מתנה של OECD ליום העצמאות: העוני בישראל גדל ואין שוויון

הארגון פירסם היום דו"ח שהשווה בין נתוני העוני היחסי בין מדינות הארגון שמצא כי ישראל מובילה בזינוק בעוני – שגורם לעלייה באי שוויון

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל פישר
ישראל פישר

דו"ח חדש של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) מעניק לישראל מתנה לא נחמדה לקראת יום העצמאות. בדו"ח שבחן את השוויון הכלכלי בין המדינות וכיצד ניתן להגדיל את הצמיחה המכלילה מוצגת ישראל כלא שוויונית, בעלת שיעור ילדים עניים גבוה ובעלת קשיים בשמירה על הקשר עם האזרח.

הדו"ח החדש של OECD טוען כי "האי-שוויון, שנמצא עכשיו ברמות הגבוהות ביותר זה עשורים במדינות רבות – פוגע בצמיחה הכלכלית וברווחה. אבל המדיניות שאמורה להילחם בפער המתרחב בין עשירים לעניים תצליח רק אם יתייחסו אל מעבר להכנסות ויתחשבו גם בנושאים כמו חינוך איכותי, טיפול רפואי ותשתיות ציבוריות".

"צמיחה כלכלית היא לא מטרה בפני עצמה. טיפול בטבע הרב-ממדי של האי שוויון וההשפעות שלו על האוכלוסיות השונות חשוב בשביל צמיחה מכלילה".

הדו"ח טוען באופן חד משמעי כי הנהנים העיקריים מהצמיחה הכלכלית במדינות הארגון הם העשירים. "ההכנסה הממוצעת של 10% העשירים באוכלוסייה במדינות OECD היתה גבוהה פי 9.5 פעמים לעומת 10% העניים ביותר ב-2010. לפי 25 שנה היתה ההכנסה של 10% העשירים ביותר גבוהה פי 7 לעומת 10% העניים".

מבחינת האי שוויון במדינות הארגון עולה כי ישראל מוקמה בסוף העשור הקודם במקום החמישי אחרי צ'ילה, מקסיקו טורקיה וארה"ב. המדינות השוויוניות ביותר לפי מדד ג'יני להכנסה פנויה היו נורווגיה ודנמרק.

בארה"ב, שבה האי שוויון עלה לכותרות, ה-1% העשיר באוכלוסייה נהנה מ-47% מסך הצמיחה בהכנסות בין 1976 ל-2007, בהשוואה ל-37% בקנדה וכ-20% באוסטרליה ובבריטניה. "הפער בין העשירים לעניים התרחב במהירות גבוהה אפילו יותר מאז המשבר הכלכלי", קובע הדו"ח. ואולם בישראל לא נרשם שינוי משמעותי מהבחינה הזו בין 2007 ל-2010. כצפוי, המדינות שנפגעו הכי הרבה מעלייה באי שוויון בהכנסה הפנויה היו מדינות אירופיות שסבלו מזינוק בשיעור האבטלה כמו ספרד ואירלנד. לפי הדו"ח, בחלק ממדינות הארגון מעמד הביניים הצטמק כתוצאה מהעלייה באי שוויון.

לפי הדו"ח, ישראל מובילה במדד העוני יחסי, כלומר שיעור האנשים באוכלוסייה שמשתכרים פחות מ-50% מהשכר החציוני בכל מדינה, עם שיעור שחוצה את רף ה-20% מהאוכלוסייה. המדד משווה את המצב ביחס לאמצע ומראה גם כי בישראל נרשם הזינוק החד ביותר בעוני יחסי בקרב מדינות הארגון. ישראל מחזיקה גם במקום הראשון המפוקפק בבחינת שיעור הילדים העניים עם כמעט 30%.

ואולם הדו"ח נותן כי גידול בעוני היחסי לא חייב להעיד גם על גידול באי שוויון – טענה שנמצאת כלא נכונה ביחס לישראל. ישראל מובילה בגידול בשיעור העוני בין אמצע שנות ה-90, אך נרשמה בישראל גם עלייה באי שוויון הכולל ובפער בין עניים לעשירים. בארבע מדינות בלבד בקרב מדינות OECD, כולל ישראל, צ'ילה, טורקיה ומקסיקו, שיעור העניים העובדים גבוה מ-14%. ממוצע העניים העובדים ב- OECD היה 8% בלבד.

הדו"ח גם חושף את הקשר שבין הכנסה לחינוך ולבריאות. לפי נתונים מ-14 מדינות ב-OECD, אנשים שבגיל 30 היו בעלי חינוך איכותי חיו בממוצע שש שנים יותר מעמיתיהם בעלי חינוך נמוך. בישראל, לעומת זאת, הפערים במערכת הבריאות היו נמוכים יחסית.

לקינוח, מסכם הדו"ח את השימוש באמצעים דיגיטליים לטובת תקשורת עם המגזר הציבורי. לפי הדו"ח, שיעור הקשישים בני 65-74 שמתקשרים עם המגזר הציבורי באמצעים דיגיטליים הוא נמוך במיוחד בישראל, אך גם הנגישות של צעירים לתקשורת עם הממשלה נמוכה במיוחד, ואחרי ישראל מפגרות בנושא הזה רק צ'ילה ואיטליה.

הדו"ח מציג מהן ההשלכות של הפערים הכלכליים בין האוכלוסיות ומציג כיצד ניתן לטפל בבעיה וכיצד צריך להתייחס לקבוצות שונות באוכלוסייה. בין היתר, ממליץ הדו"ח על הסרת חסמים בפני תחרות מקומית וזרה כמו גם על עידוד בתוכניות תעסוקה שיכולות להעלות את רמת ההכנסה של המעמד הבינוני והנמוך. הדו"ח גם קבע כי צמצום הקצבאות למובטלים יפגע בהכנסה הפנויה שלהם ולא יתמרץ אותם בהכרח למצוא עבודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר