מחיר הפלישה לאוקראינה: רוסיה צופה מיתון חריף

תחזית הממשלה הרוסית צופה צמיחה שלילית של 4% ב-2015 ואינפלציה דו ספרתית; רזרבות המט"ח והזהב במדינה ברמתן הנמוכה מאז 2009

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

נפילת מחירי הנפט הציבה את רוסיה על מסלול של מיתון חריף ואינפלציה דו ספרתית בשנה הבאה, מסרו ביום שישי שרים בממשלת פוטין, שעה שהרשויות במדינה הורו על חילוצו של בנק ראשון שנכנע למשבר הרובל בחודש האחרון.

כלכלת רוסיה מאטה בחדות, בזמן שהסנקציות המערביות בשל המשבר באוקראינה מרתיעות השקעות זרות ומאיצות את בריחת ההון, וכאשר הנפילה במחירי הנפט הפחיתה משמעותית את הכנסותיה של רוסיה מיצוא והיכתה ברובל.

הממשלה נקטה בשבוע שעבר צעדים לתמוך בבנקים חשובים ולהתמודד עם משבר המטבע, כולל העלאת ריבית חדה ולא צפויה, אך אנליסטים מביעים פסימיות - הן לגבי הכלכלה והן לגבי הרובל.

צילום: אי־אף־פי

שר האוצר אנטון סילואנוב אמר לכתבים ביום שישי שאם מחירי הנפט יעמדו בממוצע על 60 דולר לחבית, הכלכלה עשויה להתכווץ ב-4% ב-2015 - המיתון הראשון מאז 2009.

סילואנוב גם אמר שהמדינה עשויה לנהל גירעון תקציבי של יותר מ-3% בשנה הבאה אם מחירי הנפט לא יעלו. ״בשנה הבאה נצטרך, ללא ספק, לעשות שימוש בקרן הרזרבות״, אמר סילואנוב, שהתייחס לשתי קרנות החירום של רוסיה שנועדו לתמוך בכלכלה בשעת משבר. ״אנחנו צריכים שהתקציב שלנו יהיה מאוזן ברמה של 70 דולר לחבית נפט עד 2017״, הוסיף.

מחירי הנפט הגולמי נחתכו בכמעט 50% מרמת השיא שלהם ביוני בשל שפע עולמי בנפט והחלטת קרטל אופ״ק לא להפחית בהיקף הפקתו. סעודיה מסרה ביום שישי כי היא מוכנה לעמוד בתקופה ממושכת של מחירים נמוכים.

ממשלת רוסיה הטילה פיקוח לא פורמלי על הון השבוע, כולל הנחיות ליצואניות הגז והנפט הממשלתיות הגדולות - רוזנפט וגזפרום - למכור חלק מהכנסותיהן הדולריות כדי לחזק את הרובל.

הנפילה האחרונה ברובל תוביל באופן בלתי נמנע לאינפלציה גבוהה יותר בשנה הבאה, שאחרי שנים של יציבות מאיימת על המוניטין של הנשיא ולדימיר פוטין להבטחת שגשוגה של רוסיה. ״תחזית האינפלציה קשה וגבוהה. אנחנו צופים רמה של 10% בסוף 2015״, אמר שר הכלכלה אלכסיי אוליאוקייב ביום שישי. האינפלציה תישאר ברמה דו ספרתית לאורך 2015, ותגיע לשיא בסוף הרבעון הראשון או ברבעון השני, הוסיף.

המטבע הרוסי נפל ביום שישי אחרי שהגיע לרמתו הגבוהה ביותר מזה שלושה שבועות מוקדם יותר באותו יום. הרובל נסחר בשער של 53.9 רובל לדולר במהלך הערב, התאוששות חדה משפל של כל הזמנים בשער של 80 רובל, אבל עדיין רחוק מטווח של 30-35 שבו נסחר במחצית הראשונה של 2014.

״אם הנפט ירד ל-50 דולר לחבית… אני לא חושב שהרשויות שלנו יוכלו לשמור באופן מלאכותי על שער הרובל, אפילו עם הגדלת המכירות של יצואנים״, אמר מנהל כספים בבנק רוסי גדול, שביקש לא להזדהות בשם משום שהוא לא מורשה לדבר עם התקשורת.

ביום שישי הגדילו משמעותית הרשויות ברוסיה את קרן החילוץ לטראסט בנק, ואמרו שיספקו עד 2.4 מיליארד דולר בהלוואות כדי לחלץ את הבנק הבינוני - הקורבן הראשון למשבר.

סילואנוב אמר ביום שישי שהרשויות יספקו הון נוסף לבנק השני בגודלו במדינה - VTB, ולבנק הממשלתי גזפרומבנק. VTB יוכל לקבל עד 250 מיליארד רובל וגזפרומבנק 70 מיליארד רובל, כדי לסייע במימון פרויקטי השקעה, כולל אלה שתוכננו על ידי רשות הרכבות של רוסיה, אמר.

סוכנות הדירוג סטנדרד אנד פורס מסרה השבוע שהיא עשויה להוריד את דירוג האשראי של רוסיה לרמת זבל כבר בינואר בשל ההידרדרות המהירה ״בגמישות המוניטרית״ במדינה.

בינתיים רזרבות הזהב והמט״ח של רוסיה נפלו לרמתן הנמוכה מאז 2009, שעה שהבנק המרכזי הוציא מיליארדים כדי לתמוך במטבע. בשבוע שעבר, הרזרבות נפלו בעד 15.7 מיליארד דולר אל מתחת ל-400 מיליארד דולר, לעומת 510 מיליארד דולר בתחילת השנה.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"