שליחות קטלנית - המציאות |

היום שבו הרובוטים יגנבו לכם את מקום העבודה

חדירתם של הרובוטים לכל תחומי החיים תשנה את האופן שבו אנשים מסתכלים על טכנולוגיה - וגם את שוק העבודה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

רובוטים הגיעו לעולם כמכשיר ספרותי שדרכו יכלו הסופרים ויוצרי הסרטים של תחילת המאה ה–20 לחקור את התקוות והחששות שלהם מהטכנולוגיה, בשעה שעידן המכוניות, הטלפונים והמטוסים צבר תאוצה במהירות מסחררת. מ"מטרופוליס" של פריץ לאנג ו"אני, רובוט" של אייזק אסימוב ועד ל"וול-E" וסרטי "שליחות קטלנית", ובאינספור סרטים אחרים, הם הצליחו ללא ספק במשימה.

מאז שעברו מהדף והמסך לחיים האמיתיים, הרובוטים בינתיים די איכזבו. הם עושים חלק מהדברים שבני אדם לא יכולים לעשות בעצמם, כמו חקר המאדים ודברים אחרים שאנשים לא רוצים לעשות, כמו ניטרול פצצות שלא התפוצצו או שאיבת אבק מהרצפה (כ-10 מיליון שואבי אבק רובוטיים מסתובבים על שטיחים ברחבי העולם). הם יעילים מאוד בפרטים הקטנים של הייצור, אבל רובוטים מהימנים - במיוחד אלה שנחוצים לעבודה מעבר לכלובי הבטיחות של רצפת הייצור - קשה יותר לפתח, ורובוטים עדיין טיפשים למדי. אף שהם מרתקים אנשים, הם עדיין לא הותירו חותם רב על העולם.

כל זה עומד להשתנות. הצמיחה המהירה בכוחם של שבבי סיליקון, חיישנים דיגיטליים ותקשורת בפס רחב, משפרת את הרובוטים בדיוק כפי שהיא משפרת כל מיני מוצרים אחרים. יש כאן שלושה גורמים שמשחקים תפקיד.

הראשון הוא שמחקר ופיתוח של רובוטיקה נהיים קלים יותר. בזכות סטנדרטים משותפים חדשים, קל יותר להעביר רעיונות טובים מפלטפורמת רובוט אחת לאחרת. משמעות הידע הנצבר היא שבניית פלטפורמות כאלה נהפכת לזולה יותר. קשה היה לדמיין לפני עשר שנים רובוט כמו בקסטר של חברת Rethink Robotics, עם שתי זרועות וממשק תכנות אינטואיטיבי פשוט מאוד. כיום אפשר לקנות כזה רובוט ב–25 אלף דולר.

מתוך הסרט שליחות קטלניתצילום: בלומברג

הגורם השני הוא השקעות. החדשות הגדולות ביותר של 2013 בתחום הרובוטים היו שגוגל רכשה שמונה סטארט־אפים מבטיחים של רובוטים. תוכנית הרובוטים של גוגל ממומנת היטב, מובלת על ידי אנדי רובין, מי שעומד מאחורי מערכת ההפעלה אנדרואיד ובעלת גישה למומחים בעלי שם עולמי למחשוב ענן ובינה מלאכותית, שניהם נושאים רלוונטיים מאוד. התוכנית הזו מבטיחה משהו מדהים - אם כי איש מחוץ לחברה לא יודע מהו. גם אמזון מהמרת על רובוטים, הן להפיכת מחסניה לאוטומטיים והן לביצוע משלוחים באמצעות מזל"טים. בדרום קוריאה ובמקומות אחרים חברות משתמשות בטכנולוגיית רובוטים לתחומים חדשים של ייצור, ונושאות עיניהן גם לתחום השירותים. יזמי הון סיכון רואים כיום סיכוי טוב הרבה יותר מבעבר לאקזיט של סטארט־אפ רובוטים.

הגורם השלישי הוא דמיון. בשנים האחרונות, חברות חכמות הגו דרכים חדשות לגרום לרובוטים לשמש כתאורנים ומחזיקי מצלמות על סטים של סרטים (את "כוח משיכה" לא ניתן היה לצלם ללא רובוטים שמזיזים את המצלמות והתאורה) ומתקיני פנלים במפעלי אנרגיה סולארית.

הרובוטים ייהפכו 
לשוק המוני

בעתיד יותר אנשים יבינו איך אפשר לשלב תכונות רובוטיות כמו דיוק גבוה, תגובות מהירות או ניידות עצמאית בעסק רווחי. בסופו של דבר חלקם גם יפתחו שוק המוני. רובוטים אוויריים, או מזל"טים, עשויים להיות החלוצים כאן. הם יאפשרו לחקלאים לקצור את היבול בדרכים חדשות, יתנו לאזרחים, עיתונאים ורשתות שידור זוויות ראייה חדשות על אירועים גדולים כקטנים, יעקבו אחרי התנועה ואחרי שריפות, יחפשו תשתיות שזקוקות לשיפוץ ויעשו עוד הרבה דברים.

כצרכנים ואזרחים, אנשים ירוויחו הרבה מעלייתם של הרובוטים. פחות ברור אם ירוויחו מכך גם כעובדים, היות שהיכולות של הרובוטים עלולות להפוך חלק מכוח האדם האנושי לחסר תועלת. הרובוטים טאג (tug) של חברת אתאון, שמשנעים עגלות בתי חולים ממקום למקום, מוכנים להשתלט על רוב העבודה שסבלים עושים כיום. רובוטי המחסנים של חברת קיווה מאפשרים לאמזון לשלוח יותר חבילות עם פחות עובדים. מכוניות ללא נהג עשויות להחליף את מיליוני האנשים שעובדים מאחורי ההגה כיום.

בדיוק כפי שהתעסוקה בחקלאות, שסיפקה בעבר כמעט את כל המשרות, מהווה כיום רק 2% מהתעסוקה במדינות העשירות, כך גם המשרות של ימינו בענפי הייצור והשירותים עלולות להיאלץ להיכנע בפני צבא הרובוטים. השאלה אם האנושות תמצא דרכים חדשות להשתמש בכוח האדם שלה, או שהעתיד יביא עמו יותר פנאי מאולץ היא עניין שמעורר דיון בקרב כלכלנים מודאגים. כך או כך, הרובוטים בוודאי יקבלו על כך את הקרדיט – או את האשמה.

הכישורים של הרובוטים יילקחו בשלב מסוים כמובנים מאליהם. מכוניות שנוהגות את עצמן, רצפות שמתנקות אוטומטית וציוד שנוסע לבד ברחבי בתי חולים ומשרדים ייראו טבעיים. התשתיות הרובוטיות של הדברים האלה ייהפכו לבלתי נראות. אולם הרובוטים לא רק יפיחו חיים בסביבה חסרת חיים. הם גם ישכנו בה לצד אדוניהם וימלאו את צורכיהם. חלקם, כמו בקסטר, יסייעו לייצר ולהזיז דברים, חלקם יתנו טיפול, וחלקם רק ישמשו לצורכי נוחות או להפגת הבדידות. רובוט יפני שנראה כמו גור של כלב ים, שמגיב בצורה נעימה למגע ויכול להבחין בקולות, עוזר כבר כיום לחולי דמנציה מבוגרים.

הרובוט אמיו 2 בזמן הדגמה במטה היטאצ'י בטוקיו. הרובוטים מרתקים אנשיםצילום: Bloomberg

ככל שהרובוטים יהיו בולטים יותר, כך הם יסייעו יותר לאנושות לדון בשאלות כמו אלה שהוצגו לראשונה בספרים. האם חשוב שבמלחמות יילחמו בני אדם שיכולים לחוש רחמים ולסלוח, ובכל זאת מסוגלים להיות אכזריים מעבר לכל הדרישות הטקטיות (בארה"ב מתנהל כבר עכשיו דיון בשאלה אם לטייסי מל"טים מגיע עיטור)? האם זה משנה אם הרגש הנעים האחרון שמקבל אדם מגיע ממכונה? מה הופך את המאמץ האנושי לטוב יותר אם עבודתם של בני אדם ברוב המקרים היא רק תוספת לדרישות הבסיסיות?

אנשים, חברות וממשלות מתקשים לדון במטרה האולטימטיבית של השינוי הטכנולוגי כשהוא מופשט. האבחנות הנהדרות של אסימוב והאחרים היו שקל יותר לשאול שאלות כאלה כשהטכנולוגיה מואנשת: כשאפשר להסתכל לה בפנים.

כמו אסטרונאוטים שמסתכלים אחורה אל כוכב האם, כך יכולים גם הרובוטים לשמש לא רק כעובדים ושותפים, אלא כספקים של זוויות ראייה חדשות - על אחת כמה וכמה כשהאנשים שמסתכלים עליהם רואים את הרובוטים מביטים לאחור, כפי שיום אחד הם יעשו, עם משהו שדומה להבנה.

בטויוטה בני האדם משתלטים על תפקידי המכונות | בלומברג

בתוך המפעל הוותיק ביותר של טויוטה, יש פינה שבה השתלטו בני אדם על תפקידם של רובוטים. זהו החזון של מיצורו קוואי. "עלינו לחזור ליסודות, לחדד את הכישורים הידניים שלנו ולפתח אותם עוד יותר", אומר קוואי, שעובד בטויוטה 50 שנה ומונה על ידי הנשיא אקיו טויודה לקדם את עבודת הידיים במפעלי החברה. "כשהייתי עובד מתחיל, המנוסים כונו אלילים, והם ידעו לעשות הכל".

האלילים האלה חוזרים עכשיו למרכז הזירה בטויוטה, חברה שהכתיבה במשך זמן רב את החדשנות בתחום הרכב ומעבר לו. הצעד הבא של טויוטה הוא בניגוד למגמה המצופה בעידן האוטומציה: בני אדם נוטלים את תפקידן של המכונות במפעלים ברחבי יפן, כדי שעובדים יוכלו לפתח כישורים חדשים ולפתח דרכים לשיפור קווי הייצור ותהליכי בניית המכוניות. המהלך הזה הוא חלק מהמהפך שמחולל טויודה בחברה שייסד סבו, לאחר שהתחייב להחזיר לה את האיכות והיעילות.

החשיבות של המהלך הזה בולטת על רקע הפרשה שבה הסתבכה ג'נרל מוטורס (GM) האמריקאית, שנאלצה להחזיר מיליוני מכוניות לתיקון (ריקול) לאחר שהתגלתה תקלה במתג ההתנעה שהובילה, ככל הנראה, ל–13 מקרי מוות.

רובוט מנטרל פצצה בניירובי, קניהצילום: AP

כשהם לומדים כיצד לייצר חלקי מכוניות מאפס, סופגים העובדים החדשים של טויוטה ידע שלא היו מקבלים אם היו רק אוספים את החלקים האלה מארגזים ופסי ייצור או לוחצים על כפתורים במכונות. במפעלי טויוטה ברחבי יפן אפשר ליישם את הידע הזה כדי לתכנת מחדש מכונות כך שתיוצר פחות פסולת ותהליך הייצור ישתפר, אמר קוואי.

באזור שעליו מפקח קוואי באופן ישיר במפעל של טויוטה בהונשה, העובדים מייצרים באופן ידני גלי ארכובה במקום להשתמש במכונה שתעשה זאת. העבודה הידנית הובילה לחידושים כמו הפחתת כמות הגרוטאות וקיצור קווי הייצור ב–96% מאורכם לפני שלוש שנים.

אף שקוואי עדיין לא רואה בעיני רוחו את היום שבו העובדים ייפטרו מהרובוטים לחלוטין, הוא הכניס הרבה קווי ייצור שמוקדשים לעבודה ידנית בכל אחד ממפעליה של טויוטה ביפן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון