שכר מנכ"ל ג'יי.פי מורגן העלה חמת הרגולטורים – BNP הצרפתי ישלם המחיר

ג'יימי דיימון קיבל העלאה של 74% בשכרו לאחר שהבנק הסכים לשלם 1.7 מיליארד דולר על מעורבותו בפרשת ההונאה של מיידוף; BNP עשוי לשלם קנס של 10 מיליארד דולר על הפרת סנקציות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כאשר מנכ"ל ג'יי. פי מורגן, ג'יימי דיימון, קיבל העלאה של 74% בשכרו בינואר, פריט בהרארה, התובע הפדרלי שבתחום שיפוטו יושבת וול סטריט, זעם. שבועות ספורים קודם לכן הוא אילץ את הבנק לשלם 1.7 מיליארד דולר על מעורבותו בפרשת ההונאה של ברנרד מיידוף. למרות זאת, דיימון נהנה מהעלאה.

כעת, 5 חודשים מאוחר יותר, התסכול של בהרארה מופנה כלפי בנק אחר. בשבועות הקרובים, BNP פאריבה הצרפתי עשוי לעמוד בפני אישומים פליליים וקנס של עד 10 מיליארד דולר על עסקיו במדינות כמו איראן וסודן, עליהן חלות סנקציות. קנס זה יחרוג בהרבה מסכומים ששילמו 6 בנקים אחרים, שחמקו מאישומים פליליים בעבירות דומות מאז נכנס נשיא ארה"ב ברק אובמה לתפקיד ב-2009. יהיה זה הקנס הפלילי הגדול מעולם בארה"ב.

ההחמרה הפוטנציאלית במקרה של BNP נובעת בין היתר מנחישותו של בהרארה להעניש את הבנקים שהתחמקו מעונשים כבדים באמצעות הפחדות כי אכיפה מוגברת עשויה להוביל להשלכות בלתי צפויות, אך גם מהשערורייתיות של התנהלות BNP, ותגובתו האיטית של הבנק לחקירה האמריקאית בשלביה המוקדמים, לדברי שני מקורות המקורבים לנושא. התביעה מכבידה על היחסים בין ארה"ב לצרפת, ונשיא צרפת פרנסואה הולנד צפוי היה להתעמת עם אובמה בפגישה בפריז השבוע, בגין מה שלדבריו מאיים על המערכת הפיננסית של צרפת.

הפרשה מדגימה כיצד הבנק הגדול בצרפת הפך למטרה על הכוונת של הרשויות בארה"ב, במאמציהן להראות כי מוסדות פיננסיים לא אמורים לצפות ליחס מיוחד בפני החוק. דוברי BNP ומשרדו של בהרארה סירבו למסור תגובה לכתבה, שהינה תוצר של ראיונות עם יותר מ-20 אנשים המכירים את החקירה מקרוב. גם מחלקת השירותים הפיננסיים של ניו יורק ומשרד התובע המחוזי של מנהטן המעורבים בחקירה לא מסרו תגובה.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייסצילום: רויטרס

הקשר לדיימון מתחיל בסתיו האחרון, כאשר בהרארה איים להגיש אישומים פליליים נגד ג'יי.פי מורגן, בטענה כי היה על הבנק להיות ביקורתי יותר כלפי חשבונו של מיידוף בבנק. דיימון, מנכ"ל הבנק, נפגש עם בהרארה, וניסה לשכנע את התובע לשקול מחדש את עמדתו. עורכי דין מפירמות עריכת הדין ואכטל ליפטון רוזן אנד כץ וסאליבן אנד קרומוול, טענו כי אף מוסד פיננסי לא יוכל להתמודד עם תביעה פלילית לא פתורה.

בהרארה נכנע והחליט להסכים להסדר שאינו דורש הודאה באשמה, במסגרתו נדרש פיקוח על עמידתו של הבנק בחוק בעתיד. עורכי הדין של ג'יי.פי מורגן ניסו להימנע גם מכך, בטענה כי לא בוצע דבר עבירה.

שבועות ספורים לאחר ההסדר, מה-7 בינואר, דירקטוריון ג'יי.פי מורגן העלה את שכרו של דיימון ל-20 מיליון דולר על עבודתו ב-2013, היפוך של קיצוץ שכר שספג שנה קודם לכן, עקב הפסד הענק בפרשת "הלווייתן מלונדון". הדירקטוריון הצדיק את העלאת השכר בין היתר בשל "הצעדים שנקט לפתרון" הבעיות הרגולטוריות של הבנק.

בהרארה זעם על העלאת השכר ועל ההצדקה שנתן לה הבנק ונקט בצעד לא שגרתי – שליחת מכתב לעורכי הדין של ג'יי.פי מורגן, בו ציין כי ההסדר לא הוביל להשלכות חמורות עבור הבנק או השווקים. דוברי הבנק ועורכי הדין שלו לא מסרו תגובה. בנאום ב-31 במארס, בהרארה גם השמיע תסכולו ברבים. "שגרת משחק צ'יקן הזו, מתחילה להימאס", אמר.

החקירה נגד BNP פאריבה החלה ב-2007, בעקבות דיווח של מודיע על עסקות ספיציפיות, לדברי מקורות המקורבים לחקירה. החשדות נגעו להפרת הסנקציות האמריקאיות על מדינות החשודות במימון פעילות טרור. היה ברור כי התביעה תהיה גדולה, לדברי אחד המקורות. עורך הדין הראשי של BNP באותה עת היה רוברט בנט, דמות ידועה בוושינגטון, שייצג בעבר את נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, בין היתר.

בנט ועורכי דין מהחברות סקאדן ארפס סלייט מיגר אנד פלום וקלירי גוטליב סטין אנד המילון, התמודד עם פרץ שאלות בנוגע לעסקות שבוצעו באמצעות הבנק עבור לקוחות באיראן, סודן ומקומות אחרים. בנט אמר כי הבנק לא היה מודע כי הוא מבצע עבירה, אך כי יבדוק את העניין, אמרו שני מקורות. דוברי שתי חברות עריכת הדין לא מסרו תגובה.

לדברי מקור נוסף, הנהלת BNP בפריז, לא ראתה בעסקותיה לסודן עבירה, כיוון שהן לא עברו על החוק בצרפת או באירופה. נגיד הבנק המרכזי של צרפת, כריסטיאן נויר, הסכים עם הערכה זו בחודש שעבר. BNP אמר לרשויות בארה"ב ב-2009 כי בכוונתו לשתף פעולה עם החקירה, כדי להעיד על רצון טוב.

בעוד משרד התובע המחוזי של מנהטן המשיך בחקירה, בהרארה שכנע את הממונים עליו במשרד המשפטים האמריקאי לאפשר למשרדו, משרד התובע הפדרלי של דרום ניו יורק, לקחת חלק פעיל יותר בחקירה. החל מ-2010, משרדו של בהרארה הצטרפו לתובעים של משרד התובע המחוזי של מנהטן, סיירוס ואנס.

באוגוסט 2012, בנג'מנין לוסקי, רגולטור הבנקאות הבכיר בניו יורק, בשל תסכול גובר מקצב המגעים בתביעת הסנקציות נגד סטנדרד צ'רטרד הבריטי, פירסם מכתב פומבי בו תיאר את העסקות הבעיות ודרש נימוק שימנע ממנו לשלול מהבנק הבריטי את רשיון פעולתו בניו יורק.

התובע פריט ברארה
בנג'מין לוסקיצילום: בלומברג

במשרד התובע המחוזי, בבנק הפדרלי, ובמשרדי המשפטים והאוצר, היה זעם רב על פעולת לוסקי, שלדברי מקורות המקורבים להם באותה עת, הביך אותם וגנב להם את ההצגה. סטנדרד צ'רטרד הגיע להסדר עם לוסקי באותו חודש, והסכים לשלם 340 מיליון דולר ולגייס מפקח חיצוני. רגולטורים נוספים זכו בהסדר קצת יותר קטן 4 חודשים לאחר מכן.

המהלך של לוסקי הגדיל את תחושת הדחיפות בקרב התובעים במקרים אחרים של סנקציות. בהרארה פנה ללוסקי, אותו הכיר כאשר שניהם היו עוזרים לתובע הפדרלי במנהטן, לדברי שני מקורות. לוסקי אמר לבהרארה כי אינו מכוון פעולת מניעה במקרה של BNP – כל עוד ירגיש שהחקירה מתנהלת ברצינות. בהרארה הבטיח ללוסקי כי ינהל את החקירה ברצינות, והביע חוסר נחת מהסדרים קודמים, שנסמכו בעיקר על המידע שסיפקו הבנקים ועורכי דינם, ולא על ממצאי חקירה חיצונית.

החוקרים מצאו במהרה בעיות חדשות ב-BNP – בהן עסקות בעייתיות עם סודן שנמשכו גם ב-2011, לאחר תחילת החקירה, אף ש-BNP דיווח כי הן הסתיימו ב-2009. התובעים שלחו מכתב אזהרה ל-BNP, לפיו הם רואים בפעולותיו חוסר שיתוף פעולה, לדברי מקורות. המכתב זעזע את הנהלת הבנק בפריז, ובאמצע 2013 הבנק גייס את חברת סאליבן אנד קרומוול כעורכי הדין הראשיים בנושא, במקום בנט. החברה החדשה התחייבה לשיתוף פעולה מיידי ומלא. במחצית השנייה של 2013, יו"ר סאליבן אנד קרומוול עצמו, רודג'ין כהן, לקח חלק פעיל בתביעה.

באותה עת, התובעים כבר נטו להגשת אישומים פליליים. מספר העסקות החשדות של BNP עלה על המספר בחקירות סנקציות דומות, לדברי שני מקורות. הבנק גם לא הגיב מהר מספיק לחקירה. לוסקי גם מעוניין להשעות את פעילות הסליקה הדולרית של BNP בניו יורק, לדברי אדם המקורב לנושא. העונש הפוטנציאלי הפך לאחת המחלוקות העיקריות במשא ומתן על הסדר אפשרי.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"