חשיפה: חברת גידול הסרטנים הגדולה בעולם קשורה לסחר בעבדים

סירות דיג בהם מעונים ונרצחים עבדים נמנות על הספקיות של חברת CP פודס התאילנדית, המוכרת סרטנים למאכל לקמעונאיות הגדולות בעולם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

עבדים שנאלצים לעבוד ללא תמורה במשך שנים תחת איום מתמיד של אלימות קשה, מנוצלים באסיה במסגרת שרשרת הייצור של מאכלי ים שנמכרים על ידי רשתות קמעונאיות מרכזיות בארה"ב, בריטניה ושאר אירופה, חשף העיתון "גרדיאן".

תחקיר בן שישה חודשים העלה כי מספר גדול של גברים נרכשים ונמכרים כמו בעלי חיים ומוחזקים בניגוד לרצונם על סירות דיג מול חופי תאילנד במסגרת תהליך הייצור של סרטנים למאכל שנמכרים ברשתות מרכולים מובילות ברחבי העולם, בהם ארבע הקמעונאיות הגדולות בעולם: וול-מארט, קארפור, קוסטקו וטסקו.

התחקיר העלה כי חברת CP פודס התאילנדית, המגדלת הגדולה בעולם של סרטנים למאכל, רוכשת מזון לסרטנים שהחברה מגדלת מספקיות שבבעלותם או אשר מפעילים סירות דיג עם עבדים.

גברים שהצליחו להימלט מסירות שנמנות על הספקיות של CP פודס וחברות אחרות תיארו בפני הגרדיאן תנאים מחרידים, משמרות עבודה בנות 20 שעות, הלקאות על בסיס קבוע, עינויים והוצאות להורג. חלקם מאולצים להישאר על סירות הדיג למשך שנים, ולחלקם ניתנו על בסיס קבוע סמים ממריצים ממכרים כדי שיוכלו להמשיך לעבוד. חלקם סיפרו כיצד עבדים עמיתים נרצחו לנגד עיניהם.

15 מהגרי עבודה מבורמה וקמבודיה העידו אף הם כיצד שועבדו. לדבריהם, הם שילמו לאנשי קשר כדי לסייע להם למצוא עבודה במפעלים ואתרי בנייה בתאילנד. אולם במקום זאת הם נמכרו לקברניטי סירות, לעיתים במחיר זעום של כ-400 דולרים.

צילום: בלומברג

"חשבתי שאני הולך למות", סיפר ואתי, נזיר לשעבר מקמבודיה שנמכר מרב חובל לרב חובל. "הם החזיקו אותי קשור בשרשראות, לא היה להם אכפת ממני והם כלל לא נתנו לי מזון... הם מכרו אותנו כמו בעלי חיים, אבל אנחנו לא בעלי חיים - אנחנו בני אדם".

קורבן אחר סיפר כי ראה כ-20 משותפיו לעבדות נרצחים מולו, כאשר אחד מהם נקשר מארבעת גפיו לארבע סירות שונות בלב ים, וגופו נקרע כאשר הסירות התרחקו זו מזו.

"היו מכים אותנו גם כשעבדנו קשה", סיפר אחר. "כל הבורמזים, גם בכל הסירות האחרות, היו קורבנות של סחר בבני אדם. היינו עבדים רבים כל כך שבלתי אפשרי היה לספור את כולם".

CP פודס, חברה על מכירות שנתיות של 33 מיליארד דולר שמשווקת את עצמה בתור "המטבח של העולם", מוכרת מזון לסרטנים מתוצרתה למגדלים אחרים, ומספקת סרטנים קפואים ומבושלים וכן ארוחות מוכנות מראש לרשתות מרכולים בינלאומיים וכן ליצרני מזון וקמעונאי מזון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט