הסוד לאריכות חיים? מדענים זיהו גן שעשוי להאט את תהליך ההזדקנות

מדענים ב-UCLA זיהו גן שהפעלתו במערכות איברים מסויימות מצליחות להאט הזדקנות גם בחלקים אחרים בגוף; האטת ההזדקנות "בשלט רחוק" יכולה לסייע במניעת מחלות ניווניות במוח

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מדענים ב-UCLA זיהו גן המסוגל להאט את תהליך ההזדקנות בגוף כולו, כאשר הוא מופעל באזורים מרכזיים. קבוצת הביולוגים, בהנחיית דיוויד ווקר, פרופ' חבר לביולוגיה ופיזיולוגיה אינטגרטיבית ב-UCLA, זיתהה גן, AMPK, המופעל כאשר רמות האנרגיה של תאים נמוכות. המדענים "רימו" תאים של זבובים כדי לחשוב שרמות האנרגיה שלהם נמוכות, וכך הפעילו את הגן, כדי לבדוק האם הייתה לכך השפעה על משך החיים של הזבובים. המחקר התפרסם בכתב העת Cell Reports.

החוקרים גילו כי העלאת רמות ה-AMPK בזבובים הובילו להארכת חייהם בכ-30% מ-6 שבועות ל-8, וכי הם היו בריאים יותר במשך זמן רב יותר. הפעלת ה-AMPK הגבירה פעילות הנקראת אוטופאגיה – תהליך במסגרתו תאים יכולים "למחזר" רכיבים פגומים, מה שמונע בעיות רבות המיוחסות להזדקנות.

הרעיון כי הגבלה קלורית – הפחתת כמון המזון תוך שמירה על תזונה ראויה – יכולה להאריך חיים אינו חדש, והוזכר לראשונה בכתבים מהמאה ה-16. במאה ה-20 החלו חוקרים לבחון תיאוריה זו באמצעות ניסויים בבעלי חיים שונים, משמרים, דרך זבובים, עכברים ועד קופים. אף שניסויים בעכברים הראו תוצאות מבטיחות, ניסויים בקופים הראו שיפור בבריאות אך לא במשך החיים הממוצע, ועד כה גם מחקרים על הגבלה קלורית בבני אדם הראו תוצאות דומות.

החוקרים ב-UCLA, בהובלת הפוסט-דוקטורנט מתיו אולגרייט, ניסו לבחון את המנגנון שבאמצעותו נוצר קשר זה בזבובים, וזיהו גן המשמש כחיישן אנרגיה בתאים. "כאשר הפעלנו את הגן במערכת העצבים או במעיים, ראינו כי תהליך ההזדקנות מואט גם באזורים מעבר לאלו בהם הופעל הגן. לדברי ווקר, הממצא הזה חשוב, כיוון שקשה להעביר טיפולים נגד הזדקנות למוח ולאיברים נוספים. אך אם הפעלת הגן באזור אחד תאפשר את האטת ההזדקנות גם באיברים אחרים, ניתן יהיה לעקוף מכשול זה. החוקרים מקווים כי מציאת מנגנון שכזה תאפשר מניעת התפתחות של מחלות זקנה כמו אלצהיימר, פרקינסון, סוכרת, מחלות לב וסרטן.

צילום: אי־אף־פיצילום: AFP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים