200 דולר: המחיר של עבד שנחטף והוחזק במשך שבועות בבטן ספינה

כנופיות הסחר באסיה משתמשות במנהגים שמזכירים את הימים החשוכים של הסחר הטרנס-אטלנטי בעבדים מאפריקה; אם בעבר הכניסה למעגל הסחר היתה מרצון, התחרות הפכה גם חטיפות למשתלמות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

כשאספר מיאה, בן 20, עזב את ביתו בקרבת טקנף בדרום בנגלדש כדי לחפש עבודה בחודש שעבר, הוא אמר לאמו "נתראה בקרוב". הוא אמר כי הוא צפוי לשוב באותו הערב. הוא מעולם לא שב.

כשהגיע למקום עבודה בבית בחוצות טקנף, אדם שם השקה אותו במים. במהרה, עיניו נעצמו וראשו הסתחרר. כשהתעורר, איבד כל תחושת זמן. שני גברים בנגלדשים אילצו אותו ו-7 אחרים לעלות לסירה קטנה וקשרו אותם. הסירה שטה בלילה עד שהגיעה לספינה גדולה שעגנה מחוץ למדינה. מיאה נזרק לבטן הספיפה הצפופה והחשוכה. הוא ויתר השבויים שרדו על שאריות אוכל ומים מלוכלכים, חלקם במשך שבועות.

הספינה בסופו של דבר שטה אל עבר תאילנד שם כנופיות סחר בבני אדם מחזיקות אלפי אנשי סירות במחנות אכזריים בג'ונגלים, עד שקרוביהם משלמים כופר לשחרורם. עדויות מצד ניצולים בנגלדשים מספקות ראיות לשינוי בטקטיקות של אחד מנתיבי הסחר בבני אדם העמוס ביותר באסיה. בעבר, הראיות מראות כי מרבית האנשים עלו על סירות ההברחה מרצונם. כיום, אנשים נחטפים אומולכים שולל, ולאחר מכן מועברים לספינות גדולות יותר העוגנות במים בינלאומיים מחוץ לגבול הימי של בנגלדש.

לא ברור כמה אנשים מאולצים לעלות לסירות. אך 7 אנשים שרואיינו על ידי רויטרס אמרו כי הוחזקו בספינות עד שהתמלאו במאות אנשים במה שמהווה למעשה מתקן כליאה ימי. שניים מהגברים נלקחו למחנות הסחר בתאילנד. החוויות של אנשים אלה מזכירות את הסחר הטרנס-אטלנטי בעבדים מאפריקה לפני מאות שנים. מיאה ו-4 גברים אחרים שהוחזקו באותה ספינה תיארו חשכה כמעט מוחלטת והצלפות מצד שומרים. 2 גברים מספינה אחרת סיפרו כי נאלצו לשבת בכריעה וכי בטן הספינה נפתחה רק כדי להוציא ממנה גופות.

ספינת עבדים תאילנדית שנתפסה על ידי משמר החופים בבנגלדש

מיאה ו-80 גברים אחרים ננטשו, מורעבים ומיובשים, באי מרוחק, שנראה כי נמלטו מחשש כי פעילותם נחשפה, לדברי שני גורמים בממשל תאילנד שהיו מעורבים בחילוץ הגברים מאי, לא רחוק מפוקט. "מצבם לא היה משהו שבני אדם צריכים לעבור. חלקם היו חולים ורבים נראו כשלדים. הם אכלו עלים", סיפר אחד הגורמים, ג'דסאדה תיטימוטה.

הראיות מצביעות כי רבות מהספינות מקורן בתאילנד. החטופים נזכרו בספינות להן צוות דובר תאילנדית או דגלי תאילנד. משמר החופים הבנגלדשי מסר לרויטרס כי הוא מודע לספינות העבדים החונות מחוץ למים הטריטוריאליים של בנגלדש, אך לדברי מ. אשיקה מחמוד, בכיר במשמר החופים, קשה לזהותן ולאתרן. "הן נכנסות בחשכת הליל למים שלנו, לוקחות את האנשים, וחוצות את הגבול בחזרה. מאוד קשה לזהותן בים". לדבריו, משמר החופים מצליח לתפוס סירות קטנות יותר העוזבות את החוף עם אנשים לספינות הגדולות יותר. לפי ארגון הפליטים של האו"ם, הרשויות עצרו "יותר מ-700 אנשים (כולל מבריחים ואנשי צוות) המנסים לעזוב שלא כחוק את בנגדלש בסירות".

הצבא התאילנדי אמר כי גם הוא מודע לכך שאנשים שבויים בספינות לחופי המדינה. "האמת היא שהם משתמשים בסירות דיג להעברת אנשים, ותחתית הסירה הופכת למקום להכניס אליו אנשים, אך היא נראית כמו סירת דיג מסחרית", אמר דובר הצי התאילנדי, תת-אדמירל קן דיאובול.

בנגלדשים שחולצו מספינת עבדים לחופי בנגלדש

מיאה, שהותיר מאחוריו אשה ו-3 ילדים, אמר כי נחטף. "מעולם לא חשבתי שאעזוב את בנגלדש", אמר. זהו שינוי לעומת העבר, אז רבים היו עולים מרצונם על סירות דיג מקומיות בניסיון להגיע למלזיה, שם היו יכולים למצוא עבודה. הברחה, הנעשית, לפחות בהתחלה, בהסכמת המעורבים, שונה מסחר בבני אדם, הכולל כפייה, הונאה ומלכוד.

ארגוני זכויות אדם טוענים כי הגידול בשימוש בכוח נובע מהרווחיות הגוברת של סחר בבני אדם, ולא בגלל צעדים חדשים שנקטו הרשויות בתאילנד, כפי שטוענים התאילנדים. התחרות הקשה בין מספר הולך וגדל של מבריחים מסבירה את המעבר לחטיפה, לדברי כריס לואה מאראקן פרוג'קט, ארגון זכויות אדם.

סדרת תחקירים של רויטרס ב-2013 חשפה את מעורבותם של גורמים ברשויות בתאילנד בהברחת בני אדם מבנגלדש ומיאנמר, וגירושם לידי סוחרי עבדים. תאילנד הועברה ביוני לדירוג הנמוך ביותר של משרד החוץ האמריקאי של מרכזי סחר בבני אדם. באותו חודש, הצבא התאילנדי התחייב "למנוע ולדכא סחר בבני אדם", לאחר שלקח לידיו את השלטון. 5 חודשים לאחר מכן, אלפי אנשים עדיין מוחזקים במחנות בג'ונגלים בקרבת הגבול עם מלזיה, לפי עדויות של כמה שבויים שהצליחו לברוח, וכן אחד המבריחים.

הגברים והנשים שמגיעים מהספינות לתאילנד נמכרים ב-200 דולר לנפש לכנופיות העבדים, לדברי שניים מהחטופים שרואיינו על ידי רויטרס וברחו באחרונה מהמחנות. "המחנות מנוהלים בצורה חלקה", אמר המבריח לרויטרס. להערכתו, בכל רגע נתון יש עד 8 מחנות גדולים בהם מוחזקים 2,000-3,000 אנשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?