מה אפשר ללמוד מהטלטלה השווייצית?

השווייצים תמיד נהגו בזהירות והצליחו לשמור על יציבות כספם במשך דורות; עכשיו הם משלמים את המחיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שווייץ ידועה בעולם בזכות שעוני הקוקיה שהיא מייצרת והמטבע היציב שלה. מדינות אחרות עשויות להתנסות במדיניות כלכלית רדיקלית, אבל לא בשווייץ. אצל השווייצים אין הפתעות.

עד שפתאום כן מגיעה הפתעה. הבנק המרכזי של שווייץ טלטל את העולם הפיננסי ביום חמישי עם מהלומה כפולה שכללה זניחת המדיניות שקיבעה את שער הפרנק השווייצי ליורו, והורדת הריבית על הפיקדונות למינוס - כן, שמעתם נכון - מינוס 0.75%. בשווקים פרצה מהומה רבתי.

וזה צריך להדאיג אתכם, גם אם אין לכם שום חשיפה פיננסית ישירה לערך הפרנק. זאת מכיוון שהקשיים המוניטריים שעמם מתמודדת שווייץ ממחישים, בקנה מידה קטן, עד כמה קשה להילחם במערבולת הדפלציונית שגוררת כעת מטה את מרבית הכלכלה העולמית.

מה שצריך להבין הוא שכל הכללים הרגילים של מדיניות כלכלית השתנו עם פרוץ המשבר הפיננסי בשנת 2008; מאז נכנסנו לעולם מראה, שעדיין לא יצאנו ממנו. לעיתים קרובות בעולם המראה הזה, יתרונות כלכליים הופכים לחסרונות: נכונות לחסוך פוגעת בהשקעה, אחריות תקציבית מובילה לקיפאון. ובמקרה של השווייצים, המוניטין של בנקים בטוחים ומטבע יציב הפכו למעמסה.

ככה זה קרה: כאשר שקעה יוון במשבר חובות בסוף שנת 2009, ומדינות אירופיות אחרות נקלעו לקשיים חמורים, כסף שביקש לעצמו מקלט בטוח החל לזרום לשווייץ. כתוצאה מכך נסק שער הפרנק השווייצי, והיו לכך השפעות הרסניות על כושר התחרות של מגזר הייצור השווייצי, והדבר איים לגרור את שווייץ - שגם כך היתה בה אינפלציה נמוכה מאוד וריבית נמוכה מאוד - לדפלציה בסגנון יפן.

לכן הרשויות המוניטריות של שווייץ עשו כל שביכולתן כדי לגרום להיחלשות הפרנק. אולי נדמה שלהחליש את המטבע שלך אמורה להיות משימה קלה - למה לא פשוט להדפיס עוד כסף? - אבל בעולם שאחרי המשבר זה בכלל לא קל. הדפסת כסף בלבד והעברתו לבנקים לא עושה דבר; הכסף פשוט יושב בבנקים. השווייצים ניסו גישה יותר ישירה, ומכרו פרנקים ורכשו יורו בשוק המט"ח, ותוך כדי כך צברו כמות עצומה של יורו. אבל אפילו זה לא עזר.

לכן, בשנת 2011, נקט הבנק המרכזי של שווייץ בטקטיקה פסיכולוגית. "הערכת היתר העצומה הנוכחית של הפרנק השווייצי", הכריז הבנק, "מהווה איום חמור על כלכלת שווייץ וטומנת בחובה סיכונים להתפתחות דפלציונית". לכן הודיע הבנק על קביעת רף של 1.2 פרנק שווייצי ליורו - שאותו לא יאפשר לפרנק לחצות - והכריז כי "נהיה מוכנים לרכוש מט"ח בכמויות בלתי מוגבלות". הבנק המרכזי קיווה כי קביעת הרף תגביל את היקף היורו שיצטרך לרכוש בפועל.

וזה הצליח במשך שלוש שנים. אבל ביום חמישי השווייצים לפתע החליטו לוותר. אנחנו לא יודעים למה בדיוק, אבל איש מהאנשים שאני מכיר אינו מאמין להסבר הרשמי, לפיו המהלך נעשה בתגובה להיחלשות היורו. אך סביר להניח שגל חדש של כסף שמבקש מקלט בטוח בשווייץ הפך את הניסיונות לבלום את התחזקות הפרנק ליקרים מדי.

צילום: רויטרס

לדעתי, השווייצים עשו טעות גדולה. אבל למען האמת, גורלה של שווייץ אינו מה שחשוב כאן. מה שחשוב זו ההדגמה עד כמה קשה להיאבק בלחצים דפלציוניים שפוגעים כעת במרבית העולם - לא רק אירופה ויפן, אלא יתכן מאוד שגם סין. ובעוד שארה"ב נהנתה מהתאוששות טובה למדי ברבעונים האחרונים, יהיה זה טיפשי להניח שאנחנו חסינים.

המסקנה היא שעדיף מאוד, מאוד לא להתקרב יותר מדי למצב של דפלציה - כי אם נופלים פנימה, קשה מאוד לצאת ממנו. זו אחת הסיבות לכך שקיצוצים בהוצאות הממשלה בתקופה של האטה כלכלית הם רעיון כה גרוע: זה לא רק העניין של עלויות מיידיות הכרוכות במשרות שאבדו, אלא גם הסיכון המוגבר להיתפס במלכודת דפלציונית.

זו גם הסיבה שצריך להיות זהירים ביותר בהעלאת הריבית בזמן שיש אינפלציה נמוכה, גם אם לא מעריכים שיש סכנה מיידית לדפלציה. ברגע זה ממש, אנשים רציניים - אותם אנשים רציניים שקיבלו בשנת 2010 את ההחלטה השגויה להעביר את המוקד ממשרות לגירעונות - מגיעים למסקנה משותפת כי הבנק הפדרלי צריך להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב בקרוב מאוד. אבל למה? אין שום סימנים להאצה באינפלציה בנתונים הממשיים, ומדדי השוק לאינפלציה הצפויה צונחים, ומצביעים על כך שהמשקיעים - בניגוד לבנק הפדרלי - דווקא כן מעריכים שיש סיכונים דפלציונים.

ואני שותף לחששות השוק. אם התאוששות ארה"ב תיחלש, בין אם בשל בעיות בחו"ל ובין אם משום שיתברר שנתוני היסוד של ארה"ב אינם איתנים כפי שחשבנו, מדיניות מוניטרית מצמצמת עלולה בקלות להתברר כמעשה איוולת.

בוא נלמד מניסיונם של השווייצים. הם תמיד נהגו בזהירות; הם הצליחו לשמור על יציבות כספם במשך דורות. ועכשיו הם משלמים את המחיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו