שינזו אבה נלחם במיתון ביפן: אישר חבילת תמריצים של 29 מיליארד דולר

התמריצים כוללים בין היתר סיבסוד של דלק לחימום ביתי והלוואות בריבית נמוכה לעסקים, וצפויים להגדיל התמ"ג ב-0.7% לאחר שיפן גלשה שוב למיתון ברבעון שעבר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

ממשלת יפן אישרה חבילת תמריצים פיסקליים של 3.5 טריליון ין (29 מיליארד דולר) לעידוד הכלכלה לאחר שהעלאת המע״מ באפריל הביאה לנפילה בצריכה.

הצעדים כוללים וואוצ׳רים של קניות מוצרים, סיבסוד של דלק לחימום ביתי והלוואות בריבית נמוכה לעסקים קטנים שנפגעו בשל התייקרות עלויות, ויגדילו את התמ״ג ב-0.7%, לפי הערכת הממשלה. ההוצאות ימומנו על ידי הכנסות ממסים וקרנות ממשלתיות שטרם נוצלו ולא זקוקות להנפקות אג״ח חדשות, מסר שר הכלכלה אקירה אמארי בטוקיו.

הנפילה הלא צפויה בתפוקה ובמכירות הקמעוניות בנובמבר מדגישה את החולשה המתמשכת בכלכלה. כשהסימנים להתאוששות כמעט ולא קיימים, השבת הצמיחה למסלול עומדת בראש סדר העדיפויות של ראש הממשלה שינזו אבה.

צילום: אי־פי

״זה יתמוך בצריכה הפרטית ויגדיל את הכלכלות האזוריות, כך שהמחזוריות הכלכלית תתפשט בכל פינות האומה״, אמר אבה בטוקיו אחרי ההחלטה.

כ-1.7 טריליון ין יוצאו על עבודות ציבוריות באזורים שנפגעו באסונות הטבע ולשיפור המוכנות לאסון, כש-600 מיליארד ין יוקצו לשיקום כלכלות אזוריות ו-1.2 טריליון ין לתמיכה באנשים ובעסקים קטנים שנפגעו מהמצב הכלכלי הנוכחי, לפי מסמכים שפירסם משרד ראש הממשלה.

בחודש שעבר דחה אבה ב-18 חודשים את העלאת המע״מ הנוספת הצפויה, אחרי שנתונים הצביעו כי הכלכלה גלשה למיתון. התמ״ג של יפן התכווץ ב-1.9% ברבעון שעבר, יותר מההערכות הראשוניות, אחרי התכווצות של 6.7% בשלושת החודשים מאפריל כשהיטל המע״מ הועלה לראשונה מאז 1997. הדחיה העלתה חששות לגבי יכולת הממשלה להתמודד עם החוב הלאומי הגדול בעולם וגרמה לסוכנות הדירוג מודי׳ס להוריד את דירוג האשראי של יפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"