בישראל - העשירון העליון מחזיק 67% מההון; בעולם - ל-1% יש 50% מהעושר

דו"ח חדש של קרדיט סוויס מצביע על מגמות מדאיגות של גידול באי שוויון בעולם ■ גם בישראל, שנהנתה בשנה האחרונה מצמיחה משמעותית בהון הכולל במדינה, העושר לא הגיע לאזרח הפשוט

ישראל פישר
גרדיאן
ישראל פישר
גרדיאן

1% מאוכלוסיית העולם של האנשים העשירים ביותר רק נהפך לעשיר יותר והם מחזיקים ביותר מ-48% מהעושר בעולם – כך עולה מדו"ח שפורסם היום ומזהיר כי העלייה באי שוויון בעולם עשויה להוביל למיתון.

לגבי ישראל, הדו"ח של מחלקת העושר של קרדיט סוויס מצא כי הגידול בעושר של אזרחי המדינה בין 2013 ל-2014 היה מהרמות גבוהות בעולם והגיע לכ-13% - אחרי בריטניה, דרום קוריאה, דנמרק, יוון, ספרד, ניו זילנד ודרום אפריקה. המדינות שבהן נרשמה הירידה החדה ביותר הן אוקראינה וארגנטינה, שסבלו ממשברים חריפים בשנה החולפת. הדו"ח מצא כי האי שוויון בישראל הוא ברמה גבוהה, ביחד עם מדינות כמו אוסטריה, דנמרק, גרמניה, נורווגיה ושוודיה. המדינות המפותחות בעלות האי שוויון הגבוה ביותר הן הונג קונג, שווייץ וארה"ב. המדינות השוויוניות ביותר מבחינת חלוקת העושר הן יפן ובלגיה.

לכאורה נראה כי ישראל נמצאת בקבוצת מדינות מכובדת, אבל הדו"ח קובע גם כי בישראל נרשמה עלייה חדה באי שוויון בחלוקת ההון, בעיקר אחרי 2007. על פי הנתונים, העשירון העליון בישראל החזיק בשנת 2000 ב-62.4% מההון הכולל, בשנת 2007 השיעור עלה ל-64.6% וב-2014 הוא כבר הגיע ל-67.3%. במדינות שהוגדרו בקבוצת האי שוויון של ישראל, דווקא נרשמה מגמת ירידה קלה שיעור ההון אצל העשירון העליון. בשוודיה, למשל, שיעור ההון בידי העשירון העליון היה ב-200 69.7% לעומת 68.6% ב-2007 וב-2014. בנורווגיה ירד שיעור ההון בידי העשירון העליות מ-67% ב-2000 ל-65.8% ב-2014.

בית בסביון. ישראל ברשימה המכובדתצילום: תומר אפלבאום

על פי הדו"ח, ישראל היא בין המדינות העשירות בעולם עם הון ממוצע לאדם של כ-150 אלף דולר, במונחי שער חליפין נייד. ואולם ישראל מפגרת בהרבה אחרי מדינות כמו אוסטרליה, שם ההון הממוצע לאדם גבוה מ-400 אלף דולר.

גם השינוי במספר המיליונרים בישראל לא היה גדול במיוחד בין 200 ל-2014. כלומר, ניתן להסיק מכך שהגידול בהון לא הגיע לכל שכבות האוכלוסייה – אלא בעיקר למי שכבר החזיק בהון ורק הגדיל את העושר שברשותו – מה שגרם לגידול בחישוב של ההון הממוצע של ישראלים.

לפי הדו"ח של מחלקת העושר בבנק קרדיט סוויס, אדם נדרש להיות בעל ממון של 3,650 דולר - כולל שווי הבית - כדי להיות במחצית האוכלוסייה של עשירי העולם. ואולם אדם נדרש להון של 77 אלף דולר כדי להיות בין 10% העשירים ביותר ו-798 אלף דולר כדי להיות ב-1% העשיר ביותר.

ציריך - שווייץ ברשימת המדינות המפותחות בעלות האי שוויון הגבוה ביותרצילום: © Zürich Tourism / Rubiano Sot

"בחישוב כולל, המחצית של עניי העולם מחזיקה בפחות מ-1% מהעושר הכולל. בניגוד חריף, לעשירון העשיר ביותר יש 87% מהעושר בעולם והאחוזון העשיר ביותר מחזיק לבדו ב-48.2% מהנכסים בעולם", נכתב בדו"ח השנתי שמתפרסם זו השנה החמישית.

הדו"ח, שמצא כי שווי העושר העולמי הגיע לשיא - 263 טריליון דולר - יותר מפי שניים לעומת חישוב של 117 טריליון דולר בשנת 2000, מצא גם כי בריטניה היא המדינה היחידה בין מדינות G7 שבה נרשמה עלייה באי שוויון במאה ה-21. עוד מצא הדו"ח, כי קצב הגידול בהון הגיע בשנה האחרונה ל-8.3%, אך ממנו נהנו יותר בצפון אמריקה, שם הגיע שיעור הגידול השנתי בהון ל-11.4% ובאירופה, שם הגיע גדל ההון ב-10.6%. בסין היה שיעור הגידול נמוך מהממוצע העולמי והסתכם ב-3.5%, בהודו ירד סך ההון ב-1% ואפריקה נרשם גידול של 6.3%.

הנתונים שפורסמו היום עומדים בקנה אחד עם שורה של נתונים שפורסמו באחרונה ומזהירים מפני הגידול באי שוויון בעולם. בינואר פורסם דו"ח של אוקספם שטען כי 85 האנשים העשירים בעולם מחזיקים בעושר הזהה לשווי של מחצית מאוכלוסיית העולם – 3.5 מיליארד אנשים. 85 עשירי העולם שווים טריליון ליש"ט, טען הדו"ח, כשווי המחצית הענייה של אוכלוסיית העולם. לפי הדו"ח, הגידול בפערים מונע על ידי השתלטות כוחנית של האליטות העשירות על המערכת הפוליטית, כדי להטות את כללי המערכת הכלכלית לטובתם. הנתונים של הדו"ח של קרדיט סוויס תואמים גם את הממצאים של מגזין TheMarker, שפירסם ביוני כי ההון של 500 האנשים העשירים בישראל עלה בשנה אחת ב-18%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"