רוסיה ויוון עלולות לשבש שוב 
את התחזיות לשווקים העולמיים ל-2015

המשקיעים צדקו לבסוף לגבי שוק המניות האמריקאי, אך טעו לגבי השווקים המתעוררים שדווקא ירדו, והאג"ח הממשלתיות - שדוווקא עלו

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

דמיינו קבוצת כלכלנים לפני עשר שנים, שניתנה לה הצצה אל העתיד לנתוני הכלכלה האמריקאית בתחילת 2015. נאמר להם שהצמיחה ברבעון הרביעי של 2014 היתה בקצב שנתי של 5%, שהאבטלה היא 5.8% ובמגמת ירידה, והאינפלציה היא 1.3%. אם היינו מבקשים מהם לנחש את הריבית במצב כזה, סביר להניח שהם היו מנחשים שהיא 3%–4%, ושאף לא כלכלן אחד היה חוזה שרמתה היא 0%–0.25%.

הריביות הנמוכות הללו הן מפתח להבנת התחזית לשווקים ל-2015. הבנק הפדרלי החזיק את הריבית נמוך כל כך, מכיוון שהוא חושש מכך שהידוק מוקדם מדי של המדיניות המוניטרית יזיק לכלכלה שעדיין נושאת את צלקות המשבר הפיננסי של 2007–2008. אולי 2015 תהיה השנה שבה תתבצע העלאת הריבית הראשונה, אך אלא אם יהיה זינוק באינפלציה (רק מעטים חוזים זאת), הבנק הפדרלי ימשיך להיות זהיר במיוחד. יש גם סבירות נמוכה מאוד שהבנק המרכזי של אירופה או יפן יהדק את המדיניות ב-12 החודשים הקרובים.

הרקע הזה מסייע להבין מדוע משקיעים מקבלים את השנה החדשה באופטימיות. סקר של איגוד חברות ההשקעות בקרב מנהלי קרנות בריטים מראה כי 91% מהם מצפים כי שוקי המניות יעלו ב-2015. סקר של מנהלי קרנות גלובליים של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' גילה כי 60% מהמשקיעים חוזים שהכלכלה העולמית תתחזק בשנה הקרובה.

צילום: בלומברג

המשקיעים היו אופטימיים למדי גם בתחילת 2014. אף שהאופטימיסטים צדקו בסופו של דבר לגבי שוק המניות האמריקאי - עם כמה נסיגות בדרך - הם טעו לגבי השווקים המתעוררים (ראו תרשים). מתוך ארבעת שוקי ה-BRIC, רוסיה בדרך למיתון, ברזיל צומחת בקושי והצמיחה של סין הואטה; רק בהודו ניכרים סימנים לשיפור. הנפילה במחירי הסחורות ב-2014, בעיקר של הנפט, קושרה לחולשת הצמיחה בכלכלות המתעוררות.

הירידות במחירי הסחורות הורידו את האינפלציה ועוררו שאלה לגבי התחזיות הפסימיות של פרשנים לגבי שוק האג"ח הממשלתיות. בתחילת 2013 היו דיבורים על "הרוטציה הגדולה" - מעבר מהשקעה באג"ח למניות. עם פרוש 2014 היו תחזיות זהות, אך מחירי האג"ח דווקא עלו: התשואה על אג"ח ל-10 שנים של ארה"ב נפלה, בעוד התשואה של האג"ח הגרמניות הגיעה לשפל.

ושוב, התחזיות הן שהתשואות יעלו ב-2015. לפי תחזית חציונית של 74 אסטרטגים שנסקרו על ידי בלומברג, התשואה ל-10 שנים על אג"ח אמריקאיות תעלה ל-3% עד לסוף 2014, אך בפועל, שלשום היא היתה 2.17%. יש סבירות שהקונסנזוס הזה לגבי 2015 יתגלה כשגוי. שוב.

הסיכון הפוליטי היה גורם אחד שתמך בשוקי האג"ח ב-2014, והוא לא נעלם. הבחירות הכלליות ביוון העלו את החשש לעוד טלטלה בגוש היורו. אם מפלגת סיריזה השמאלנית תיבחר (יש לה הובלה קטנה בסקרים), המשא ומתן על החוב של יוון למוסדות האיחוד האירופי ועל רפורמות נוספות בכלכלה היוונית יסתבך מאוד. תוצאה אפשרית אחת היא שיוון תידחק אל מחוץ לגוש היורו (חברת ההימורים הבריטית לדברוקס מעניקה להימור על כך יחס של 1:1).

רוב הפרשנים מאמינים כי הזעזועים הפוליטיים יהיו קשים פחות מב-2011–2012, אך הם אינם בטוחים בכך. היורו היה אמור להיות מטבע ללא מנגנון יציאה, אבל אם יתאפשר ליוון לצאת ממנו, יהיה זה תקדים הרה אסון. זה יהיה "רגע ליהמן ברדרס" של גוש היורו - הרגולטורים חשבו כי נפילתו של הבנק ב-2008 לא תגרום תגרום לזעזועים, אך היא יצרה משבר אמון שהפילה את השווקים. קונסנזוס נוסף שמתחזק בעקבות המשבר החדש ביוון הוא שהדולר יתחזק מול היורו.

ואולם יוון אינה הבעיה הפוליטית היחידה. בבריטניה יתקיימו בחירות כלליות במאי, והן עלולות ליצור שוב פרלמנט חסר יכול הכרעה; ספרד צריכה לערוך בחירות ב-2015, כאשר פודמוס, המפלגה דמוית-סיריזה של הספרדים, צפויה להצליח במידה רבה. יש גם אפשרות שרוסיה תפעל באופן אגרסיבי לנוכח הסנקציות המערביות, נפילת מחיר הנפט והכלכלה הדועכת שלה.

התוצאה הסבירה ביותר היא ששוקי המניות ידשדשו עוד 12 חודשים, עם כמה טלטלות בדרך. עלייה ניכרת בבורסות תדרוש עוצמה כלכלית רחבה יותר ברחבי העולם, ואילו התרסקות תתרחש רק אם בארה"ב תחזור לנסיגה, או עקב העלאה פתאומית של הריבית. אם אחד מאלה יתממשו, תזדקקו לקסדות הפלדה שלכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר