ישראל במקום 37 במדד השחיתות העולמי

ישראל ירדה מקום אחד במדד השחיתות של ארגון השקיפות הבינלאומי ■ מדינות סקנדינוויה הכי פחות מושחתות

ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר
ישראל פישר

ישראל ממוקמת במקום ה-37 מתוך 175 מדינות במדד השחיתות העולמי של ארגון שקיפות בינלאומית. מבין 34 המדינות החברות בארגון OECD, ישראל ממוקמת במקום 24.

המדד מעניק למדינות ציונים מ-100, מצב של חוסר שחיתות ועד ל-0 מצב של שחיתות גבוהה מאוד. ישראל קיבלה במדד זה ציון של 60, לעומת 61 ב-2013, מה שאומר שנרשמה עלייה קלה במידת השחיתות במדינה. מדינות שבהן נרשמה רמת שחיתות דומה לזו בישראל הן ספרד, פולין וטייוואן. כדי לחשב את ציון השחיתות בישראל השתמשו מחברי המחקר בשישה בקרי שחיתות והציון המשולב ביניהם מרכיב את ציון השחיתות.

אל המקום הראשון במדד הגיעה דנמרק עם ציון של 92 שהציגה גם שיפור קל ברמת הניקיון משחיתות במדינה. במקום השני ניצבה ניו זילנד ואחרי יצר המדינות הנורדיות: פינלנד, שוודיה ונורווגיה שדורגה במקום ה-5 ביחד עם שווייץ. אל המקום ה-7 הגיעה סינגפור ואחריה הולנד, לוקסמבורג וקנדה.

המדינות המושחתות בעולם הן מדינות רודניות בדרך כלל, או כאלה שסובלות מעוני ומסכסוכים פנימיים. המדינות המושחתות ביותר בעולם על פי המדד הזה הן צפון קוריאה וסומליה, שקיבלו ציון שחיתות של 8. מעליהן דורגו סודן, אפגניסטאן, דרום סודן, עיראק, טורקמניסטאן, אוזבקיסטאן, לוב ואריתריאה.

הארגון כתב כי "בתי ספר בלי ציוד, רפואה כושלת ובחירות שנקנות בכסף הן רק חלק מההשלכות של מגזר ציבורי מושחת. שוחד ועסקות נסתרות לא רק גוזלות משאבים מהאנשים הפגיעים ביותר – הן גם פוגעות בצדק ובפיתוח הכלכלי והורסות את האמון הציבורי בממשלות ובמנהיגים". בארגון מזהירים שיותר משני שלישים מהמדינות קיבלו ציון נמוך מ-50 – מה שמסכן את הצמיחה העולמית עבור כולם.

בחישוב על פי ממוצע ציוני המדינות בכל יבשת עולה כי אירופה המערבית היא היבשת הכי פחות מושחתת עם ציון ממוצע של 66 ואחריה אמריקה עם ציון ממוצע של 43, ביחד עם אוסטרליה. הציון הממוצע של המזרח התיכון היה 38 ובמקומות האחרונים אפריקה שדרומית לסהרה ומזרח אירופה ואסיה עם ציון ממוצע של 33.

לדברי יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל ומבקר המדינה לשעבר, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס: "שחיתות אינה רק מונעת חלוקה צודקת של ההון והתפתחות כלכלית תקינה, היא גם בעלת השלכות קשות על אמון הציבור במוסדות המדינה. על מנת להיות חלק מקהילת המדינות המתקדמות, על נבחרי הציבור להוביל תהליכים של שקיפות בכלל, ובפרט בהליכי קבלת החלטות. הליכי מינוי תקינים למשרות ציבוריות הן כלי נוסף להגברת אמון הציבור וצמצום תופעת הנפוטיזם במגזר הציבורי. על גורמי האכיפה להתייחס במלוא החומרה לדיווחים על שחיתות ולייצר מנגנוני ביקורת ואכיפה יעילים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה