המערב דווקא יכול ללמוד מיפן

ביקורות רבות הופנו כלפי ההתנהלות הכלכלית של יפן, שהיתה דוגמה למעצמה עולמית שכשלה ■ ואולם המערב, על כל כלכלניו המפורסמים, עשה שורה של טעויות וכישלונות במדיניות ולא למד לקח מהטעויות של ארץ השמש העולה, שנהפכה בינתיים למודל לחיקוי

במשך כמעט שני עשורים נחשבה יפן לדוגמה למדינה שיש ללמוד ממנה איך לא לנהל כלכלה מפותחת. ככלות הכל, יפן היא המעצמה העולה שכשלה. יום אחד, כך נדמה, היא היתה בדרכה לשליטה טכנולוגית בכלכלה העולמית, ולמחרת היא כבר סבלה מקיפאון ודפלציה אינסופיים. כלכלני המערב לא 
הפסיקו למתוח ביקורת על המדיניות היפנית.

אני הייתי אחד המבקרים האלה. בן ברננקי, שנהפך לנגיד הבנק הפדרלי, היה אף הוא אחד מהם. ובימים האלה, אני מוצא את עצמי מהרהר על כך שאנחנו צריכים להתנצל.

אני לא אומר שהניתוח הכלכלי שלנו היה שגוי. המאמר שפירסמתי ב–1998 על "מלכודת הנזילות" של יפן, או זה שפירסם ברננקי ב–2000 שקרא למקבלי ההחלטות ביפן להראות "נחישות רוזוולטיאנית" בהתמודדות עם הבעיות, עומדים יפה במבחן הזמן. למעשה, בכמה מובנים הם נראים רלוונטיים מאי פעם כעת, כשהמערב שקע בהאטה מתמשכת שדומה מאוד למה שקרה ביפן.

לוח מידע פיננסי בטוקיוצילום: בלומברג

למעשה, המערב נפל להאטה דומה לזו של יפן - אך חמורה יותר. וזה לא אמור היה לקרות. בשנות ה-90 הנחנו שאם ארה"ב או מדינות מערב אירופה ימצאו את עצמן בבעיה דומה לזו של יפן, הן צריכות להגיב בצורה יעילה יותר מכפי שעשו היפנים. אך הן לא עשו זאת, אף שהניסיון של יפן יכול היה להנחות אותן. להפך, מדיניות המערב מאז 2008 היתה כל כך לא הולמת ואולי אף לא יעילה, עד שהכישלונות של יפן נראים מינוריים בהשוואה אליה. בנוסף, העובדים במערב חוו סבל ברמות שיפן הצליחה להימנע מהן.

על אילו כישלונות מדיניות אני מדבר? אפשר להתחיל בהוצאות הממשלה. כולם יודעים שבתחילת שנות ה–90 יפן ניסתה לעודד את הכלכלה עם זינוק בהשקעות הציבוריות. מה שפחות ידוע הוא שההשקעות הציבוריות נפלו באופן חד אחרי 1996, אף שהממשלה העלתה מסים, מה שפגע בהתקדמות לכיוון התאוששות. זאת היתה טעות גדולה, אך היא מחווירה בהשוואה למדיניות הצנע ההרסנית של אירופה, או לצניחת ההשקעות בתשתיות בארה"ב אחרי 2010. מדיניות התקציב של יפן לא עשתה מספיק בשביל לעודד את הצמיחה ומדיניות התקציב של אירופה חיסלה באופן פעיל את הצמיחה.

וישנה המדיניות המוניטרית. הבנק המרכזי של יפן ספג ביקורת רבה על כך שהגיב בצורה אטית מדי לשקיעה בדפלציה, ואז היה נלהב מדי להעלות את הריבית ברגע שנראה סימן ראשון להתאוששות. הביקורת הזאת הוגנת, אך הבנק המרכזי של יפן מעולם לא עשה דבר שגוי כל כך כמו החלטת הבנק המרכזי של אירופה להעלות את הריבית ב–2011 - צעד שסייע להוביל את אירופה בחזרה למיתון. הטעות הזאת נראית טריוויאלית בהשוואה להתנהגות הבנק המרכזי של שוודיה, שהעלה את הריבית על אף אינפלציה נמוכה מהיעד ואבטלה גבוהה יחסית, ונראה שבנקודה הזאת הוא אף דחף את שוודיה היישר לדפלציה.

המקרה של שוודיה מדהים במיוחד מכיוון שהבנק המרכזי בחר להתעלם מאחד מסגני הנגיד שלו, לארס סוונסון, כלכלן בעל שם עולמי שעבד רבות ביפן. סוונסון הזהיר את עמיתיו מכך שהעלאת ריבית מוקדמת מדי תגרור את התוצאות שהיא אכן גררה.

איך כולם טעו כל כך?

נשאלות כאן בעצם שתי שאלות - הראשונה היא איך זה שכולם טעו כל כך, והשנייה היא איך המערב, על כל כלכלניו המפורסמים והיכולת ללמוד את הלקח של יפן, הצליח לעשות בלגן נורא יותר מזה שעשתה יפן.

התשובה לשאלה הראשונה היא שמענה יעיל לנסיבות היה מצריך נטישה של המדיניות המכובדת הנהוגה. צעדים זהירים ושקולים, כמו איזון התקציב או נקיטת עמדה נחושה נגד אינפלציה, נהפכו למתכון להידרדרות חדה יותר. קשה מאוד לשכנע את בעלי ההשפעה לעשות שינוי כזה - ראו את חוסר היכולת של הממסד בוושינגטון לוותר על אובססיית הגירעון שלו.

באשר לסיבה לכך שהמערב נכשל אף יותר מיפן, אני חושד שהבעיה היא בחילוקי הדעות הגדולים בתוך החברות שלנו. בארה"ב, השמרנים בלמו את המאמצים להיאבק באבטלה מתוך עוינות לממשלה, ובמיוחד כלפי ממשלה שתעשה הכל כדי לעזור ל"אנשים כאלה"; באירופה, גרמניה התעקשה על צנע בעיקר מכיוון שהציבור בגרמניה מתעב כל דבר 
שעלול להתפרש כחילוץ למדינות דרום אירופה.

יפן היתה פעם מקרה שצריך ללמוד ממנו לקח, אבל פישלנו כל כך - שכיום היא כבר נראית כמעט כמו מודל לחיקוי.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה