מסעדות היוקרה בסוהו מוציאות את זונות לונדון לרחובות

לבועת הנדל"ן בבריטניה יש קורבן בלתי צפוי: אזור הסוהו, שנודע במופעי המציצנות והחדרים להשכרה לפי שעה, נהפך לאזור בילוי שבו מסעדות יוקרה ובתי מלון מפוארים דוחקים החוצה את תעשיית המין המקומית

בלומברג
ניל קלאנן ופטריק גוואר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלומברג
ניל קלאנן ופטריק גוואר

העלייה במחירי הנדל"ן בלונדון פוגעת במקצוע העתיק בעולם: הזונות ובתי הקולנוע לסרטים כחולים ברובע הסוהו בעיר נפגעים ממסעדות, מברים, מבתי מלון ומדירות יוקרתיות, בדומה למהפך שביצע ראש עיריית ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, בטיימס סקוור במנהטן בשנות ה–90.

"כשהתחלתי לעבוד לפני 30 שנה, היו הרבה מועדוני חשפנות", מספר פול ג'יורג'יו בן ה-61, המנהל דוכן פיש אנד צ'יפס באזור. "עכשיו אנשים מגיעים לכאן ושואלים אותי 'איפה הסוהו?' אם אתה מוציא מכאן את תעשיית המין, אתה לוקח את הסוהו - אבל אני מניח שהם חייבים לעשות את זה אם הם רוצים להרוויח כסף".

סוהו הוא האחרון בשרשרת של אזורים נחשלים שעוברים שינוי בלונדון. גוגל, שתקים את המטה הבריטי שלה באזור קינגס קרוס בעיר, משנה את המוניטין שלו כאזור של שירותי מין. אזור קלפטון, שהיה ידוע בעבר בזכות עבירות סמים ורצח, מלא כיום בברי יין ובמסעדות. מחירה של דירת שני חדרים בבריקסטון, אזור שנודע במהומות שהתחוללו בו בשנות ה–80, יכול להגיע כיום ל–550 אלף ליש"ט (937 אלף דולר).

הסרט "מבטה של האהבה" על פול ריימונד, מייסד מועדון החשפנות הראשון בסוהו, שנהפך לאיל נדל"ןצילום: בלומברג

מחלקת הנכסים של מייסד מועדון החשפנות הראשון בסוהו, פול ריימונד, מובילה עכשיו את השינוי. חברת סוהו אסטייטס הולדינגס משנה את פניה של סמטת ווקר, שהיתה ידועה פעם בחנויות מוצרי המין שלה ובבתי קולנוע למבוגרים, וכיום נהפכת למובלעת יוקרתית. אחרי מותו ב–2008 בגיל 82, אוסף הנכסים של ריימונד הוערך לפי "סאנדיי טיימס" ב–650 מיליון ליש"ט. הוא זכה לכינוי "מלך הסוהו" ודמותו כיכבה בסרט "מבטה של האהבה" שיצא ב–2013.

החתן של ריימונד, ג'ון ג'יימס, הוא כעת מנהל החברה. במהלך ראיון שנערך במשרד שלו בסוהו, הוא לא גילה סובלנות רבה אל מול המכשולים שניצבים בדרכו. ארגון סוהו סוסייטי מתנגד לנזקים האפשריים שהפיתוח עשוי לגרום ל"אופי המיוחד" של השכונה.

"התגובה הציבורית החריפה היא לא בריאה, ומבוססת על שטויות נוסטלגיות ורומנטיות", אמר ג'יימס, שהוסיף כי הזמינות של צילומי מין בטלוויזיה ובאינטרנט מאיצה את דעיכת התעשייה, שהחלה בשנות ה-80.

הפגנת כוח משטרתית

לא היתה רומנטיקה באוויר כשהמשטרה פשטה ב-4 בדצמבר 2013 על כמעט 20 בתי בושת בסוהו. "הם פרצו את הדלתות ונכנסו עם ציוד לפיזור הפגנות ועם כלבים, אזקו נשים והצמידו אותן לרצפה ואמרו להן שהם הולכים לספר על כך למשפחתן. הם גררו החוצה נשים כשהן לבושות בתחתונים", אומרת לורה, דוברת ארגון "האנגלים למען הזונות", שנלחם לביטול חוקי הזנות.

שכונת סוהו בלונדון. "אנשים מגיעים לכאן ושואלים אותי 'איפה סוהו?'"צילום: ג'וזפה מילו

בראיון ממשרדי הארגון היא לא הסכימה למסור את שם משפחתה או להגיד אם היא עובדת בתעשיית המין, ואמרה כי זו מדיניות הארגון. רכישה או מתן שירותי מין בבריטניה אסורים על פי חוק. הפעלת בתי בושת, שידול או פרסום תעשיית המין אסורים גם הם.

המשטרה אמרה בדצמבר כי במסגרת מבצע שערכה נעצרו 31 אנשים והיא נכנסה ל–40 מבנים בסוהו. מאוחר יותר אמרה המשטרה גם כי היא "קרובה למציאת קשרים לפשעים חמורים, כולל אונס וסחר בבני אדם". המשטרה סירבה להגיב החודש לשאלה אם הוגשו כתבי אישום על העבירות האלה.

הזנות מכניסה הרבה כסף בבריטניה, אבל לא כמו נדל"ן. תעשיית הזנות הכניסה לתמ"ג הבריטי כ–5.3 מיליארד ליש"ט ב–2009, השנה הראשונה שבה בוצעו הערכות כספיות לתעשייה - כ–60% יותר מהתרומה של BAE, יצרנית הנשק הגדולה באירופה באותה שנה. עסקות נדל"ן באותה שנה היו בהיקף של 6.2 מיליארד ליש"ט, לפי חברת אינווסטמנט פרופרטי דאטהבנק.

סוהו אסטייטס הולדינג שווה לפחות 800 מיליון דולר, לפי ג'יימס. לחברה, ששייכת לקרן נאמנות של ריימונד, היו נכסים בשווי של כמעט 375 מיליון ליש"ט עד מארס 2013 - הנתונים הזמינים העדכניים ביותר, לפי דיווח החברה. החברה מתכוונת להוציא 10 מיליון ליש"ט כדי להפוך כמה מקומות בסמטת ווקר - בר, קולנוע למבוגרים ודירות ששימשו בעבר למפגשי מין, לבית קולנוע, למסעדה ולבתים שמחיריהם יתחילו ב–450 ליש"ט לשבוע של שכירות.

ג'יימס כל כך אוהב את התוכנית שלו לסמטת ווקר, שגם סוהו אסטייטס מתכננת לעבור לשם, כשהשלט של מועדון החשפנות של ריימונד ישתקף מחלון חדר הישיבות. הבוקס, מועדון לילה פרוע, הוקם במקום המועדון. פולפו, חברת מסעדות של ראסל נורמן וריצ'רד ביטי, תפתח מסעדה במקום.

"זה מיקום נהדר, חלק מהסוהו האמיתי - מוזנח, צבעוני ומוחבא", כתב נורמן בתגובה ב"מייל". הוא מחבב את "החצץ והזוהמה" של הסוהו, אבל "לא מסתדר עם סוחרי הקראק של רחוב רופרט. אם קצת ג'נטרפיקציה יכולה לשפר את האזור במובן הזה, אני תומך בכך".

קוקטיילים ב–70 שקל, דירות במיליוני ליש"ט

הסוהו הוא גם האזור המרכזי של חיי הלילה של הקהילה הגאה בלונדון, אך ההתחלה שלו היתה שונה מאוד. הוא הוקם כפארק מלכותי ב–1536 על ידי המלך הנרי השמיני. הוא התפתח כאזור מגורים לאריסטוקרטים במאה ה–17, ונמשך מאזור רחוב אוקספורד עד שדרות שאפטסבורי. עד למאה ה–19, האזור נודע בגלל העוני של תושביו, אחרי שהאוכלוסייה החזקה עברה לאזורים כמו מייפייר. בשנות ה–60 של המאה ה–20 הסוהו נהפך לחלק מסצנת הסווינגינג של לונדון, שצמחה מאזור רחוב קרנבי.

האזור שימש בין היתר כמקום מגורים עבור קארל מרקס ומוצרט. אבל יש גם צד נוסף: המרפאה הראשונה בעולם לטיפול במחלות מין לגברים נפתחה בסוהו ב–1862.

שמו המסורתי של האזור כמחוז של תעשיית המין עומד בניגוד לבתי המלון היוקרתיים החדשים והמסעדות עם שמות כמו "בורגר אנד לובסטר" או "רנדל אנד אובין", שמגישות צדפות ושמפניה. חברת המלונאות פירמדייל הקימה באזור מלון חדש, שמגיש קוקטיילים של בורבון, אבסינת, מנטה וסירופ תאנים בייצור עצמי תמורת 12 ליש"ט (יותר מ–70 שקל). הווינדמיל, מועדון חשפנות שבו רקדו 100 חשפניות בלילה ונמצא בבעלות סוהו אסטייטס, נמצא ממש מעבר לכביש.

דירה ברחוב ברואר, סמוכה לסמטת ווקר, מוערכת ב–1.4 מיליון ליש"ט, לעומת 1.0 מיליון ליש"ט ב–2009, לפי אתר הנדל"ן זופלה. דמי השכירות עבור חנות ריקה ברחוב עלו ב–40% בשנה האחרונה, לפי חברת CBRE. השווי של בנייני המשרדים כמעט שילש את עצמו בחמש השנים האחרונות, ודמי השכירות הוכפלו.

קו הרכבת קרוסרייל, שיחבר בין שדה התעופה היתרו למחוז העסקים קנארי ווארף, מושך גם הוא אנשים לאזור. תחנת טוטנהאם קורט רואד נמצאת במרחק 200 מטר בלבד מחנות הגיטרות "ריג'נט סאונדס" ברחוב דנמרק בסוהו, שבה ה"רולינג סטונס" הקליטו את אלבומם הראשון.

התשואות על הנדל"ן באזור עומדות בניגוד למצבם של העובדים בתעשיית המין. "זה לא בסדר העדיפויות של פוליטיקאים לשאול למה נשים עם ילדים במדינה הזאת הולכות לישון רעבות אחרי הקיצוצים ברווחה", אומרת קארי, דוברת בארגון האנגלים למען הזונות. "אנחנו לא שומעים אותם אומרים כלום על כך שיותר נשים נכנסות לזנות בגלל הקיצוצים".

עבור סוהו אסטייטס, הגיע הזמן להתקדם. "אני מכבד 50 שנה של עבודה שעשה פול ריימונד, אבל זה לא משקף את 50 השנים הבאות", אמר ג'יימס. "מה שאני חייב לעשות זה להסתכל על הנכס ולשאול 'האם יש שימוש טוב יותר עבורו?'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?