עשר דרכים שבהן המשבר באוקראינה ישנה את העולם

מפת האנרגיה משורטטת מחדש, נאט"ו קמה לתחייה וארה"ב זוכה מחדש בתואר "מנהיגת העולם החופשי" ■ המתיחות בין רוסיה לקהילה הבינלאומית משנה את העולם באופן מרחיק לכת

רויטרס
פול טיילור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס
פול טיילור

בזמן שמוסקווה והמערב נמצאים במבוי סתום בנוגע לסיפוח חצי האי קרים לרוסיה, ומסתכנים בהתפשטות לרפובליקות סובייטיות לשעבר ומעבר להן, הנה עשר דרכים שבהן המשבר באוקראינה עשוי דווקא לשנות את הגישות והמדיניות ברחבי העולם.

1. רוסיה נעלמת: תפקידה של רוסיה בעניינים בינלאומיים מתפוגג, לפחות באופן זמני. מוסקווה הוצאה בפועל מקבוצת שמונה המעצמות המתועשות (G8). הבקשות שלה להצטרף לארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) ולסוכנות האנרגיה הבינלאומית הוקפאו. כל הוועידות המערביות בהשתתפות רוסיה בוטלו עד להודעה חדשה.

ניסיונותיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להשתמש בקבוצת ה-BRICS של הכלכלות המתעוררות כדי להפחית את הבידוד של רוסיה מהמערב כשלו בגלל אי הנוחות של הסינים וההודים לנוכח התקדים של קרים לעומת הסכסוכים על טיבט וקשמיר. הודעה משותפת של ה-BRICS גינתה את הסנקציות אך לא הזכירה את קרים או אוקראינה.

קייב, בירת אוקראינה

2. התחייה של נאט"ו: בדיוק כשנראה שהיא מאבדת את הרלוונטיות שלה על רקע התקרבות המשימה באפגניסטן לסיומה, הברית הצבאית שמובילה ארה"ב חוזרת לעניינים. עליה בסיורים האוויריים המשותפים ומשחקי מלחמה המציבים את הדגל בפולין ובמדינות הבלטיות חזרו לסדר היום. וורשה רוצה פריסה מהירה יותר של מערך ההגנה מטילים של ארה"ב במרכז אירופה.

בעקבות לחץ של ארה"ב, כמה מדינות אירופיות עשויות לשקול מחדש את הקיצוצים בתקציבי הביטחון שלהן. שוודיה ופינלנד הנייטרליות, אשר רואות כעת את רוסיה שוב כאיום פוטנציאלי, עשויות להגביר את מאמצי הביטחון שלהן ולהדק את שיתוף הפעולה שלהן עם נאט"ו.

3. גיוון באנרגיה: מפת האנרגיה של אירופה משורטטת מחדש עם הצעדים המואצים להפחית את התלות בנפט והגז הרוסים. מדינות האיחוד האירופי צפויות לבנות יותר מסופי גז טבעי נוזלי, לשדרג רשתות צינורות וחשמל ולהרחיב את אספקת הגז הדרומית מגיאורגיה וטורקיה לדרום ומרכז אירופה.

האיחוד האירופי מקבל שליש מהנפט והגז שלו מרוסיה, ו-40% מהגז הזה מוזרם דרך אוקראינה. אירופה אולי תצטרך עכשיו להשתמש בעתודות פצלי הגז שלה ולהרחיב את האנרגיה הגרעינית שלה, למרות החששות הנוגעים לאיכות הסביבה. "אני רואה סכנה בשימוש ביותר אנרגיה גרעינית, שהיא כמובן נטולת פחמן דו חמצני, וזה גם חלק מהדיון, אבל היא גם הדרך הלא נכונה", אמר גרהרד רויס, מנכ"ל OMV האוסטרית, יבואנית גדולה של גז רוסי למרכז אירופה.

מפגין פרו רוסי בסימפרופול, אוקראינהצילום: אי-פי

4. אפקט סין: הברית הדיפלומטית בין רוסיה לסין, שלעתים קרובות מצביעות ביחד במועצת הביטחון של האו"ם, עלולה להשתנות לאחד משני כיוונים – התקרבות באמצעות שותפות אנרגיה חזקה יותר, עם צינורות חדשים שייבנו כדי להזרים נפט וגז רוסי שנדחה על ידי אירופה לבייג'ין; או הצטננות אם סין תרחיק את עצמה מההתנהגות של רוסיה כי היא תראה פחות יתרונות בהידוק הקשרים עם מוסקווה שנחלשת כלכלית ונהיית יותר ויותר מבודדת. לעת עתה, נשיא סין שי ג'ינפינג מסרב לבחור צד באופן פומבי.

5. ההנהגה בארה"ב: תפקיד ההנהגה הבינלאומי של וושינגטון, שנחלש בגלל עלייתן של מדינות מתעוררות וההתבדלות תחת הנשיא ברק אובמה, יחזור לקדמותו באופן חלקי. למרות התנתקותו מהמלחמות בעיראק ובאפגניסטן וההתקרבות האסטרטגית לאסיה, האירועים דחפו את אובמה בחזרה לתפקיד המסורתי של "מנהיג העולם החופשי" במשבר של מזרח-מערב באירופה.

המשבר הזיז הצדה את הכעס האירופי לגבי הריגול האמריקאי אחר תקשורת בכל העולם והציב את שיתוף הפעולה בעדיפות עליונה. בבריסל בשבוע שעבר ביקשו האירופים מאובמה למכור להם גז מפצלי שמן, ושני הצדדים הסכימו להאיץ את השיחות לגבי הסכם סחר חופשי והשקעות טרנס אטלנטי.

ואולם אסטרטגים בארה"ב אומרים שהאינטרסים הכלכליים האמריקאים ואתגרי הביטחון שכרוכים בהתמודדות עם עלייתה של סין יישארו בעדיפות עליונה ואירופה תצטרך לעשות יותר למען עצמה.

6. הנהגה בגרמניה: פרשת אוקראינה קיבעה את תפקיד ההנהגה של ברלין באירופה. גרמניה היא כבר עכשיו המעצמה הכלכלית הדומיננטית באירופה, אשר קובעת את סדר היום במשבר בגוש היורו, והקנצלרית אנגלה מרקל נהפכה לבת השיח העיקרית של אירופה עם פוטין.

פוטין מקבל הסבר ממפקד התרגיל על גבול אוקראינה

ההתפכחות שלה ממנו הובילה לתגובה נוקשה לאחר ההססנות הראשונית. המוכנות הגרמנית להפחית את התלות באנרגיה שמספקת רוסיה תקבע את קנה המידה למרחק שאליו יתר האיחוד האירופי יילך. מרקל אחראית גם לקשר עם יוליה טימושנקו הבלתי יציבה, אשר ההתמודדות שלה על הנשיאות עלולה להגביר את המתיחות באוקראינה.

7. האיחוד האירופי מאוחד: האיחוד האירופי התאחד מחדש, לפחות לעת עתה, בגלל האיום החיצוני המשותף. זה עשוי היה לסייע למנהיגי האיחוד האירופי להתגבר על המחלוקות ארוכות השנים. חברת הפרלמנט האירופי מטעם הירוקים, רבקה הרמס, התבדחה כי מוקדם מדי אמנם לתת לפוטין פרס על תרומתו לאחדות האירופית, "אבל מול איום המלחמה החדש באירופה, מדינות האיחוד האירופי באמת הסכימו על אסטרטגיה משותפת מול רוסיה".

8. התחרות על מרכז אסיה: הן פוטין והן המערב מחזרים אחר האוטוקרטים ממדינות מרכז אסיה עשירות באנרגיה כמו אזרבייג'ן קזחסטן, טורקמינסטן ואוזבקיסטן, אשר רעלה של חשאיות מסתירה את היחס שלהן לזכויות אדם. אם רוסיה תיחלש מבחינה כלכלית, הן ירצו לפחות דריסת רגל במחנה המערבי.

9. שיתוף פעולה של ארה"ב ורוסיה: חלק משיתוף הפעולה בסוגיות ביטחון גלובליות יימשך משום שלמוסקווה יש אינטרס לשמור עליו כדי להימנע מבידוד גדול יותר. אולם תיתכן עדיין מתיחות לגבי סוריה, איראן, אפגניסטן או דרום קוריאה, ומוסקווה יכולה להשתמש באמצעים כמו חוזים לאספקת טילי S300 לדמשק או טהראן.

טנקים רוסיים על קרון בצפון קרים

10. עתידו של פוטין: מנהיג רוסיה קרוב לשיא הפופולריות שלו, ורוכב על גל הגאווה הלאומית לגבי קרים. עם זאת, אי היציבות עלולה להתגבר אם יופעל עליו לחץ מצד טייקונים שכועסים על כך הירידה בשווי החברות שלהם, העזיבה של חברות זרות את רוסיה, ההגבלות שהוטלו על נסיעות והקפאת הנכסים במערב. רובם נאמנים אליו עכשיו ב-150%, אבל הדברים אולי ייראו אחרת בעוד שישה חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה