ברננקי מתלונן שלא נותנים לו למחזר משכנתא – למה בכלל הוא צריך אחת?

תכנון מס נכון מאפשר לברננקי ליהנות מסובסידיות ממשלתיות שמפחיתות את תשלומי הריבית שלו על משכנתא – ובמקביל ליהנות מתשואה גבוהה יותר על השקעות והכנסות מהרצאות שהוא מעניק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

בן ברננקי, לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, אמר כי לא נותנו לו למחזר את המשכנתא על הבית שלו. עם המכירות החזקות של הספר שלו והסכומים שהוא גובה על נאומים, למה הוא בכלל צריך משכנתא?

גם לאמריקאים הכי עשירים, שיכולים להרשות לעצמם לרכוש בית במזומן, יש למשכנתא שתי הטבות: שיעור הריבית נמוך מספיק והתשואה על ההשקעות גבוהה ממנו, והסובסידיות על המס שמחזירות כמעט חצי מעלויות הריבית.

על הלוואה ל-15 שנה שילמו בשבוע שעבר ריבית של 3.36%, לפי נתוני פרדי מק. ביחד עם מס פדרלי ומס של וושינגטון הבירה בשיעורים של 39.6% ו-8.95%, ניכוי הריבית על המשכנתא מפחית אפילו יותר את העלות הריאלית של ההלוואה.

בן ברננקי

המצב של ברננקי מדגיש את הבעיות במדיניות המיסוי, אומר הארי שטיין, מנהל שותף למדיניות פיסקלית במרכז לקידום ארה"ב, קבוצה אקדמית שמזוהה בדרך כלל עם מדיניות דמוקרטית.

"הוא יכול להשקיע את הסכומים שהוא מקבל מהרצאות בשוק המניות ולא לשלם בעזרתם על המשכנתא ועל הבית שלו באופן מיידי", הוא אמר. "אני לא יכול לדמיין מצב שבו המדיניות הציבורית מממנת השקעה ממונפת עבור אנשים בעלי השפעה. אין עולם שבו זה הגיוני".

במהלך ועידה בסוף השבוע בשיקגו, התלונן ברננקי על חוקי האשראי הקשוחים ואמר כי ניסה למחזר את המשכנתא שלו ללא הצלחה. "אני לא ממציא את זה", הוא אמר לקול צחוק הקהל. ברננקי בן ה-60 לא הסביר למה הוא רוצה משכנתא חדשה ולא פירט עוד. די.ג'יי נורדקוויסט, דוברת מטעם מכון ברוקינגס שבו משמש ברננקי עמית מחקר, אמרה כי הוא לא זמין למתן תגובה.

ב-31 בדצמבר עמדה לרשות ברננקי הלוואה ל-30 שנה שנושאת ריבית של 4.25%, לפי מסמכים שהגיש כשעזב את תפקיד יו"ר הבנק הפדרלי. ברננקי ואשתו אנה לקחו את ההלוואה בסכום של 672 אלף דולר ב-2011 עבור הבית שלהם בגבעת הקפיטול בוושינגטון הבירה שמוערך לצורכי מס ב-906,490 דולר.

עם שווי מוערך של 1.1-2.3 מיליון דולר והכנסה של 150 אלף עד 1.1 מיליון דולר עבור תמלוגים על הספר שלו ב-2013, הסכומים שהוא גובה על הרצאות והמשך ההכנסות מהספר, ברננקי יכול בוודאי לשלם על המשכנתא שלו ולהיות נטול חובות.

ואולם רבים מהנכסים האלה מוחזקים בקרנות פנסיה. בגילו, יכול ברננקי למשוך אותם ללא קנס, על אף שהוא יחוייב בתשלום מס והוא לא נדרש למשוך את הכסף עד שיהיה בן 70 וחצי.

בגלל ששיעורי המס השולי עולים על ההכנסה, ההטבות של ניכויי מס מתרכזים במשקי בית בעלי הכנסות גבוהות. לפי משרד התקציב של הקונגרס האמריקאי, 73% מההטבות של ניכוי מס על משכנתאות הגיעו ל-20% ממשלמי המסים בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר ב-2013 ו-15% הגיעו ל-1% העליון.

משלמי מסים רבים בעלי הכנסה גבוהה מחויבים לשלם מס מינימום חלופי שהמדרגה הגבוהה ביותר שלו היא מס שולי בשיעור של 28%. זה מפחית, אך לא מחסל את ניכויי הריבית על המשכנתא. זה יכול להפוך אפילו למורכב יותר עבור אנשים עם הלוואות מגובות ניירות ערך.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ויו"ר ועדת המסים של הקונגרס האמריקאי, דייב צ'אמפ, הציעו שיגבילו את ההטבות על הכרה במשכנתאות לצורכי מס ובלמים נוספים על בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר. אף אחת מההצעות לא קודמה בגלל הקיפאון בקונגרס בנושא מדיניות מיסוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש