גלובל ויטנס: גלנקור העשירה את דן גרטלר בדרך לזכייה במכרות בקונגו

לטענת הארגון, גרטלר, ידידו של נשיא קונגו, ג'וזף קבילה, נהנה מרווחים גדולים ומהלוואות גדולות מגלנקור; גלנקור וגרטלר מכחישים כי ביצעו פעולות לא הולמות כלשהן

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

גלנקור-אקסטרטה, חברת מסחר הסחורות הגדולה בעולם, העשירה את דן גרטלר, מקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בעשרות מיליוני דולרים, תוך שהיא מעניקה לו הלוואות של יותר מחצי מיליארד דולר, לפי דו"ח של ארגון גלובל ויטנס.

גרטלר, ידידו של נשיא קונגו ג'וזף קבילה, הרוויח, לפי הדו"ח, 67 מיליון דולר מעסקות של גלנקור בקונגו הענייה. גרטלר, בשיתוף עם גלנקור, השתלט על אחד ממכרות הנחושת הגדולים בקונגו. הוא קיבל הלוואה בסך 568 מיליון דולר מגלנקור כדי שיוכל להשתתף, בסדרת עסקות בשנים 2007-2010. לפי גלובל ויטנס, הרווחים של גרטלר מהעסקות, בצורת מזומנים ומניות, תועלו אליו באמצעות חברות במקלטי מס.

הטענות לגבי היקפי העסקות עם גלנקור נחשפו לקראת פגישת בעלי המניות השנתית של גלנקור בשווייץ. גלנקור נתקלה גם בהתנגדות בעלי מניות למינויו של טוני הייוורד, לשעבר מנכ"ל BP, ליו"ר החברה, ובמחאות על היעדר נשים מדירקטוריון החברה.

דן גרטלרצילום: תומר אפלבאום /באובאו י-ם

לדברי לי בולדווין מגלובל ויטנס, "נראה שגלנקור השתתפה ביודעין בעסקות נושאות הפסדים יחד עם ידידו של הנשיא, אדם המרכזי לכל השקעותיה בקונגו. סיכוני השחיתות כאן ברורים. על גלנקור להכיר בהם ולמנות ועדת חקירה עצמאית בנוגע לעסקותיה בקונגו".

בשנה שעברה, ארגון שהקים קופי אנאן, לשעבר מזכ"ל האו"ם, ציין את גלנקור ואת חברת ENRC הבריטית בדו"ח שהעלאה כי קונגו הפסידה 1.36 מיליארד דולר בשנים 2010-2012 כתוצאה מהערכה בחסר של שווי נכסים ממשלתיים.

אך למרות מספר רב של דו"חות בנוגע לפעילותו של גרטלר בקונגו, לא פורסמו עדיין ראיות כי התבצעה עבירה כלשהי. גלנקור וגרטלר מכחישים כל אפשרות לשחיתות, ומכחישים גם כי גרטלר זכה ליחס מועדף ביחסיו עם גלנקור, שעיקרם באמצעות חברות בשם ניקאנור וקטנגה מיינינג, להן היו רשיונות כריית נחושת גדולים בקונגו.

דובר גלנקור אמר כי "כל העסקות של גלנקור עם חברות הקשורות לגרטלר נוהלו בתנאים עצמאיים לחלוטין, ועמדנו בכל דרישות השקיפות הציבורית החלות עלינו". הוא הוסיף כי "גלנקור לא נתנה יחס מועדף לחברות הקשורות לגרטלר על פני בעלי מניות אחרים בניקאנור או קטנגה מיינינג. עסקות אלה היו לחלוטין הולמות".

דובר פלורט גרופ של גרלטר הוסיף: לפלורט היסטוריה ארוכה של השקעה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, והחברה עבדה עם מספר שותפים מסחריים. הלוואות שהעניקה גלנקור לפלורט לרכישת מניות בקטנגה לאורך 5 שנים דווחו במלואן. ההשקעה שלנו במניות קטנגה לא הניבה רווחים לפלורט". עוד הוסיף דובר פלורט כי "בהתבסס על ההשקעה הממוצעת שלנו במניות, מניותינו שוות כיום כ-400 מיליון דולר פחות מששילמנו עבורן. אנו משקיעים לטווח ארוך, ועודנו מחוייבים לפרוייקט, שאנו מקווים בסופו של דבר יניב משרות והכנסות לאזרחי קונגו".

לפי גלובל ויטנס, באוקטובר 2008 ובפברואר 2010, גלנקור מכרה לגרטלר 157 מיליון מניות בקטנגה מיינינג תמורת 52 מיליון דולר, באמצעות אופציות במחיר שהוסכם מראש. במארס 2010, גרטלר מכר 100 מיליון מניות בקטנגה בחזרה לגלנקור תמורת 76 מיליון דולר, עסקה המשקפת רווח במזומן בסך 24 מיליון דולר. הוא הותיר בידיו 57 מיליון מניות בשווי 43 מיליון דולר, לפי הדו"ח. מניות קטנגה צנחו כמעט בחצי מאז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים