מצב האומה (שלנו) לא נורא כל כך

נאום אובמה התייחס לאתגרים שמציבים השינויים הדמוגרפייים בארה"ב; בכמה מובנים - מצבנו מעט טוב יותר

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא הסתיר את גאוותו בנאום מצב האומה שנשא ביום שלישי: "אין לי עוד קמפיינים, כי ניצחתי בשניהם", אמר, וחבריו הדמוקרטים מחאו כפיים וצחקו בקול. אובמה אכן יכול להתגאות בצמיחה בקצב שנתי של 5% ברבעון השלישי, הקצב המהיר זה 11 שנה, ובתחזיות לצמיחה של 3% השנה, יותר ממרבית הכלכלות המפותחות. האבטלה ירדה ל–5.6% ושוק המניות שובר שיאים (נומינליים). הוא אולי יכול לקחת קרדיט על כך שמנע מארה"ב להידרדר לשפל כלכלי, אך קשה להציג הוכחות לכך.

דברים שבהם הוא אינו יכול להתגאות הם הכישלון הצורב בריסון המוסדות הפיננסיים, התרחבות הפערים הכלכליים־חברתיים ומעמדה הירוד של ארה"ב בבמה העולמית, שלא ממש התאושש מאז שג'ורג' וו. בוש החריב אותו.

כדי לתקן את הפערים הכלכליים, שיש הרואים בהם הסכנה המשמעותית ביותר לדמוקרטיה ולשגשוג כלכלי, אובמה מציע להשקיע בהטבות מס למשפחות עובדות, לסטודנטים ולאקדמאים, ובפטור משכר לימוד במכללות קהילתיות, ולממן כל זאת בהעלאת מסים על העשירים, בסגירת פרצות מס ובהיטלים על המוסדות הפיננסיים הגדולים.

הסיכויים שהצעותיו יעברו בקונגרס רפובליקאי קלושים, אך חשוב לקרוא בין השורות בדבריו כדי להבין את הכייון שאליו ארה"ב צועדת. אובמה גם הכריז כי יטיל וטו על ניסיונות המחוקקים לדלל או לבטל את רפורמת הבריאות שלו. הוא הוציא שני איומי וטו בשעות שלפני הנאום — אחד על חוק שיאסור הפלות לאחר 20 שבועות היריון, והשני על האצת האישור לבניית צינורות גז.

אובמה הצליח להיבחר לקדנציה שנייה בגלל שינויים מהותיים בדמוגרפיה האמריקאית, שמעניקים כוח רב יותר לנשים ולמיעוטים אתניים. יריביו הרפובליקאים הובלו בשנים האחרונות על ידי הפלג הקיצוני של מסיבת התה, שמצדד באי־התערבות ממשלתית, אך בפועל מקודם על ידי בעלי הון שהאינטרסים של אנשי הצווארון הכחול רחוקים מלהיות בראש מעייניהם. הרפובליקאים ניצחו במרוץ לקונגרס בגלל טיבה המבוזר והמפוצל של הפוליטיקה האמריקאית, אבל במרוץ הבא לנשיאות סיכוייהם טובים פחות.

אחת מנקודות המפתח בנאומו של אובמה ובבחירות הבאות תהיה משפחות, וליתר דיוק נשים. בארה"ב נולדים כבר כמה שנים יותר ילדים למשפחות שבהן הורה אחד ממשקי בית עם שני הורים. תפקידן של הנשים בכלכלה מתעצם, גם בהקמת עסקים, גם בחינוכו ופרנסתו של הדור הבא, וגם בהיותן לשון המאזניים בשוק העבודה.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה האמריקאי דעך קשות בשנים האחרונות, גם בקרב גברים וגם בקרב נשים: ב–1990 היה שיעור תעסוקת הנשים בארה"ב הגבוה בעולם, וב–1999 רשם שיא של 74% מהנשים בנות 25–54. כיום השיעור הוא כבר 69% — וזה אחד משוקי העבודה הגמישים בעולם.

צילום: רויטרס

ואולם לא רק הנשים האמריקאיות (וגם הגברים) עוזבות את שוק העבודה. צעירים אמריקאים מתקשים לממן לעצמם חינוך אקדמי איכותי, בעוד חובות הסטודנטים בשכר לימוד מאמירים ליותר מ–1.2 טריליון דולר. בני מחזור 2014 באוניברסיטאות סיימו את לימודיהם עם חוב ממוצע של 33 אלף דולר, לעומת 26.6 אלף דולר לפני שלוש שנים. חובותיהם כמעט כפולים מאלה של הסטודנטים לפני 20 שנה. הגישה לחינוך איכותי בכלל, וגבוה בפרט, מצטמצמת.

רפורמת הבריאות, זו שהרפובליקאים רוצים כל כך לבטל, הרחיבה במיליונים את מספר המבוטחים האמריקאים, אבל מערכת הבריאות עדיין סובלת מקשיים וכשלים בתמחור ובגישה. זהו חלק בלתי נפרד ממצב האומה האמריקאית, שבה מורים, פועלים, שוטרים או כבאים משלמים שיעור מס גבוה מזה שמשלמים מיליארדרים שמנהלים קרנות גידור והשקעה פרטית.

בבואנו לבחון את מצב האומה בישראל, זו הקטנה המוקפת אויבים, אפשר להתעודד מכמה השוואות עם ארה"ב: החינוך בישראל עדיין זול ונגיש יותר, התמיכה במשפחות גדולה יותר, ואף יותר מבמדינות רבות באירופה כמו גרמניה, וכמובן גם מביפן. שירותי הבריאות בישראל אוניברסליים ומכלילים יותר. שיעור השתתפות הנשים החילוניות בכוח העבודה הוא מהטובים בעולם המערבי, ושיעור השתתפותן של נשים מהמגזר החרדי משתפר. צריך רק להתניע תהליך כזה גם במגזר הערבי.

עם זאת, המגמה כאן מדאיגה, כי אנחנו הולכים בכיוון של ארה"ב דווקא בדברים שבהם היא אינה מצטיינת. לא שאין טיפול רפואי איכותי בארה"ב, יש שם רופאים מהטובים בעולם; לא שאין אוניברסיטאות משובחות, ארה"ב עדיין מובילה בכל הדירוגים; ולא שפריון העבודה נמוך — הוא מהגבוהים בעולם. אלא שכל תחומי ההצטיינות הללו קיימים באיים מבודדים, ופירותיהם נקטפים על ידי מעטים. הרבים, אוכלוסיות גדולות במקומות המרוחקים מהחופים המתועשים והשוקקים, אבל גם בלב לבן של הערים הגדולות, סובלים מבריאות לקויה בשל היעדר טיפול; ומבורות משתרשת ומנפילה מכוח העבודה בשל היעדר חינוך אוניברסלי; והנשים נושרות מכוח העבודה, כך שבמקום לממש את הפוטנציאל הן רק מגדילות את הגירעון שלו.

אנחנו רוצים כלכלה תחרותית וחופשית, ללא ספק. ואולם ללא מדיניות שתוודא כי פירות החופש והתחרות יינתנו לכולם, ולא רק לבעלי היכולת הכלכלית הגבוהה, שכרנו ייצא בהפסדנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב