עוד מכה לפוטין: בית משפט אירופי הורה לפצות משקיעי יוקוס ב-2.5 מיליארד דולר

בניגוד לפסיקת בית הדין לבוררות בתחילת השבוע, פסיקתו היום של בית המשפט האירופי לזכויות אדם מחייבת את רוסיה מבחינת חוקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בית המשפט האירופי לזכויות אדם פסק היום כי על ממשלת רוסיה לשלם פיצויים בסך 2.5 מיליארד דולר לבעלי מניות של ענקית הנפט פושטת הרגל יוקוס, מהלומה משפטית שנייה שסופגת רוסיה השבוע.

הפיצויים ישולמו לכל בעלי המניות של יוקוס בעת פירוק החברה בשנת 2007, ובכלל זה כ-55 אלף בעלי מניות מיעוט שחלקם קרנות השקעה. ממשלת רוסיה הודיעה כי בכוונתה לערער על הפסיקה, וטענה כי החלטת בית המשפט לא היתה חסרת פניות או הוגנת.

הפסיקה ניתנה שלושה ימים בלבד לאחר בית הדין לבוררות בהאג פסק כי ממשלת רוסיה תצטרך לשלם פיצויים של כ-50 מיליארד דולר לקבוצת משקיעים שהיו בעלי מניות של יוקוס.

סכום הפיצויים שפסק היום בית המשפט האירופי לזכויות אדם אמנם מתגמד מול זה שפסק בית הדין לבוררות, אולם זהו סכום הפיצויים הגבוה מעולם שנקבע בפסיקה של בית המשפט לזכויות אדם. יתר על כן, הפסיקה היום, בניגוד להחלטת בית הדין לבוררות בתחילת השבוע, מחייבת את רוסיה מבחינה חוקית מכיוון שרוסיה חתומה על האמנה האירופית לזכויות אדם.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, היום

ממשלתו של הנשיא ולדימיר פוטין הלאימה ופירקה את יוקוס בשנת 2007 לאחר שהחברה הואשמה בהעלמות מס של 27 מיליארד דולר. רוב הנכסים של יוקוס נרכשו על ידי חברת רוזנפט הממשלתית.

בפסיקת בית המשפט לזכויות אדם היום, נאמר כי ממשלת רוסיה לא פעלה באופן שהבטיח "איזון הוגן" בין מטרתה לגבות את המסים שלא שולמו על ידי יוקוס, לבין האמצעים שבהם נקטה. עם זאת, בניגוד לבית הדין לבוררות, בית המשפט לזכויות אדם לא פסק כי רוסיה ניצלה לרעה באופן מכוון את מערכת המשפט הרוסית לקידום מטרותיה, וגם לא כי בעל השליטה לשעבר ביוקוס, מיכאיל חודורקובסקי, נפל קורבן לאפליה משפטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח