ג'נט ילן: ההרחבה הכמותית צפויה להסתיים באוקטובר

(עדכון) הריבית בארה"ב תיוותר בקרבת האפס; תכנית רכישות האג"ח צומצמה ב-10 מיליארד דולר ל-15 מיליארד דולר בלבד

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמה אפסית, והמשיך לצמצם את תכנית רכישת האג"ח שלו, כצפוי. למרות הערכות כי הבנק עשוי להקדים את הערכותיו לגבי מועד תחילת העלאות הריבית, תחזית הבנק נותרה ללא שינוי. בעקבות הכרזת הבנק הפדרלי, עברו מדדי וול סטריט לירידות, הדולר התחזק מול היורו, ומחירי האג"ח הממשלתיות ירדו.

הבנק הודיע כי יצמצם את תכנית רכישת האג"ח ב-10 מיליארד דולר בחודש, מה שיותיר אותה ב-15 מיליארד דולר בחודש. כאשר החל הבנק לצמצם את תכנית ההרחבה הכמותית, היא כללה רכישות אג"ח בסך 85 מיליארד דולר בחודש – סכום של שתי תכניות רכישה נפרדות שהחיל הבנק בניסיון לתמרץ את הכלכלה האמריקאית.

"הכלכלה ממשיכה להשתפר, לקראת יעד הבנק הפדרלי למצב של תעסוקה מירבית", אמרה ילן במסיבת העיתונאים לאחר פרסום ההצהרה. שיעור האבטלה השתפר, ושוק התעסוקה ממשיך להוסיף משרות, הוסיפה. עם זאת, אמרה ילן כי "יותר מדי אנשים עדיין אינם מצליחים למצוא עבודה, אחרים אינם עובדים מספיק שעות כפי שהיו רוצים, ואחרים כבר אינם מחפשים עבודה אך היו מחפשים עבודה לו היו יותר משרות".

"התמ"ג צמח ב-1% בלבד, אך העלייה המתונה הייתה בחלקה מסיבות חד-פעמיות. לעומת זאת, הצריכה הפרטית צמחה בקצב כפול מכך. יש עדויות לכך שהפעילות הכלכלית צומחת בקצב מתון, ואנו צופים כי זה יהיה המצב בחודשים הקרובים. האינפלציה איטית מיעד הבנק ל-2%, אך אנו צופים כי היא תחזור בהדרגה ליעד זה. בנוסף, האינפלציה התחזקה מעט לעומת תחילת השנה. נמשיך לעקוב אחר הנתונים כדי לוודא שהמדיניות שלנו ממשיכה להיות תואמת ליעדינו".

"התחזיות שלנו לשוק התעסוקה התמתנו מעט לעומת פגישתנו ביוני. שיעור האבטלה צפוי לרדת לרמה הממוצעת שלו בעבר ב-2016, ואל מתחת לכך ב-2017. האינפלציה צפויה לעלות על 2% ב-2017".

ילן ציינה כי יתכן שתכנית ההרחבה הכמותית תסתיים לגמרי בפגישה הבאה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, האמונה על קביעת המדיניות המוניטרית. "לפני שנתיים, כשהבנק הפדרלי החל בתכנית רכישות האג"ח, האבטלה הייתה עדיין גבוהה מ-8%. מטרת הרכישות הייתה לוודא כי האבטלה יורדת לשיעור בריא יותר, וכי האינפלציה חוזרת ליעד. הפחתנו את הרכישות כיוון שנראה שאנחנו מתקרבים ליעדים אלה. אם השיפור ימשיך בהתאם לתחזיות שלנו, נביא לסיומה את ההרחבה הכמותית בפגישתנו הבאה".

הריבית תמשיך להיות נמוכה "למשך תקופה משמעותית" בהתבסס על המרחק מיעדי הבנק לתעסוקה מירבית ואינפלציה של 2%. ילן אמרה כי העלאת הריבית צפויה להיות הכלי העיקרי שלנו לנורמליזציה ולהתמודדות עם אינפלציה, כשזו תתחיל לטפס.

כאשר תתחיל הנורמליזציה, ציינה ילן, כי הבנק ימשיך להגדיר טווח עבור יעד הריבית שלו, כפי שכבר משתקף מטבלת התחזיות של חברי הועדה המוניטרית. הבנק הגדיר טווח לריבית לראשונה כאשר הוריד את רמתה לקרבת האפס. הטווח הנוכחי הוא 0-0.25%.

שיעור האבטלה בארה"ב כבר ירד לרמה של כ-6%, שבעת פרישת תכנית ההרחבה הכמותית הוגדר על ידי יו"ר הבנק הפדרלי דאז, בן ברננקי, כשיעור אבטלה סביר, שהחל ממנו ישקול הבנק לחזור להעלות ריביות ולסיים את ההרחבה הכמותית. בשיא המשבר עלתה האבטלה בארה"ב על 10%.

עם זאת, כמה נתונים ממשיכים להדאיג את הבנק הפדרלי, ובהם, הקיפאון בשכר העובדים, הדשדוש הכלכלי – התמ"ג מסרב לחזור באופן עקבי לרמות הצמיחה שאיפיינו את השנים שקדמו למשבר – והאינפלציה הנמוכה, שגם אם אינה מטרידה את הבנק יתר על המידה, ודאי אינה מפעילה עליו לחץ לחזור להעלות ריביות.

ילן אמרה בעבר כי שיעור האבטלה אינו המדד היחיד לשוק התעסוקה, וציינה כי גם השכר הוא מדד חשוב שיש להתייחס אליו כאשר קובעים מדיניות מוניטרית.

ג'נט ילןצילום: REUTERS

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"