שיאני הכלכלה השחורה בישראל: בנייה, קמעונות ומכירות רכב

דו"ח של OECD מצא כי היקף הכלכלה השחורה בישראל נמצא במקום טוב באמצע ביחס למדינות אירופה - ברמה נמוכה יותר לעומת איטליה ואוסטריה ■ היקף הכלכלה השחורה בישראל: 6.6% מהתמ"ג - כ-66 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היקף הכלכלה השחורה בישראל מגיע ל-6.6% מהתמ"ג - כך עולה מדו"ח שפורסם על ידי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD). הדו"ח, שמתייחס לנתונים מ-2012 מדרג את ישראל מעל למדינות כמו נורווגיה, קנדה, הולנד, בריטניה ושוודיה מבחינת היקף הכלכלה השחורה. ואולם במדינות כמו צרפת, אוסטריה ואיטליה היקף הכלכלה השחורה גבוה לעומת ישראל.

הדו"ח סיווג את סוגי הכלכלה השחורה בין עסקים רשומים שמעלימים מס - בכוונה או בטעות לבין עסקים שאינם רשומים או שאינם מחויבים ברישום. היקף העסקים הרשומים שמדווחים בכוונה על נתונים שגויים או מצד עסקים שפועלים במחתרת מגיע ל-2.2% מהתמ"ג. היקף הכלכלה השחורה בישראל מצד עסקים שאינם חייבים ברישום מגיע ל-1.4%. היקף הטעויות בדיווח בישראל מגיע ל-3%.

המדינה שבה היקף הכלכלה השחורה כאחוז מהתמ"ג הגבוה ביותר לפי הסקר הזה היתה איטליה, שבה הגיע השיעור ל-17.5%. באיטליה עלה היקף הכלכלה השחורה לעומת הסקר שנערך ב-2005. במקסיקו הגיע שיעור הכלכלה השחורה כאחור מהתמ"ג ל-15.9%. המדינות בעלות שיעור הכלכלה הנמוך ביותר כאחוז מהתמ"ג היו נורווגיה (1%), קנדה (2.2%), בריטניה והולנד (2.3%).

צילום: בלומברג

מחברי הדו"ח ציינו כי הצורך להעריך את היקף הכלכלה השחורה קשור ביכולת לקבוע תחזיות צמיחה למדינות המדוברות וכי שיעור גבוה בהיקף הכלכלה השחורה מעיד על חוסר אמון גבוה במוסדות. ואולם גם מחברי הדו"ח אמרו כי קשה להעריך באמת את היקף הכלכלה השחורה וכי הדבר תלוי גם בהגדרות המשתנות בין המדינות.

לפי הדו"ח, התחומים שבהם היקף הכלכלה השחורה בישראל הם הגדולים ביותר הם בנייה, מכירות קמעונאיות או בתחום מכירות הרכב. בתחום הנדל"ן מגיע היקף הכלכלה השחורה ל-2.3% מהתמ"ג הכולל בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי