כלכלת ארה"ב צמחה ב-5% ברבעון השלישי - הרמה הגבוהה מאז 2003

התמ"ג של ארה"ב צמח הודות לעלייה חדה מהצפוי בצריכה הפרטית ובהשקעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כלכלת ארצות הברית צמחה ברבעון השלישי בקצב המהיר ביותר זה 11 שנים, כך לפי נתונים מתוקנים שפורסמו היום. נוסף על כך, המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בעליות שערים ומדד דאו ג'ונס חוצה לראשונה אי פעם את רף 18 אלף הנקודות.

התמ"ג של ארה"ב צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 5% - השיעור החד ביותר מאז הרבעון השלישי של 2003. הנתון תוקן לעומת ההערכה הקודמת לצמיחה של 3.9%, בעיקר הודות לצריכה הפרטית ולהשקעות העסקיות, לפי הודעת משרד המסחר האמריקאי. האנליסטים צפו צמיחה מתונה יותר של 4.4%. ברבעון השני צמחה כלכלת ארה"ב ב-4.6%.

הצריכה הפרטית, המרכיב העיקרי בפעילות הכלכלית בארה"ב, עלתה ברבעון ב-3.2%, לעומת ההערכה הקודמת לעלייה של 2.2%. התיקון כלפי מעלה נבע בעיקר מהוצאות גדולות מהצפוי על בריאות, פנאי ושירותים פיננסיים. הצריכה הפרטית צפויה להמשיך ולעלות גם ב-2015, עם הירידה באבטלה וירידת מחירי הדלק, אשר מעודדים את הביטחון וכוח הקניה של משקי הבית בארה"ב. ההשקעות העסקיות עלו ב-8.9%, לעומת הנתון הקודם שהראה על עליה של 7.1%. ההוצאות על ציוד זינקו ב-11%.

אובמה במסיבת העיתונאים, הערבצילום: בלומברג

הצמיחה החדה מגבירה את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית כבר במחצית הראשונה של 2015, לאחר שהיתה בשפל אפסי מאז דצמבר 2008. שוק התעסוקה בארה"ב הראה נתונים מעודדים בחודשים האחרונים והוא בדרכו לסגור את השנה הטובה ביותר מאז 1999, לאחר שבנובמבר נוספו 321 אלף משרות לשוק.

בשבוע שעבר העלו בכירי הבנק הפדרלי את הערכתם לגבי שוק העבודה האמריקאי ואמרו כי יהיו "סבלניים" לגבי עיתוי העלאת הריבית - הראשונה מאז 2006. ההצהרה הזו החליפה את הנוסח הקבוע של הבנק הפדרלי בשנים האחרונות, לפיו הריבית תישאר אפסית "למשך זמן ממושך".

"לאחר חמש שנים של צמיחה חלשה, הכלכלה סוף כל סוף יוצאת משלב ההתאוששות", אמר אית'ן האריס, יו"ר משותף של חטיבת מחקר גלובלי בבנק אוף אמריקה, לפני פרסום הנתונים. "אפשר לצפות לשינוי מדיניות של הבנק הפדרלי עם הידוק איטי של המדיניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל