אורנג' צרפת בודקת מה גורם לגל התאבדויות של עובדים

מאז תחילת השנה התאבדו 10 עובדים בחברה הצרפתית, אחרי שמנכ"ל החברה לשעבר אולץ להתפטר אחרי גל התאבדויות עובדים ב-2009

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חברת הטלקום הצרפתית אורנג' נמצאת "במצב חירום" אחרי שפורסמו דיווחים על גל חדש של התאבדויות שקשורות לעבודה. מאז תחילת השנה, 10 מהעובדים של בחברה התאבדו – רובם מסיבות "הקשורות באופן מפורש" לתפקידם, לפי האחראי בחברה על הבריאות הנפשית של העובדים ולחץ. החברה הצרפתית אינה קשורה לפרטנר, שמפעילה את שם המותג אורנג' בישראל.

אורנג', שנקראה בעבר פראנס טלקום, דיווחה על גל התאבדויות דומה בין 2008 ל-2009. מספר ההתאבדויות עד כה השנה הגיע כמעט לנתון של כל 2013, אז נטלו את חייהם 11 עובדים. מתוך 10 העובדים שמתו השנה – שלוש נשים ושבעה גברים, שהצעיר ביניהם בן 25 – מותם של שמונה נקשר באופן ישיר לעבודה, לפי האחראי לתנאי העבודה בחברה.

שרת הבריאות הצרפתית, מריסול טוריין, אמרה ביום רביעי כי מקרי המוות מדאיגים. "החברה צריכה לנקוט בצעדים ההכרחיים. אני יודעת שהחברה ואיגודי העובדים מודעים לזה... אנחנו לא יכולים להשאיר את המצב כמו שהוא", היא אמרה לרדיו צרפתי.

תפקיד האחראי על תנאי העבודה בחברה נוסד אחרי גל ההתאבדויות הקודם בחברה שגרם לתהיות בנוגע לתנאי ושיטות העבודה בחברה. מנכ"ל החברה לשעבר, דידייה לומברד, התפטר אחרי ש-35 עובדים התאבדו בין 2008 ל-2009. הוא ספג ביקורת חריפה והכרח להתנצל אחרי שרמז על כך שההתאבדויות בחברה הן "אופנה". ב-2012 נחקר לומברד באופן רשמי על ידי המשטרה, שהאשימה אותו ב"שיטות ניהול אכזריות" שגרמו להטרדות שפגעו במורל העובדים.

מנכ"ל אורנג', סטפן רישאר

מאז, פטריק אקרמן, חבר איגוד העובדים SUD וחבר בגוף המפקח על תנאי העבודה בחברה, אמר כי המצב טוב יותר, אבל בחודש שעברהוציא הארגון התרעה להנהלה מפני "החמרה דרמטית" במורל העובדים בחברה שמתקרב למצב מ-2007. "בשנתיים האחרונות, התחיל מחדש הלחץ מכיוון ההנהלה ותנאי העבודה הידרדרו שוב", אמר הארגון.

בין הגורמים שמובילים לדיכאון של העובדים הם מונים ירידה בכוח העבודה – שמצריכה את העובדים לתפוקה גבוהה יותר, עובדיםשנדרשים לעבור מקומות עבודה, הגברת אווירת התחרותיות בין העובדים ואיומים בקיצוצים. "בנוסף, אנחנו רואים בקרב מנהלים בדרגי ביניים חזרה לשיטות הניהול הישנות והאכזריות".

בהודעה שפירסמה, הודתה אורנג' ב"כמה התאבדויות" השנה והוסיפה כי "כל אחד מהמקרים האלה נפרד ונובע מהקשרים שונים. אבל המצבים האלה מזכירים לנו להיות דרוכים ומודעים לצורך לבדוק את היעילות של אינספור צעדי המניעה שהצבנו במהלך השנים האחרונות".

שיעור ההתאבדויות בצרפת הוא 14.7 התאבדויות לכל 100 אלף בני אדם, גבוה מהממוצע האירופי שמגיע ל-10.2 התאבדויות לכל 100 אלף בני אדם, וגבוה פי שלושה מהממוצע באיטליה ובספרד ופי שניים מהממוצע בבריטניה. לפי הערכות, מתוך 10,000 התאבדויות בכל שנה בצרפת – 27 בכל יום – 400 מקרים קשורים באופן ישיר ללחץ שנגרם בעבודה, אבל קיים חשש כי מקומות עבודה גורמים לעוד התאבדויות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה