פרשנות |

"הסיוט של הרוסים רק מתחיל"

קריסתו של הרובל מבשרת על התפוררות בסיס השיטה הכלכלית של פוטין; הסכנה היא לתדמיתו כמי ששולט במתרחש ויכול לנווט את רוסיה מהמשבר הנוכחי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

היסודות שעליהם בנה פוטין את שלטונו במשך 15 שנים ברוסיה מתחילים להתפורר.

קריסתו של הרובל, שצנח ב-18% מול הדולר ביומיים האחרונים, מסכנת את המנטרה של יציבות שעליה ביסס פוטין את שלטונו. למרות ששיעור התמיכה בו סמוך לשיא כל הזמנים בשל עמדתו בנוגע לאוקראינה, משבר המטבע מסכן אותה בשחיקה וחותר תחת סמכותו, אמרו אנליסטים במוסקווה.

נשיא רוסיה נטל את המושכות מידיו של בוריס ילצין החולה ב-1999 עם הבטחה לטפל בכאוס שאפיין את האומה לאחר נפילת הקומוניזם, כולל הפיחות ב-1998 וחדלות הפרעון. למרות שרוסיה נהנתה מצמיחה כלכלית ועלייה בשכר בכל השנים שלו כמנהיג למעט אחת, קריסת מחירי הנפט בשילוב הסנקציות של ארה"ב ואירופה מהווים האתגר הגדול ביותר לנשיאותו.

ולדימיר פוטין

"אנשים חשבו: ' הוא מנהיג חזק שהביא סדר וסייע להעלות את רמת החיים', אמר דמיטרי אורשקין, אנליסט פוליטי עצמאי במוסקווה. "עכשיו זה אותו פוטין, יש לו כל העוצמה, אבל הכל מתמוטט".

העלאת ריבית מפתיעה של הבנק המרכזי לרמה של 17% לא הצליחה לבלום ביום שלישי את קריסת הרובל, שצנח בחצי מתחילת השנה בעקבות צלילתם של מחירי הנפט לכ-60 דולר לחבית. רוסיה מסתמכת על תעשיית האנרגיה המספקת רבע מתפוקתה הכלכלית, לפי הערכת מודי'ס.

קריסת הרובל והנסיגה הכלכלית המתלווה לו מסמלות את התמוטטותה של המערכת הכלכלית המתודלקת בנפט של 15 השנים האחרונות שיצר פוטין, אמר בכיר בגזפרומבנק, הבנק המסונף לחברת הגז הממשלתית. הוא ביקש לא להזדהות בגלל רגישות הנושא.

העלאת הריבית תפגע קשות בהלוואות למשקי בית ועסקים ותעמיק את המיתון המאיים על רוסיה, לפי ניל שירינג, כלכלן ראשי לשווקים מתעוררים בקפיטל אקונומיקס בלונדון.

התמ"ג של רוסיה צפוי להצטמק ב-0.8% ב-2015 לפי התחזית האחרונה של משרד הכלכלה שם. אולם עם מחיר נפט בסביבות 60 דולר לחבית, הכלכלה עלולה לסגת ב-4.7%, אמר הבנק המרכזי בשבוע שעבר

"כמה פשיטות רגל ממתינות לנו בינואר", צייץ בטוויטר חבר פרלמנט מהאופוזיציה, דמיטרי גודקוב. "אנשים יאבדו עבודה, את הכסף. הסיוט רק מתחיל".

ולדימיר גוטנב, מחוקק ממפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת", הביע גם הוא חששות לגבי פעולות הבנק המרכזי, ואמר שהיקף העלאת הריבית אינו מתקבל על הדעת. "המצב הנוגע למימון התעשייה באמצעות אשראי בנקאי מתחיל להגיע לרמה קריטית", אמר גוטנב, המכהן גם כסגן ראשון לנשיא איגוד עובדי תעשיית בניית המכונות, באימייל.

האיומים על היציבות הכלכלית במקביל לעלייה בפופולריות של פוטין לרמה של 85% בשל שביעות הרצון של הרוסים מגישתו התוקפנית באוקראינה לאחר הדחת יריבו ויקטור ינוקוביץ'. בפרט, אזרחי רוסיה תמכו בסיפוח קרים, שהיתה חלק מרוסיה עד 1954, והתייחסו באדישות לסנקציות של ארה"ב ואירופה שהופנו לתעשיות הנפט והפיננסים.

משבר הרובל המתפתח אמנם פגע בהדרגה בתמיכה בפוטין, אולם כל מחאה שתתעורר תהיה תופנה נגד אנשי ממשל נמוכי דרג ולא נגד פוטין, אמר איגור בונין, ראש המרכז לטכנולוגיות פוליטיות במוסקווה. "פוטין הוא הסמל של רוסיה והמדינה עבור הרוסים מן השורה", אמר בונין, שלדבריו חברי הממשלה נמצאים בסכנת פיטורים כתוצאה מהכאוס ברובל. "אנשים רואים בו כוכב מזל שיציל אותם. ולכן הם מפחדים לאבד אותו כסמל".

טטיאנה ברושבה, פנסיונרית בת 63 שגרה בעיר הקיט גלנדז'יק באזור קרסנודר בדרום, מאשימה את הכפופים לפוטין בטלטלה האחרונה. "אי אפשר ללכת רחוק עם הממשלה הזו, היא חדלת אישים",היא אמרה אתמול בכיכר האדומה במוסקווה. "לא משנה כמה קשה פוטין מנסה, העוזרים שלו לא שווים כלום".

פוטין כבר שרד סערה כלכלית אחת. המשבר הגלובלי הפיננסי שפרץ ב-2008, שמחק 7.8% מהתמ"ג של רוסיה בשנה לאחר מכן בשל צניחה דומה במחירי הנפט .באותה עת, הרובל איבד כשליש. הכלכלה צמחה בכל שנה מאז.

למרות זאת, הסנקציות מעמידות קשיים רבים יותר בפני פוטין הפעם, לדברי אולגה קרישטנובסקאיה, סוציולוגית שחוקרת את האליטה באקדמיה למדעים של רוסיה. מהלכים להקל על המצב, כולל מגבלות הון או ריכוך עמדתה של רוסיה באוקראינה נושאים סיכונים בצידם, היא אמרה.

מה שקורה עכשיו גרוע משהיה לפני חמש שנים, לפי קיריל רוגוב, עמית מחקר בכיר במכיון גאידר למדיניות כלכלית במוסקווה. פוטין מסתכן בפגיעה בתדמיתו כמנהיג שנמצא בשליטה ויכול לנווט את המדינה דרך המשבר, הוא אמר.

"לאחר 2009, היתה התאוששות מהירה", אמר רוגוב. "עכשיו יש זעזוע בלתי נשלט. זה חותר תחת האמון במודל הכלכלי של פוטין בכללותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"