הנפט ריסק את הרובל והמניות הרוסיות; החשש מבחירות הפיל את בורסת יוון

המחיר לחבית נפט בשפל של חמש שנים, בורסת רוסיה הפסידה השבוע 12% במונחים דולריים והאג"ח האמריקאיות ל-30 שנה הן בין ההשקעות החזקות של השנה ■ האירועים האלה השפיעו לא רק על הכסף של המשקיעים, אלא גם על עוצמתן הגיאו-פוליטית של המעצמות העולמיות

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

שלושה אירועים המשיכו לטלטל את השווקים בשבוע שעבר. האירוע הראשון נחשב למשבר עבור רוסיה ומדינות המפרץ הפרסי, אך מדובר במכרה זהב עבור הצרכנים בעולם ועבור הצמיחה הגלובלית - מחיר הנפט המשיך לקרוס והגיע לשער הנמוך ביותר מזה חמש שנים, 57.81 דולר לחבית נפט טקסס מתוק ו–61.85 דולר לנפט מסוג ברנט.

גם האירוע השני קשור לרוסיה. המדינה ספגה מהלומה כפולה כאשר מטבע הרובל צנח ל–58.28 רובל לדולר - שפל של כל הזמנים - ועמו צנחה הבורסה המקומית שהפסידה במונחים דולריים 12% השבוע. האירוע השלישי שטלטל את השווקים בשבוע שעבר התרחש ביוון. שוק המניות במדינה צנח ב–20% בשל החשש מפני בחירות מוקדמות.

הסיפור של הנפט הוא ללא ספק אחד מהאירועים הגדולים ביותר שהתרחשו בשנים האחרונות, מכיוון שנפילת המחיר משפיעה באופן ישיר על מיליארדי צרכנים בעולם, מיליוני עסקים ועל עוצמתן הגיאו־פוליטית של מדינות שלמות.

למרות הימורים מצד כמה בנקים, בשבועיים האחרונים, על בלימת הנפילה - מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק המשיך ליפול ואיבד השבוע 12% משוויו, ומחיר הנפט מסוג ברנט איבד 10%.

מתכון למשבר כלכלי חמור ברוסיה

המאיץ האחרון לנפילה במחיר הנפט היה פרסום תחזית של סוכנות האנרגיה הבינלאומית ביום שישי, שהפחיתה את הצפי לצמיחה בביקוש לנפט ב–230 אלף חביות ליום. ברקע לכך ניתן למנות את הגידול המדהים בתפוקת הנפט בארה"ב, ואת סירובה של אופ"ק להקטין את מכסות השאיבה - שהפילו אותו ב–20% מ–26 בנובמבר וב–44% מתחילת 2014. הנפילה במחיר הנפט מיתרגמת לחיסכון מצטבר של טריליוני דולרים בכיסם של צרכני הדלק למכוניות.

מנגד, שערי המניות של חברות הנפט ומפעילות שדות ואסדות קידוח - נפלו בבורסה. אולם יותר מכל, קריסת הנפט משפיעה על כלכלות המדינות התלויות בו למחייתן - איראן, מדינות המפרץ האחרות ורוסיה.

שאיבת נפט באוהיו, ארה"בצילום: בלומברג

סעודיה היא כנראה המדינה שנגרם לה הכי פחות נזק, כי מחיר התפוקה שלה נמוך יחסית והיא מפצה על ירידת המחיר בזכות מחזור מכירות גדול. ואולי סעודיה אף מוכנה לשלם את המחיר כדי להקטין את עוצמתה של יריבתה השיעית, איראן.

רוסיה ניזוקה בצורה קשה מירידת מחיר הנפט, מכיוון שעלויות התפוקה שלה גבוהות יחסית והיא גם מסבסדת מוצרי דלק לאזרחיה, כך שהכלכלה - התלויה בעיקר בנפט - הולכת וניגפת ככל שמחירו יורד. בצירוף הסנקציות שהטילו עליה מדינות המערב, מתקבל מתכון למשבר כלכלי חמור והוא אכן ניכר בירידות החדות בשער הרובל ובבורסות במדינה.

בבורסת מוסקווה נסחרים שני מדדים, כאשר RTS הוא המדד הנקוב בדולרים. בשל הנפילה הכפולה - בשערי המניות ובשער הרובל - RTS איבד השבוע 11.9%, ומתחילת השנה הוא רשם את הביצועים הגרועים מבין כל המדדים, עם נפילה של 45%.

מחצית מההכנסות של רוסיה מקורן במגזרי הנפט והגז הטבעי שלה, ולכן נפילת מחיר הנפט תאלץ את הממשלה לצמצם הוצאות.

"הנפט נמצא בראש סדר העדיפויות של המשקיעים בנכסים ברוסיה, ונפילה כה חדה מדאיגה מאוד", כך אמר מנהל ההשקעות אנוור גיליציטדינוב, מחברת Rye, Man & Gor במוסקווה. "נפילת מחיר הנפט והסיכון למיתון בתחילת השנה הבאה - לוחצים על הרובל", הוסיף. יותר מכך, הם גם לוחצים על מעמדו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

מחיר הנפט צונח: הכלכלה הרוסית בקריסה, כלכלת ארה"ב בצמיחה

צניחת הרובל פוגעת לא רק בהכנסותיה של רוסיה, אלא גם במעמדם הפיננסי של עשירי המדינה - ואלה עשויים להוות מקור לתסיסה נגד הממשל, כך לפי אבי טיומקין, יועץ לקרנות גידור.

האג"ח הממשלתיות של רוסיה נמצאות בדרכן לחודש הגרוע ביותר מאז פברואר 2009. זאת לאחר שמשקיעים מכרו נכסים רוסים בקצב המהיר ביותר מזה שש שנים. האג"ח הממשלתיות של רוסיה נפלו ב–5.96% מסוף נובמבר, לפי מדדי בנק אוף אמריקה מריל לינץ'. עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של ממשלת רוסיה מטפסת כבר 15 ימים ברציפות - רצף העליות הארוך ביותר שנרשם.

הבנק המרכזי של רוסיה מכר לפחות 600 מיליון דולר ביום שישי כדי לתמוך ברובל, לפי ראש מחלקת המסחר במניות של חברת השירותים הפיננסית הרוסית BCS פייננשל. במחלקת המסחר במט"ח של בנק Otkritie העריכו כי היקף ההתערבות של הבנק המרכזי היה לפחות מיליארד דולר. בשבוע שעבר העריכה, לראשונה, ממשלת רוסיה כי הכלכלה המקומית תתכווץ ב-0.8% ב–2015, הירידה החדה ביותר מאז נפילה של 7.8% ב–2009.

משבר החוב באירופה ירים את ראשו?

במקום השני, אחרי מדד RTS במוסקווה, נמצא מדד ASE של בורסת אתונה שאיבד 20% משוויו השבוע, ו–29% מתחילת השנה. תשואות האג"ח של יוון, לשלוש ולחמש שנים, זינקו לרמה הגבוהה ביותר מאז הסדר החובות שהמדינה ביצעה ב–2012, סימן לחשש המשקיעים מפני אובדן כושר פרעון.

הגורם לעלייה בגורם הפחד אצל המשקיעים ביוון הוא החשש מפני בחירות מוקדמות במדינה. בעוד שלושה ימים יערוך הפרלמנט את ההצבעה הראשונה על אישור מועמד חדש לנשיאות יוון, שהוגש על ידי ראש הממשלה, אנטוניס סמאראס.

לאחר שנתיים יציבות שבה יוון עשתה את מה שנושיה אמרו לה, מתעורר החשש כי הכלכלה בעלת החוב הגבוה ביותר באירופה תעבור טלטלה בשלטון. סמאראס הימר הימור כפול, מול מתחריו הפוליטיים ומול האיחוד האירופי. הוא הציע את מועמדותו של סטאברוס דימאס לתפקיד הנשיא.

ההימור הראשון הוא שגם אם האופוזיציה תתמוך במועמד שלו, נדרש לו רוב של 180 מ–300 חברי פרלמנט, ואין לו קואליציה כזו גדולה. אם התמיכה לא תושג, לאחר שלוש הצבעות, יוון תלך לבחירות מוקדמות. ההימור השני שסמאראס לוקח הוא שהצבעת אמון שכזו במועמד שלו תעניק לו מעמד בטוח יותר במשא ומתן מול נושיה של יוון - האיחוד האירופי, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינ"ל - לקבלת תשלום נוסף בדמי הסיוע.

יוון אמורה לקבל הקלה משמעותית בקווי האשראי שלה, מנושים אלה, עד לסוף השנה - בתנאי שתעמוד בדרישות הסכם החילוץ. אם ממשלתו של סמאראס תיפול, כל הקלפים ייטרפו ומשבר החוב של אירופה עשוי להרים מחדש את ראשו המכוער.

אירוע חשוב נוסף שהתרחש בתחילת השבוע הוא הגבלת השימוש באג"ח של רשויות מקומיות בסין. זה, בצירוף שאר האירועים הבולטים שקרו גרמו לכך שהמדדים העולמיים ירדו. הבורסות בעולם איבדו השבוע טריליון דולר, בין היתר בגלל שירידת מחיר הנפט מאותתת אולי על האטה בצמיחה הגלובלית.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8% ובסיכום שבועי צנח ב–3.8%, השבוע הגרוע ביותר מספטמבר 2011. מדד S&P 500 נסוג ב–1.6% בדרכו לנפילה שבועית של 3.5%, הירידה השבועית החדה ביותר ממאי 2012. מדד התנודתיות של וול סטריט, VIX, זינק השבוע ביותר מ-75%, הזינוק השבועי החד ביותר זה למעלה מארבע שנים.

הבשורות הטובות ביותר הגיעו למשקיעים באג"ח ממשלתיות של ארה"ב לטווח ארוך. מתחילת השנה עלו מחירי אג"ח ל–30 שנה ב–27%. מדובר בעלייה הגבוהה ביותר מ–2011, שמתבססת על הערכות שהאינפלציה תישאר נמוכה והבנק הפדרלי לא יעלה את הריבית. אם מוסיפים לכך את התחזקות הדולר מול רוב המטבעות נראה שמדובר באחת מההשקעות הטובות ביותר עבור משקיעים זרים, וישראלים בפרט - הפיחות של השקל יותר גבוה לעומת שאר המטבעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן