על הרצפה – המין בסכנת הכחדה של הסוחרים בבורסת שיקגו

הסרט Floored מציג מין בסכנת הכחדה - הסוחרים חובבי האדרנלין של בורסת שיקגו, שחוששים, כמו בעלי מקצועות רבים, מהמחשבים שתופסים את מקומם

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

Floored - "על הרצפה" בתרגום חופשי הוא סרט תעודי שמתאר את החיים בקומת המסחר (המכונה רצפת המסחר) בבורסת הסחורות של שיקגו. הסרט, בבימויו של ג'יימס אלן סמית, יצא ב-2009, זמן לא רב לאחר שיאו של המשבר הפיננסי. הסרט מתאר עולם הולך ונעלם, של תרבות הסוחרים – "זה כמו ספורט" אומר אביו של אחד הסוחרים לבנו הקטן שגדל ורוצה להיות גם הוא סוחר. "זו לא עבודה נורמלית, אין תוכנית בריאות, אין פנסיה, הכל עליך", אבל אחרי שטועמים מהכסף, "לא רוצים לחזור לתאגידים".

הבאזז שמעורר המסחר הזה עבור ה-pit traders, הסוחרים בזירה, נובע לא רק מההימור על כסף וסחורות שהסוחרים לא רואים אותם בעיניים בכלל, אלא מהפן הפיזי שלו הטוטאלי כל כך, שבשעות הצפופות ביותר "יכולת לעמוד בין הסוחרים האחרים ולהרים את הרגליים מהרצפה ולא ליפול".

זהו סיפורם של אנשים שלא יוצאים לחופשה כי הם חוששים להפסיד הכנסה – העוזרת הזוטרה של אחד הסוחרים מרוויחה יותר כסף מדי חודש מאשר אחיו שהוא מרדים בניתוחי קרדיולוגיה. "זה לא מה שאתה מרוויח אלא מה שאתה לא מפסיד", אומר אחד הסוחרים, שסיפר איך חקר בתחילת דרכו את הסוחרים המצליחים איך אפשר להתמודד עם הלחץ והפחד מההפסד.

אולם זהו גם סיפורם של אנשים מכורים למקצוע שהולך ונעלם מהעולם – אומנות שהולכת ומוחלפת על ידי מסחר אלקטרוני ומחשבים מהירים הרבה יותר.

באחד הקטעים היותר נוקבים בסרט, נעדרת השחקנית הראשית – רצפת המסחר. אנחנו רואים סוחר מהדור החדש יושב מול שלל מסכי מחשב, בחדר שקט, ומדבר בקול מדוד ומונווטוני. הוא מסביר כיצד המודלים הממוחשבים הוציאו מהעבודה את הנשמה שלה – "הבעיה שקשה לשלוט ברגשות במסחר. אין צורך ברגשות. הם כבר מובנים לתוך המודל הממוחשב, כדי שאפשר יהיה לשלוט בהפסדים". המחשבים האלה, טוענים הסוחרים הוותיקים, פועלים בניגוד להיגיון של השוק, ולכן אי אפשר לשחק נגדם.

פסיכולוגים עובדים עם סוחרי הרצפה בניסיון לאפשר להם להסתגל להיות "סוחרים של הקומה למעלה" – שעובדים מול המחשבים. היא מתארת אנשים שחושבים שהחיים שלהם נגמרו, שמפחדים מהמחשבים שלוקחים להם את העבודה ומשקפים בכך פחדים הרבה יותר רחבים שקיימים כיום בעולם העבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם