דירוג חדש: שלושה מוסדות ישראליים בין 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם

על פי מדד חדש שמפרסם המגזין US ניוז, מכון ויצמן מדורג במקום 102, אוניברסיטת תל אביב במקום 148 והאוניברסיטה העברית במקום 152. הטכניון נפלט מרשימת 200 המוסדות המובילים אך מוקם ברשימת 50 המוסדות המובילים במדעי המחשב

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל פישר
ישראל פישר

מדירוג אוניברסיטאות עולמי חדש שמפרסם המגזין US ניוז עולה כי שלושה מוסדות אקדמיים ישראלים מופיעים ברשימת 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם: מכון ויצמן למדע ברחובות, אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית בירושלים. המגזין מפרסם ב-30 השנים האחרונות את דירוג האוניברסיטאות האמריקאי שהוא עורך, אך השנה הוא פירסם לראשונה דירוג אוניברסיטאות עולמי.

שיטת הבדיקה של המגזין מתמקדת במספר הציטוטים המדעיים של מאמרים שנכתבו על ידי המוסדות האקדמיים, שיעור הציטוטים מכלל הציטוטים בתחום מחקר מסוים, מוניטין מחקר אזורי ועולמי, מספר התלמידים שמקבלים דוקטורט ושיעורם ביחס לאנשי הסגל.

מכון ויצמן, שהגיע למקום 102 ברשימה הכללית, בלט בעיקר בתחומי השפעת המאמרים המדעיים שפורסמו וההשפעה על תחומי המחקר, שבתחומים אלה הגיעה המכון למקומות 18 ו-30 בעולם. בתחום שיתוף הפעולה הבינלאומי הגיעה המוסד למקום 38 ובתחום של מספר התלמידים שמקבלים דוקטורט ביחס לאנשי הסגל, הגיע המכון למקום 19 בעולם. ואולם מכון ויצמן נחשב לקטן יחסית למוסדות אחרים – ולכן בתחומים שבחנו את מספר הציטוטים והפרסומים הכולל, קיבל המכון ציונים נמוכים וגם במספר התלמידים הכולל שמקבלים דוקטורט.

מכון ויצמן למדע. בין 100 האוניברסיטאות המובילות בעולםצילום: לימור אדרי

השוואה של מכון ויצמן על פי אזורים ותחומים מעלה כי המוסד ממוקם במקום השמיני באסיה. בתחום ביולוגיה וביוכימיה מגיע המכון למקום 48 בעולם, למקום 69 בתחום ביולוגיה מולקולרית וגנטיקה, מקום 58 בפיזיקה ומקום 93 במדעי החלל.

אוניברסיטת תל אביב ניצבה במקום 148 ברשימה. האוניברסיטה הגיעה למקום 25 בשיעור התלמידים המקבלים דוקטורט ביחס לאנשי הסגל והראתה חוסן מבחינת מספר הפרסומים, אבל השפעת המאמרים המדעיים שפורסמו באוניברסיטה היתה נמוכה יחסית ובמרבית המדדים בתחום הזה הגיעה אוניברסיטת תל אביב אל מקום נמוך מ-400.

אוניברסיטת תל אביב הגיעה למקום 18 בין האוניברסיטאות באסיה ולמקום 82 בביולוגיה וביוכימיה, מקום 54 בתחום מדעי המחשב, 91 במתמטיקה, 93 בפסיכולוגיה ומקום 71 במדעי החלל.

אל מקום 152 הגיעה האוניברסיטה העברית בירושלים שנקודת החוזק שלה, על פי הדירוג, היא מוניטין המחקר הבינלאומי שלה. האוניברסיטה הגיעה למקום 20 ברשימת האוניברסיטאות הטובות באסיה ולמקום 91 בלימודי חקלאות; מקום 97 בביולוגיה מולקולרית; מקום 89 בפרמולוגיה; ומקום 70 במדעי החלל.

הטכניון הגיע למקום 236 ברשימה הכללית, אבל רק משום שתחומי העיסוק שלו מצומצמים יחסית. המוסד חיפאי ניצב על פי רשימה זו במקום 44 ברשימת בתי הספר הטובים למדעי המחשב, במקום 56 במתמטיקה ובמקום 100 ללימודי הנדסה. אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הגיעה למקום 431 ברשימה, אך לא פורט הדירוג על פי תחומים.

גם הדירוג הזה שולטים המוסדית האקדמיים האמריקאיים שכבשו שמונה מתוך 10 המקומות הראשונים בדירוג. גם על פי הדירוג הזה, האוניברסיטה הטובה בעולם היא הרווארד, ואחריה המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), אוניברסיטת קליפורניה בברקלי, אוניברסיטת סטנפורד, אוניברסיטת אוקספורד מבריטניה, אוניברסיטת קיימברידג' מבריטניה, המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קלטק), אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, אוניברסיטת שיקגו ואוניברסיטת קולומביה.

על אף שזו הפעם הראשונה שבה פורסם הדירוג הזה, יש לשים לב שקיימים פערים גדולים בין דירוגי האוניברסיטאות השונים בעולם, שמבוססים על ממדים אחרים. כך, לפי מדד האוניברסיטאות של שנחאי שפורסם מוקדם יותר השנה, האוניברסיטה העברית בירושלים מדורגת במקום ה-70 הטכניון בחיפה הגיע למקום 78, מכון ויצמן ברחובות במקומות 101-150 ואוניברסיטת תל אביב במקומות 151-200. המדדים הוותיקים יותר הצביעו גם על הידרדרות של המוסדות הישראליים ברשימות. על פי מדד טיימס להשכלה גבוהה שפורסם בתחילת אוקטובר, אוניברסיטת תל אביב היה המוסד האקדמי היחיד בין 200 המוסדות המובילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"