״, אמר ביל דה בלזיו, ראש העיר של ניו יורק וחבר המפלגה הדמוקרטית.

״זה יהיה אתגר מאוד גדול לרפובליקאים לשכנע שיש להם פתרונות טובים יותר, משום שההצעות של הדמוקרטים נשמעות מאוד מושכות״, אמר לנהי שן, שהיה יועץ כלכלי ראשי של רומני וכיום משמש עמית בכיר במכון הובר באוניברסיטת סטנפורד. שן התייחס להצעות כמו שכר לימוד חינם לקולג׳ים מקומיים, מימון חופשת מחלה וקיצוצי מס למעמד הביניים שימומנו על ידי מסים גבוהים יותר לעשירים.

״בסופו של דבר, אנחנו לא יכולים להיכנס למלחמת הצעות עם הדמוקרטים, אבל אתה רואה יותר ויותר שמרנים שנכנסים לשיח המדיניות הזה״, אמר שן. ״אם להיות כנה, זה סימן חיובי למפלגה הרפובליקאית״.

הבעיה של הרפובליקאים היא שהדיון בנוגע לקיפאון בשכר והתכווצות של מעמד הביניים משחק במגרש של הדמוקרטים, שם הם יכולים להציע מה שרומני הגדיר פעם ״דברים בחינם״.

עם זאת, לרפורמה בעמדות השמרניות יש עוד כברת דרך ארוכה עד שתאושר על ידי השחקנים הדומיננטיים במעגלים הרפובליקאים. אובמה אינו רק רודף אחר ״מדיניות שגויה״, אמר הסנאטור ג׳ון ביינר, יושב הראש של בית הנבחרים. ״אלה הם סדרי עדיפויות שגויים, והם מגדילים את הבירוקרטיה בוושינגטון במקום לעזור לכלכלה לצמוח ולסייע בהגדלת ההזדמנויות למשפחות ממעמד הביניים״.

״יש דרך טובה יותר״, אמר. ״עלינו לתקן את מדיניות המס הקלוקלת שלנו, לאזן את התקציב, להחליף את חוק הבריאות הממלכתי בפתרונות טובים יותר שיקטינו את העלויות ויגנו על משרות״.

ג'ב בוש (מימין) עם אחיו ג'ורג', לשעבר נשיא ארה"ב. פרויקטים נכשלים אחד אחרי השניצילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב