האיחוד האירופי מחריף המאבק במקלטי מס: פתח בחקירה נגד אמזון בלוקסמבורג

לוקסמבורג חשודה שהפרה את חוקי האיחוד האירופי בכך שהסכימה לעסקה המאפשרת לאמזון לפעול בפטור כמעט מלא ממס באירופה; חקירות דומות מתנהלות נגד אפל, סטארבקס ופיאט

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

רגולטורים באיחוד האירופי חוקרים את הסדרי המס של אמזון עם לוקסמבורג, מהלך שמציב גם את ענקית הקמעונות המקוונת ברשימת התאגידים העולמיים שמואשמים בהסכמים עם מדינות באיחוד שמטרתם מיזעור תשלומי מס. הסכמים אלה עשויים להיות בניגוד לחוק האירופי.

התחמקות ממס הפכה לסוגיה מרכזית בשני צידי האוקינוס האטלנטי בשנים האחרונות, לאחר שהסכמי מס חוקיים לחלוטין מול ממשלות סייעו לחברות לחסוך מיליוני דולרים, בעוד שמבקרים של עסקות אלה טוענים כי ההסכמים הללו הם למעשה סובסידיות על חשבון משלמי המסים.

הנציבות האירופית בוחנת אם לוקסמבורג הפרה את חוקי האיחוד האירופי בכך שהסכימה לעסקה המאפשרת לאמזון לפעול בפטור כמעט מלא ממס באירופה.

ג'ף בזוס. רגוע בעין הסערהצילום: אי־פי

אמזון בנויה כך שכל המכירות המקוונות באירופה מתבצעות טכנית בין לקוחות ובין חברה הרשומה בלוקסמבורג. כך, למרות שמכירות החברה ביבשת מסתכמות בכמעט 14 מיליארד דולר בשנה, חברת הבת המרכזית של אמזון באירופה - Amazon EU Sarl - כמעט ואינה מדווחת על רווחים. זה נובע, לפחות במידה חלקית, משום שחברה זאת משלמת עמלות גדולות לחברת האם הישירה שלה - AEHT (Amazon Europe Holding Technologies SCS), שותפות עסקית פטורה ממס, בתמורה לשימוש בקניין הרוחני של אמזון.

הנציבות האירופית מסרה כי היא חוקרת הסכם מ-2003 בין אמזון ללוקסמבורג שעומד בבסיס הסדר זה. הנציבות מסרה שההסכם עשוי להעניק לאמזון יתרון כלכלי על פני חברות אחרות שאין להם הסכם מסוג זה.

אמזון הכחישה כי היא זוכה ליחס מועדף. ״אמזון לא קיבלה מלוקסמבורג שום יחס מיוחד מבחינת מס, אנחנו כפופים לאותם חוקי מס כמו חברות אחרות שפועלות כאן״, מסרה החברה בהודעה. גם משרד האוצר של לוקסמבורג מסר כי לא היתה כל התנהלות פסולה בעניין.

אמזון כבר מנהלת מאבק משפטי עם מס הכנסה בארה״ב בנוגע להסדר שבו החברה מלוקסמבורג נהנתה מהזכות למכור את הקניין הרוחני של אמזון מחוץ לארה״ב. אמזון הכחישה בבית המשפט כי היא גבתה מחיר נמוך מהמצופה עבור זכויות אלה.

חברות שיימצאו אשמות בהפרת חוקי האיחוד האירופי עלולות להיות מחויבות לשלם חזרה את מה שהאיחוד יקבע כסכום הכסף שניתן לחברה.

אמזון מצטרפת לאפל האמריקאית, לאחר שהרגולטור האירופי האשים את אירלנד בסטייה מחוקי המס הבינלאומיים בהסדרי המס שלה עם יצרנית האייפון. הנציבות האירופית חוקרת הסכמים דומים בין הולנד לענקית בתי הקפה סטארבקס ובין לוקסמבורג ויצרנית הרכב האיטלקית פיאט.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"