דאבוס 2015 |

כולם אשמים, חוץ מאיתנו: המקום שבו לא תמצאו הלקאה עצמית

בדיונים הפתוחים ובשיחות המסדרון, המנכ"ל המצוי של בנק, חברת ביטוח או חברה מסחרית אינו חושב שיישנו דבר מה לקוי בדרך שבה הוא מבצע את תפקידו - ומשוכנע שאת הפתרונות לכל הבעיות צריך למצוא אצל אחרים

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

מי שמחפש תהליכים של בדיקה עצמית ותהיות על סדרי עולם כלכליים מצד אלה שמנהלים את החברות הגדולות בעולם - שלא יבוא לדאבוס. מהדברים שנאמרים בדיונים הפתוחים ובשיחות המסדרון, המנכ"ל המצוי של בנק, חברת ביטוח או חברה מסחרית אינו חושב שיישנו דבר מה לקוי בדרך שבה הוא מבצע את תפקידו - והוא משוכנע שאת הפתרונות לכל הבעיות צריך למצוא אצל אחרים. מי בדיוק? בעיקר אצל הבנקים המרכזיים והממשלות.

חלק מרכזי בדיונים היום בכנס דאבוס התמקדו, כצפוי, בהודעה של הבנק המרכזי האירופי על תוכנית של "הרחבה כמותית", שבמסגרתה הבנק ירכוש אג"ח אירופיות בסכום של 50 מיליארד יורו בחודש, לתקופה של עד שנתיים - כלומר, יותר מטריליון יורו בסך הכל. התגובה של אנשי דאבוס? זה לא מספיק.

רוב הכלכלנים והמנהלים בכנס דאבוס, אירוע שמתקיים זו השנה ה-45, הביעו שביעות רצון מההודעה האירופאית, אך במקביל יצאו בקריאה לממשלות היבשת להוציא לפועל רפורמות גם בתחומים נוספים. פרופ' לארי סאמרס מהארווארד, לשעבר בכיר בממשל האמריקאי, טען שהאפקט של תוכנית הרחבה באירופה יהיה קטן ביחס לתוכנית האמריקאית שהסתיימה לאחרונה, ושהממשלות צריכות להוציא לפועל תוכניות תקציביות לעידוד הפעילות העסקית.

"מלחמת מטבעות עולמית"

גרי כהן, הנשיא ומנהל התפעול של בנק גולדמן סאקס, רואה תמונה שחורה עוד יותר. "הכלכלה האמריקאית חזקה, אבל החולשה בשאר העולם תקשה על הבנק המרכזי בארה"ב לעלות את הריבית". הוא גם חושש מחוזקו של הדולר האמריקאי, שיפגע בייצוא של ארצות הברית, ו"מלחמת מטבעות" עולמית, שבה כל מדינה עושה כל שניתן כדי להחליש את המטבע שלה.

ריי דאליו, מנהל קרן גידור גדולה ודמות מוכרת בעולם ההשקעות האמריקאי, אמר ששער יורו נמוך יותר הוא תנאי להתאוששות של אירופה, ביחד עם תוכנית חזקה להרחבה כמותית ותוכנית חזקה לרפורמות מבניות. דאליו חושב שהרפורמות הכלכליות שנעשו בספרד הן דוגמא טובה למקומות שאליהם כל אירופה צריכה ללכת.

מי שהסכימה עם רוב הטענות הללו, גם אם בניסוחים זהירים יותר, היא מנהלת קרן המטבע הבינלאומית קריסטין לגארד, שהבהירה שעל הגוש להתקדם הלאה בדרך לאיחוד של מערכת הבנקאות ולאיחוד פיסקאלי בתחומי התקציבים והמסים. ומה דעתה של לגארד על המהלך של הבנק המרכזי השווייצי, שהקפיץ את הפרנק המקומי בעשרות אחוזים: "הבנק המרכזי פשוט לא יכול היה להודיע או לרמוז מראש על המהלך שביצע. אני מניחה ומקווה שהיה תיאום מסוים בין בנקים מרכזיים, כך שההפתעה טופלה עד כמה שניתן על ידי בנקים מרכזיים ומוסדות ממשלתיים".

מול הביקורת על אירופה, השמרנות שלה והתחרותיות שלה מול שאר העולם, עמדה יו"ר בנקו סנטנדר הספרדי ואמרה כי "יש מדינות באירופה שמבצעות רפורמות מבניות בהצלחה ומגבירות את הפדיון שלהן. מפעלי רכב בספרד יותר יעילים היום מאלה שבגרמניה. אנחנו מתקדמים, אבל לוקח זמן לאחד איזור שלם".

הביקורת נגד פקידים היא מוטיב חוזר בדאבוס, גם אם לא מעט מבין המשתתפים בוועידה דילגו בעצמם מהסקטור הציבורי לסקטור הפרטי, ולעיתים בחזרה. כמו במקרה של יו"ר בנק UBS, אקסל וובר, הפוליטיקאים הם האשמים במחלות הכלכליות בשל חוסר יכולתם לבצע רפורמות. "אם אתה לא עושה רפורמה בשנה הראשונה - כבר לא תעשה אותה", כך אמר וובר והוסיף, "אבל מרבית הפוליטיקאים עסוקים בלפרק את מה שהפוליטיקאי שלפניהם עשה".

לארי סאמרס

השבחים לארה"ב

מול הביקורת על מנהיגי אירופה, האורחים בכנס דאבוס מצאו גם את מי לשבח - הכלכלה האמריקאית, המתוארת בכל הדיונים כאיזה סוג של נס כלכלי. "המקום הכי טוב בעולם להשקעות", לפי דיוויד רובינשטיין, מנהל קרן השקעות פרטית, וגם כ"קטר שיכול למשוך את כל העולם כלפי מעלה". אמנם לא שמענו כאן אף אחד שמשבח את הרעיון של הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, להחריף את המיסוי על ירושות והון, אך האמת היא שהצרות הכלכליות הבלתי נגמרות של אירופה - מציגות באור חיובי את הדרך שארצות הברית עשתה מאז שהיא בעצמה יצרה את המשבר של 2008.

ואם הדיונים מתמקדים בעיקר במדיניות (בנקים מרכזיים) ובשווקים (נפט, מטבעות), הרי שמי שנדחקו מעט מחוץ לעניינים הם דווקא הבנקאים והפיננסיירים - והם, מן הסתם, לא מצטערים על כך. בעבר, חלק גדול מהקריאות ומהשיחה היו על משקלם של הבנקים וההשפעה שלהם על הכלכלה ועל השלטונות. לבנקאים היה פוטנציאל לככב בכנס גם השנה, למשל, סביב התשלומים הענקיים שנאלצו לשלם לשלטונות לאחר שנחשפו אצלם תיאומי שערים, סיוע ללקוחות להעלים מסים וגם פעילות מול גופים ומדינות אסורות.

אלא שהפעם, אירועים גדולים חדשים וברובם בלתי צפויים לקחו את תשומת הלב הקולקטיבית בדאבוס למקומות אחרים. הבנקאים נהנו, מן הסתם, מההפקר ומההזדמנות להיפגש ולהחליף דעות בינם לבין עצמם, קצת יותר רחוק מהעין הציבורית - והתודה היא למפיקי הנפט, שנתנו למחיר הזהב השחור לרדת ביותר מ-50% תוך כמה חודשים בודדים.

באופן מפתיע, את הסמננים הבודדים של כנות מצאנו דווקא בדיונים על שווקים מתפתחים, או אפילו כאלה שנחשבים כמפגרים - מקומות שבהם הסקטור העסקי והממשלתי לעתים זהים ונשלטים על ידי אותו נסיך, נשיא או משפחה. כך, באחד הדיונים על מצב העסקים והבנקאות במזרח התיכון, אמר אחד הדוברים את הדבר הפשוט והמתבקש: תפסיקו להאשים את כל האחרים כל הזמן. הרי אנחנו לא מנהלים את הדברים כפי שצריך".

על פי הסקר המוקדם שמארגני הכנס ביצעו בקרב יותר מ-900 חברי ארגון הפורום הכלכלי העולמי, הסיכונים לכלכלה הגלובלית ב-18 החודשים הקרובים נמצאים בעיקר סביב עימותים: אזורי מלחמה, טרור, התקפות על מערכות מחשבים והחשש מפני התפרקות של מדיניות. בפועל, עם פתיחת הכנס, השיחה של המשתתפים עברה למקומות אחרים כמו שווקי מטבעות, הדפלציה ותוכנית ההרחבה הכמותית באירופה, וכמובן שמחירי הנפט. עבור אנשי דאבוס, כמה נוח שאפשר לחפש את הבעיות ואת הפתרונות במקומות אחרים, אצל אנשים אחרים.

קריסטין לגארד

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?