לאן נעלמו החוקרים שתיעדו את התנאים הקשים של "פועלי המונדיאל" בקטאר?

שני חוקרים בעלי אזרחות בריטית נעלמו בדוחא לאחר שתיעדו את תנאי העבדות שבהם מועסקים עובדים שבונים את מתקני הספורט של מונדיאל 2022 ■ בארגון ששלח אותם בטוחים כי הם נחטפו במכוון ■ הערכה: 4,000 פועלים ימותו כתוצאה מהתנאים הקשים עד לפתיחת המשחקים

ליאור לרנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור לרנר

שני חוקרים נעלמו בקטאר לאחר שעסקו בתיעוד הפרות של זכויות עובדים במתקנים הנבנים בימים אלה במדינה, לקראת משחקי גביע העולם בכדורגל שיתקיימו בה ב-2022. החוקרים הם חברי GNRD, ארגון זכויות אדם נורווגי, שנשלחו לקטאר מטעמו.

הארגון הביע אתמול דאגה ממצב שני החוקרים, גימיר גונדב וקרישנה יופדיאיה, שניהם בעלי אזרחות בריטית. בארגון טוענים כי השלטונות הקטאריים עקבו אחרי השניים והטרידו אותם כאשר הם תיעדו הפרות קיצוניות של זכויות עובדים במדינה. הם נעלמו לפני ארבעה ימים, זמן קצר לפני שעזבו את בית המלון שבו ישנו ורגע לפני שעמדו לצאת לנמל התעופה בבירה דוחא, כדי לעזוב את המדינה ולשוב לביתם.

"אנו מודאגים מכך שהעובדים שלנו נעלמו באופן מכוון וכעת הם חשופים לעינויים", נמסר מהארגון הנורווגי. "זה מאוד מצער שקטאר, שחתומה על אמנות בינלאומיות רבות, מבצעת באופן מפורש הפרות של זכויות אדם, ומתנהגת באדישות כלפי המחויבות הבינלאומית שהיא נטלה על עצמה".

הארגון גם קרא לפעילים בבירות אירופה לצאת לרחובות ולהפגין במטרה להביא לשחרור שני החוקרים. נוסף על כך, משפחותיהם של קרישנה וגונדב ביקשו מקטאר לפעול לשחרורם. "מדובר באדם טוב לב, שכל הזמן מתעניין בסיוע לנכים, מוגבלים ועניים", כתבה משפחתו של גונדב באיגרת שפירסמה באינטרנט. "אנחנו מבקשים מהרשויות בקטאר להביא לשחרור המיידי של שניהם".

נתראה בחורף. קטאר 2022

גם שאראן בורוו, מזכ"לית ה-ITUC, איגוד הגג של ארגוני העובדים בעולם, התייחסה לפרשה ומתחה ביקורת חריפה על השלטונות בדוחא. "קטאר סבורה שיצירת אקלים של פחד ואיומים תסיט את עיני העולם מהכלכלה המודרנית שלה המבוססת על עבדות", אמרה. "עיתונאים זרים נכלאו במדינה כאשר ניסו לתעד את האמת. הדיכוי מחמיר במדינה, שעד כה לא הראתה שום כבוד לזכויות אדם בסיסיות ולסטנדרטים חוקיים".

מה שככל הנראה עורר את חמתו של השלטון בדוחא הם נתונים שפירסם GNRD בפברואר 2014, שחשפו את התנאים הקשים שבהם נתונים העובדים שהובאו למדינה כדי לבנות את מתקני הספורט, לקראת משחקי גביע העולם. על פי הנתונים שנאספו, העובדים בקטאר נחשפים להפרות קשות של זכויותיהם. הם לנים בחדרים צפופים מאוד ולא היגייניים, עובדים שעות ממושכות בחום הכבד מבלי לקבל על כך שכר, ולעתים אף מורעבים. עד כה נהרגו במהלך עבודות הבנייה מאות עובדים. על פי הערכות, אם לא יהיו שינויים של ממש במציאות הנוכחית, ימותו עד לתחילת המשחקים כ-4,000 עובדים נוספים.

בינתיים בפיפ"א, התאחדות הכדורגל הבינלאומית, שהחליטה על קיום המשחקים בקטאר, העסקים כרגיל. בעוד כמה ימים ייפגשו ראשי ההתאחדות ויחליטו באופן סופי אם משחקי הגביע העולמי, המתקיימים בדרך כלל בעונת הקיץ, יתקיימו באופן חריג בחורף, זאת בשל הקיץ הלוהט והקשה באמירות הקטנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"