הנפט והרובל ממשיכים לקרוס - שירותי המין ברוסיה מתייקרים ב-50%

הבנק המרכזי שוב נאלץ להתערב בשוק המט"ח: "קנה היום רובלים במיליארד דולר"; מחיר הנפט בניו יורק מתקרב ל-58 דולר לחבית; עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של ממשלת רוסיה ברצף העליות הארוך מעולם

הרובל נפל לשפל מול הדולר זה היום השני ברציפות, ועורר הערכות כי הבנק המרכזי של רוסיה שוב נאלץ להתערב בשוק המט"ח כדי לבלום את צניחת המטבע הרוסי, לאחר שהמשך צלילת מחירי הנפט פגעה בתחזית הצמיחה של כלכלת רוסיה הנמצאת על סף מיתון.

הרובל נחלש ב-1.7% מול הדולר לשער של 57.4205 רובל לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר נפל ב-2.7% לרמה של 57.986 רובל לדולר, ועקב כך רכש הבנק המרכזי של רוסיה רובלים, לדברי סוחרים של בנק Otkritie ו-BCS פייננשל.

מחיר חבית נפט גולמי מסוג ברנט נפל מתחת לרמה של 63 דולר לחבית במסחר בלונדון, והאפיל בהשפעתו על העלאת הריבית ב-1% שעליה הודיע הבנק המרכזי של רוסיה אתמול. הרובל נמצא בדרכו לנפילה השנתית החדה ביותר מאז שמיטת החובות של רוסיה בשנת 1998, על רקע סנקציות שהטילו מדינות המערב על רוסיה בשל מעורבותה בסכסוך באוקראינה, ולאחר שמחיר הנפט הגולמי צלל בכ-40% מתחילת השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסחרים כעת בניו יורק במחיר של 58.7 דולר לחבית, נפילה של 2.1%, לאחר שמוקדם יותר כבר צנחו למחיר של 58.27 דולר לחבית - המחיר הנמוך ביותר מאז מאי 2009.

צילום: אי־אף־פי

מחצית מהכנסות האוצר הרוסי מקורן במגזרי הנפט והגז הטבעי של רוסיה, ועל כן נפילת מחירי הנפט תיאלץ את הממשלה לצמצם את הוצאותיה.

"נפט נמצא בראש סדר העדיפויות של המשקיעים בנכסים ברוסיה ומחירו מתקרב במהירת ל-60 דולר, ונפילה כה חדה מאוד מדאיגה", אמר מנהל ההשקעות אנוור גיליציטדינוב מחברת Rye, Man & Gor במוסקווה. "נפילת מחיר הנפט והסיכון למיתון בתחילת השנה הבאה לוחצים על הרובל", הוסיף.

האג"ח הממשלתיות של רוסיה נמצאות בדרכן לחודש הגרוע ביותר מאז פברואר 2009 לאחר שמשקיעים מכרו נכסים רוסיים בקצב המהיר ביותר זה שש שנים. האג"ח הממשלתיות של רוסיה נפלו ב-5.96% מאז ה-30 בנובמבר, לפי מדדי בנק אוף אמריקה מריל לינץ'. עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של ממשלת רוסיה מטפסת זה היום ה-15 ברציפות, רצף העליות הארוך מעולם.

הבנק המרכזי של רוסיה מכר היום לפחות 600 מיליון דולר כדי לתמוך ברובל, לדברי ראש מחלקת המסחר במניות של חברת השירותים הפיננסית הרוסית BCS פייננשל. במחלקת המסחר במט"ח של בנק Otkritie העריכו כי היקף ההתערבות של הבנק המרכזי היה לפחות מיליארד דולר.

ממשלת רוסיה העריכה לראשונה בשבוע שעבר כי הכלכלה המקומית תתכווץ ב-0.8% בשנת 2015 - הירידה החדה ביותר מאז נפילה של 7.8% בשנת 2009.

עקב נפילת הרובל - מחיר שירותי המין ברוסיה מתייקר

הנפילה של 40% מתחילת השנה בערך הרובל מול הדולר, נותנת את אותותיה במקומות שלא בהכרח היה לצפות - כמו למשל, במקצוע העתיק בעולם. בתי בושת ושירותי מין ברחבי רוסיה החלו לאחרונה להצמיד לדולר את המחירים שהם גובים מלקוחות, ועקב כך התייקרו מחירי שירותי המין במונחי רובל בעשרות אחוזים, כך דיווח אתר LiveLeak.

לפי דיווחים בתקשורת ברוסיה, "סוכנות ליווי" בעיר הנמל מורמנסק בצפון-מערב רוסיה העלתה ב-30%-40% את המחיר של מפגש שירותי מין בן שעתיים. "ניסינו להשאיר את המחירים ללא שינוי, אבל החיים מתייקרים, והבנות לא יכולות לעבוד בהפסד", אמר נציג של שירות "וורלד אוף סקס" בעיר מורמנסק. במחוז אורל, עובדות מין ייקרו את המחירים בשיעור של בין 50% ל-100%.

זנות אסורה על פי חוק ברוסיה, אולם התופעה נרחבת מאוד. סגן שר הפנים של רוסיה, איגור זובוב, העריך בשנה שעברה כי ברוסיה ישנם מיליון עובדי ועובדות מין, מתוך אוכלוסיה בת 142 מיליון בני אדם. העונש על עבודה בזנות ברוסיה הוא קנס של עד 2,000 רובל (37 דולרים). העונש על סרסורים הוא עד עשר שנות מאסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"