כלכלת ספרד מתאוששת - אך זקוקה לעוד דחיפה

לראשונה זה שש שנים רשמה באחרונה ספרד עלייה בתעסוקה, אך שיעור האבטלה במדינה עדיין גבוה מאוד ■ ואולם, עם בחירות קרבות והולכות, קשה לדמיין שהממשלה תבצע כעת רפורמות מרחיקות לכת

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

סוף־סוף הגיעו החדשות שלהן ציפתה ממשלת ספרד יותר מכל: "שוק העבודה של המדינה עשה תפנית של 180 מעלות", הכריז ביולי ראש הממשלה, מריאנו רחוי, כשספרד הודיעה על עלייה שנתית בתעסוקה, לראשונה זה שש שנים. הנתונים מראים שהרפורמות הלא פופולריות לתיקון שוק העבודה המקומי הלא מתפקד מתחילות להניב פרי. אבל יש עוד דרך ארוכה.

בשנה האחרונה ייצרה ספרד 190 אלף משרות. שיעור האבטלה - עדיין אחד הגבוהים בגוש היורו - ירד מ-26% ל-24.5%, וכוח העבודה הפסיק להתכווץ לאחר שישה רבעונים רצופים של ירידות.

הרפורמה בשוק התעסוקה ב-2012 נתנה לחברות גמישות גדולה יותר לקבוע את המשכורות ותנאי העבודה 
בעצמן במקום באמצעות מיקוח במגזר כולו, והפחיתה את תשלומי הפיצויים על פיטורים לא הוגנים.

מריאנו רחויצילום: REUTERS

שינויים אלה, שנתמכו בהסכם בין האיגודים לבין המעסיקים, ריסנו את הצמיחה בשכר, שעד עתה היתה גבוהה מהעלייה בתפוקה. 
כמה קרדיט מגיע להם על התאוששות התעסוקה?

התשובה עשויה לקבוע את עתידו הפוליטי של רחוי, ששרד את הפגנות המחאה הרבות במהלך כהונתו וקידם את הרפורמות, ויתמודד בבחירות הכלליות בסוף השנה.

מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית טוענת שמספר הבלתי־מועסקים עלה ליותר מ-600 אלף מאז שרחוי נכנס לתפקידו ב-2011, למרות הרפורמות. פדרו סאנצ'ז, מזכ"ל המפלגה החדש, הבטיח לבטל את הרפורמות אם מפלגתו תעלה לשלטון.

זו עלולה להיות טעות. גורמים אחרים תרמו להתאוששות במשרות, במיוחד הבקשה של הבנק המרכזי של אירופה לפני שנתיים "לעשות כל מה שצריך" כדי להציל את היורו. ואולם הרפורמות ממלאות תפקיד חשוב, אומר רפאל דומנץ', כלכלן בבנק הספרדי BBVA. אחת הראיות לכך היא שספרד מייצרת משרות גם כשקצב הצמיחה בתמ"ג נמוך מבעבר. בסבבים קודמים התעסוקה עלתה כשהצמיחה הגיעה ל-2%. הפעם העלייה במשרות הגיעה בשנה שבה התמ"ג צמח ב-1.2% בלבד.

לא עושים הרבה למען מחוסרי העבודה

ואולם כדי להוריד את האבטלה באופן משמעותי, ספרד תצטרך להיות שאפתנית יותר. ללא שינויים נוספים, שיעור האבטלה לא יירד מתחת ל-20% עד 2019, לפי הערכות קרן המטבע הבינלאומית (IMF). שיעור האבטלה המבנית - הרמה שאליה היא מגיעה כשהכלכלה מנצלת את כושר הייצור 
במלואו - הוא 18%, פי שלושה מאשר בארה"ב.

אחת הבעיות היא שחברות קטנות רבות, שבהן מועסקים עשרה עובדים או פחות, לא הרוויחו מהגדלת הגמישות, מכיוון שתהליך יישום ההסכמים של המגזר עלול להיות מסורבל. אפשר לפשט תהליכים כאלה.

בעיה אחרת היא שכמעט רבע מהעובדים בספרד חתומים עדיין על חוזים זמניים בלבד. מצב זה מזיק לשוק, מכיוון שעובדים כאלה יעילים הרבה פחות מאלה שהמשרות שלהם קבועות, ומעסיקים לא משקיעים בהם. דרך אחת שבה אפשר לעודד חברות לגייס עובדים היא לקצץ את תשלומי הפיצויים לרמות של מדינות אירופיות אחרות.

"לא עשו הרבה עבור 3.5 מיליון מחוסרי עבודה כבר יותר משנה", אומר מרסל ג'נסן מאוניברסיטת אוטונומה במדריד. רבים ממחוסרי העבודה הם בעלי השכלה נמוכה: שיעור הנשירה מהתיכון בספרד הוא מהגבוהים במדינות OECD. אלה שיש בידיהם כישורים מגלים לעתים קרובות שהם לא אלה שהמעסיקים מחפשים.

בית קפה בספרד

התשובות, אומר ג'נסן, כוללות יותר הוצאות על רפורמה בלשכות התעסוקה המקומיות, שלא עושות עבודה טובה בהתאמת כישורי העובדים לצורכי המעסיקים המקומיים.

הממשלה הידקה את המדיניות כלפי אנשים שמקבלים הטבות אבטלה כך שתעודד אותם לחפש עבודה או להירשם לקורסי הכשרה, אך הם צריכים להיאכף ביעילות.

הממשלה יכולה להוריד את העלות של גיוס עובדים באמצעות קיצוץ ההפרשות לביטוח לאומי, שגבוהות בספרד יחסית לסטנדרטים האירופיים. העלאת המע"מ יכולה לממן זאת. אחרים תומכים בהורדת שכר המינימום לעובדים לא מקצועיים.

רחוי אומר שלא יעצור את הרפורמות עד שמגיפת האבטלה בספרד תיהפך לאפיזודה עצובה בהיסטוריה. הוא פתח בשיחות עם איגודים ומעסיקים לגבי חבילה של אמצעים ידידותיים לתעסוקה, שתיחתם אחרי חופשת הקיץ. אך מכיוון שהבחירות קרבות והולכות, רובם בוודאי לא יהיו מהפכניים במיוחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב