רואנדה: מאומללות ורצח עם למרכז היי־טק ויעד השקעה

רצח העם שהתרחש לפני 20 שנה צילק את רואנדה ■ כעת, עם צמיחה שנתית ממוצעת של 8%, מודרניזציה מהירה וממשלה שנוקטת ביד ברזל למיגור השחיתות ומשקיעה בחקלאות וטכנולוגיה - המדינה מנסה לדלג ישירות מכלכלה חקלאית למרכז היי־טק, ונהפכת ליעד השקעה אטרקטיבי לממשלות זרות ולחברות בינלאומיות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בקומה 12 של מגדל קיגאלי סיטי, בניין משרדים מודרני מזכוכית בשולי אחת הגבעות המפורסמות של עיר הבירה של רואנדה, המאמץ האחרון בניסיון להפוך את הכלכלה הכפרית והזעירה למרכז של פיננסים והיי־טק מנסה למצוא את שיווי המשקל שלו.

בורסת סחורות, מצוידת ב–12 מסופים ובתוכנה המתקדמת ביותר, שסופקה על ידי נאסד"ק, ערכה כאן בשנה האחרונה שש מכירות פומביות. המיזם אמנם נמצא בחיתוליו, אבל עוזר להבין כיצד אומה ללא משאבי טבע הצליחה לצמוח בקצב כה מהיר בשנים האחרונות. "התחושה היתה שזה יכול לשרת את האזור, ואולי לשמש מקפצה לשאר אפריקה", אמר פול קוקובו, מנכ"ל בורסת הסחורות איסט אפריקה.

השילוב של שאיפות פוטנציאליות גדולות במיוחד עם בעיות מתמשכות כמו פערי הכנסות גדולים, הוא אופייני לסיפור של אפריקה המשגשגת - וצד את עיניהם של ממשלות זרות ותאגידים בינלאומיים כאחד, ככר פורה לעסקים. קרן המטבע הבינלאומית מסרה כי הצמיחה הכלכלית באפריקה שמדרום לסהרה תגיע ל–6.1% השנה, לעומת 3.7% ברחבי העולם.

קיגאלי, בירת רואנדה. שיעור העניים ירד, תוחלת החיים עלתהצילום: AFP

מבקרים טוענים שהמספרים הגבוהים האלה הם בעיקר תוצאה של מכירת רזרבות נפט וגז או מתכות ומינרלים רבי־ערך, ושהרווחים חולקו בין חשבונות במקלטי מס שפתחו הפלוטוקרטים של אפריקה לקונגלומרטים זרים.

לדברי אנליסטים, רואנדה מציעה מודל אלטרנטיבי. זוהי מדינה שבה הכלכלה צמחה מדי שנה בשיעור ממוצע של כמעט 8% בארבע השנים האחרונות בגלל יעילות חקלאית גוברת, תיירות והוצאות ממשלתיות על תשתיות ודיור. למרות שאוכלוסיית המדינה מונה רק כ–11 מיליון נפש, חברת הייעוץ A.T קירני בחרה בשבוע שעבר ברואנדה כשוק האטרקטיבי ביותר באפריקה לקמעונאים, במסגרת מדד הפיתוח הקמעוני באפריקה - הראשון שיצא אי־פעם.

"אף אחד לא היה יכול לעשות תוכניות טובות יותר מאלה שהיו להם ב–20 השנים האחרונות", אמר מייקל לאלור, שותף בכיר במרכז העסקי EY אפריקה שביוהנסבורג. לאלור לא מדבר במקרה על 20 שנה - זוהי נקודת האפס לתחיית רואנדה. ליד משרד האוצר כאן ניצבת אנדרטת זיכרון עם להבה סגולה קטנה, שמוקדשת לרצח העם ב–1994 ומשמשת תזכורת לדחיפות שמניעה את המאמצים הכלכליים. נשיא רואנדה, פול קגאמה, הצדיק את אחיזת הברזל שלו בשלטון בכך שזה עוזר למנוע אי־יציבות. העלאת רמת החיים, מנגד, תרמה להשקטת המתיחות החברתית.

"במונחי מודל כלכלי, אני חושב שזאת דוגמה טובה לשאר אפריקה", אמר אמאדו סיי, עמית בכיר במיזם אפריקה צומחת במכון ברוקינגס. "לכל אחד יש חזון, אבל הם הצליחו". לדבריו, רואנדה עקפה את רוב המדינות באזור במונחי הקטנת חובות, דיכוי אינפלציה וצמיחה. "החיסרון היחיד שאני רואה", הוא מוסיף, "הוא ההיבט הפוליטי של זה".

שואפים לעבור 
לכלכלת ידע

רואנדה תלויה באופן עמוק בסיוע זר, שקוצץ לאחר שארה"ב האשימה את המדינה בעידוד התקוממות במדינה השכנה, קונגו. הבנק העולמי הזהיר בשנה שעברה כי הפגיעה בסיוע "מטילה צל על התחזית הכלכלית של רואנדה".

כעת, יותר מאי־פעם, רואנדה נמצאת במרדף אחר משקיעים - במקום אחר תורמים. באפריל 2013 מכרה המדינה 400 מיליון דולר באג"ח למשקיעים בעולם, חלק משנת שיא עבור אג"ח אפריקאיות, שהדגישה כיצד יבשת שפעם היתה ידועה בשמיטת חובות מצאה עולם שלהוט לקחת ממנה נתח.

ההאטה בסין, צמצום תכנית התמריצים של הבנק הפדרלי בארה"ב ובריחת ההון משווקים מתעוררים פגעו בחלק מהרווחים ביבשת. אבל כמה אנליסטים אומרים שמצבה של רואנדה טוב מאשר מדינות רבות, והיא ממשיכה לרשום עלייה ברמת החיים.

רואנדה הקטינה את שיעור האנשים מתחת לקו העוני מ–59% מהאוכלוסייה ב–2001 ל–45% ב–2011. שיעור האנשים שחיים בעוני קיצוני במדינה נופל בקצב מהיר. תוחלת החיים, ידיעת קרוא וכתוב, שיעור ההרשמה לבתי ספר יסודיים וההוצאות על שירותי בריאות גדלו בשנים האחרונות. מתחת למגדל קיגאלי סיטי, גגות הפח החלודים בבנייני קומה וקומתיים רעועים מעידים על האתגר של רואנדה. מעבר לגבולות העיר, 90% מהאוכלוסייה עדיין מועסקת בחקלאות - גידול בננות, תפוחי אדמה ועוד, הרוב לצריכה עצמית.

רואנדה מקווה להפוך למרכז טכנולוגיית מידע עבור 135 מיליון איש במזרח אפריקה. המדינה רושתה ביותר מ–1,600 ק"מ של כבלים אופטיים, ובשנה שעברה הממשלה חתמה על עסקה להקמת רשת דור רביעי שתכסה 95% משטח המדינה. "החזון האסטרטגי מאחורי זה הוא כלכלת ידע", אומר ז'אן פילבר נסנגימאנה, השר הממונה על צעירים וטכנולוגיית מידע. "אנחנו רוצים לעבור מבסיס חקלאי לבסיס ידע, ולדלג מעל בסיס התעשייה".

לרואנדה יש תחרות קשה. בקניה התפתחה סצנת סטארט־אפ משגשגת, שכוללת משרדים של גוגל, אינטל ומיקרוסופט, וגם שוק צרכני גדול יותר, שמושך חברות זרות. אבל הכבישים הפנויים והיעדר הפשע האלים הופכים את קיגאלי למושכת יותר, בהשוואה לרחובות ניירובי הפקוקים והמסוכנים יותר.

ממשלת רואנדה אסרה על שימוש בשקיות פלסטיק כדי להפחית את הזיהום - חוק שזכה לסיקור בולט בעולם. נהגי מוניות על אופנועים חובשים וסטים ממוספרים וקסדות רזרביות לנוסע נוסף, ללא יוצא דופן. כחלק ממגמת המודרניזציה, הממשלה הרסה עשרות אלפי בקתות. כדי לבלום את הגידול באוכלוסייה, היא מציעה עיקור בחינם, וגם פתחה במבצע רחב היקף לניתוחי מילה כדי להפחית את מספר הנדבקים בנגיף האיידס.

תמונות במוזיאון לזכר רצח העם ברואנדהצילום: REUTERS

"סביבה פוליטית מאוד אוטוריטרית"

אלטרה פאולטו, אנליסטית בחברת הייעוץ למודיעין עסקי קונטרול ריסקס מלונדון, אמרה כי בעוד שהאכיפה הנוקשה ליציבות ויעילות במדינה יכולה למשוך השקעות, היא עשויה גם להיות חרב פיפיות. הממשלה, למשל, השתלטה על קניון מרכז הסחר בקיגאלי, לאחר שהבעלים העיקרי יצא לגלות בדרום אפריקה. לדברי פאולטו, "זאת סביבה פוליטית מאוד אוטוריטרית. לא תמיד מכבדים פה חוזים".

ארגוני זכויות אדם ממשיכים לתקוף את הממשלה על מדיניות של דיכוי פוליטי. המדינה כבר מנהלת סכסוך דיפלומטי מתוקשר עם דרום אפריקה, בשל התקפות על מתנגדי משטר ברואנדה שמתגוררים בה, כולל רציחת אחד מהמרגלים הבכירים לשעבר של רואנדה, שמת בחניקה בינואר בחדר בבית מלון ביוהנסבורג. בינתיים, ארגונים לא ממשלתיים שמתמקדים בפיתוח שיבחו את הרפורמות הכלכליות במדינה, והבנק העולמי מעניק למדינה ציונים גבוהים על קלות עשיית עסקים - מקום 32 מ–189 מדינות. הבנק גם הציב את רואנדה מעל ארה"ב בדירוג קלות פתיחת עסק חדש.

"לפתוח עסק זה פשוט", אמרה קלריס איריבגיזה, אחת ממייסדות חברת הטכנולוגיה HeHe. לדבריה, לקח להם יום להקים את החברה, בעלות של פחות מ–40 דולר. ניתן להשיג סיוע מגורמים ממשלתיים במדיה חברתית. "הרבה יותר קל כיום ליצור קשר עם שר מאשר בזמן שהתחלנו", אמרה איריבגיזה, שעובדת בחלל משותף שנקרא "המשרד" לצד יזמים צעירים, "פשוט צייצתי להם בטוויטר וקיבלתי תגובה".

"כמו בורסת הסחורות, גם בורסת המניות של רואנדה, שנפתחה ב–2011, עדיין מחפשת את דרכה. פייר סלסטין רוובוקומבה, 39, מנכ"ל הבורסה ולשעבר ברוקר בניו יורק, חזר ב–2004 לרואנדה, שם עבד בתחילה בבנק המרכזי.

"התחלנו מדף חלק לפני תשע שנים", אמר רוובוקומבה על הבורסה. "שלוש שנים אחרי שהתחלנו, רק שתי חברות מקומיות, מבשלת בראלירווה ובנק אוף קיגאלי, ביצעו הנפקות". אך, לדבריו, מדד המניות הרואנדי עלה ב–44% בשנה שעברה - וזה סימן שהבורסה, כמו המדינה, נמצאת בכיוון הנכון. לדברי רוובוקומבה, שיושב בקומה השנייה של מגדל קיגאלי סיטי, "יש לנו סדר. זאת מדינה שהחוק שולט בה".

כמה קומות מעל, יושב ארה נאשרה, 27, מנהל קריאייטיב של זילנקיו קריאייטיבו, ועובד על אתר מימון המונים דומה לקיקסטארטר בשם eNkunga, ששואף לרתום כסף המועבר דרך טלפונים סלולריים ברואנדה. הטכנולוגיה אולי חדשה לרואנדה - אבל הקונספט ותיק. "תרומות של הקהילה הן הדרך שבה אנשים רושמים את הילד שלהם לאוניברסיטה או מממנים חתונה", הוא אומר. מאחוריו משתרעת העיר, עם בנייני משרדים חדשים שצצים במרכזה. "זאת הדרך הישנה - שעוברת חידוש", הוא אומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה